Köşelerden Bir Demet (193)-Cavlı Çulfaz

Ayartıcı düşünceler, ne öğrenciliğimde ne sonrasında zihnimden hiç eksik olmadı. Onları söylemekten çekinmedim. Anayasa kürsüsüne asistan olduğum haberini verdiğimde müstehzi biçimde sadece “komünistten anayasacı olmaz” dedi babam.

https://www.gazeteduvar.com.tr/nasil-terorist-oldum-makale-1510117

Vatandaşların silah taşıma hakkı, bağımsızlık savaşından sonra, 1791’de anayasaya eklenen devrimci-demokratik bir adım iken, Batı’ya doğru yayılma yerlileri yok etme döneminde, “Colt” ve “Winchester” gibi silah üreticilerinin de teşvikiyle, “kovboy” mitolojilerinin desteğiyle emperyalizmin, soykırımın aracına dönüşmüştür.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ergin-yildizoglu/genlerinde-var-1805864

Aydınlanmanın özünü oluşturan bir kavram olarak laiklik, dünyevi, çağdaş anlamının üstü çizilerek, akılla bağlantısı kopartılarak, “din özgürlüğü” ile tanımlanan bir kavrama dönüştürüldü. Laikliği inanç dünyasının kavramlarıyla açıklamaya, tanımlamaya çalışmak onu inkar etmek, yok etmektir. Çağımızdaki otoriter eğilimlere ideolojik zemin hazırlayan en büyük bilinç kayması da zaten budur.

https://ilerihaber.org/yazar/bilinc-kaymasi-121856.html

Hocalarımızın bireysel medyatik olma çabaları bir yere kadar tamam da, gözümüz kulağımız özellikle aşı konusunda Bilim Kurulu adına topluca yapmaları gereken bilimsel açıklamalarda olacak.

https://www.sozcu.com.tr/2021/yazarlar/emin-colasan/hocalarimiz-konusurken-6211793/?utm_source=gazeteoku&utm_medium=referral

Faşizmin tarihine “Uzun Bıçaklar Gecesi” olarak geçen 30 Haziran 1934 gecesi, Hitler siyasi rakiplerini ve elbette SA komutanlarını öldürtüyor, SA’ların sonunu getiriyor. O gece, kıyıda köşede demokrasi adına ne kalmışsa, hepsini tasfiye ediyor. Almanya İkinci Dünya Savaşı’nda yenilgisi ve Hitler’in intiharına kadar, 30 Nisan 1945, demokrasi ile vedalaşıyor.

https://t24.com.tr/yazarlar/yalcin-dogan/30-haziran-1934-berlin-6-ocak-2021-washington,29455

Can Yücel, “Metin’e Metin Bir Metin” şiirinden, “Soruyor bir işaret fişeği / Biz ölerek mi yaşamayı / öğreneceğiz hâlâ” diye seslendi. Gazeteci, yazar abimiz Emin Karaca covit belasından vefat etmiş. Emin Karaca’nın birikiminin karşısında bir zümre kendi varlığını koruyor. Metinler öldürülmüş, boylu boyunca yatıyor!

https://www.birgun.net/haber/kalbim-metin-ol-330317

Emin Karaca 1949’da Denizli’de dünyaya geldi. Lise 2. sınıf öğrencisiyken sol kitaplar okuduğu gerekçesiyle okuldan uzaklaştırıldı. O da İstanbul’a kadar “uzaklaşıp” Türkiye Komünist Partisi’nin (TKP) “eski tüfeklerini” buldu!

https://www.birgun.net/haber/cok-ozleyecegimiz-guzel-insan-330313

[Ali Erten yoldaş aşağıdaki bağlantıdaki yazıyı okumamızı önerdi.] Onlar ki toprakta karınca/ suda balık/ havada kuş kadar çokturlar/ Korkak, cesur, cahil, hakim ve çocukturlar/ ve yaratan onlardır ki/ destanımızda yalnız onların maceraları vardır…

https://www.korkusuz.com.tr/olumune-donen-carklar.html

Atatürk’ün Türkçeye çevirtip okuduğu, Max W. Beer’in “Sosyalizmin ve Sosyal Mücadelelerin Genel Tarihi” bunlardan biri. Kitabın ilk 1941 baskısıydı elimdeki…

https://www.sozcu.com.tr/2021/yazarlar/soner-yalcin/gorun-istedim-2-6211836/

“…Üç türlü yaşamak var: birincisi, yaşadığının farkında olmazsın. Yani yaşadığını, yaşamak denen hadiseyi bütün azametiyle (ululuğuyla) idrak etmeden (kavramadan) yaşarsın. Yani, insanların büyük bir çoğunluğu gibi… İkincisi, nerede olursan ol, hangi şartlar içinde bulunursan bulun, yaşamak bir saadettir senin için. Yani bizzat yaşamak denen şey ne güzeldir. Bunu her an ve her şart içinde idrak edersin. Üçüncüsü yaşamak sadece bir vazifedir senin için.

https://www.evrensel.net/yazi/71750/yasamak-konusunda

Nâzım Hikmet, 119. doğum gününde çeşitli çevrimiçi etkinliklerle anılacak. ATAŞEHİR’İN ETKİNLİKLERİ GÜN BOYU SÜRECEK. Çankaya Belediyesi de Nâzım Hikmet’i çevrimiçi etkinliklerle anıyor. İş Sanat’ın aralık ayında düzenlediği Nâzım Hikmet dinletisi de sezon sonuna internet sitesinden izlenebiliyor. SARIYER BELEDİYESİ’NDEN DE ÇEVRİMİÇİ ANMA.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/nazim-hikmet-119-dogum-gununde-cesitli-etkinlikler-anilacak-1806152

https://www.youtube.com/watch?v=XUlX_JdNlD8

https://twitter.com/nedenttoldu/status/1350030172217606144

https://www.facebook.com/pg/Uvercinka-1585371131722942/posts/

https://demokrasibirlikdayanisma.com/category/turkiye/

https://demokrasibirlikdayanisma.com/category/sol-marksizm/

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

Rosa Luxemburg and Karl Liebknecht honoured 102 years after their deaths…

https://www.youtube.com/watch?v=nOWp2QkWDRk

https://www.youtube.com/watch?v=R5wnHWU96eI

Attachments area

Preview YouTube video Dünya Şairini Selamlıyor – Nâzım Hikmet 119 yaşında

Dünya Şairini Selamlıyor – Nâzım Hikmet 119 yaşında

Preview YouTube video Rosa Luxemburg and Karl Liebknecht honored 100 years after their deaths | DW News

Rosa Luxemburg and Karl Liebknecht honored 100 years after their deaths | DW News

Preview YouTube video LIVE: Left-wing activists commemorate 102nd anniv. of Luxemburg-Liebknecht murders

LIVE: Left-wing activists commemorate 102nd anniv. of Luxemburg-Liebknecht murders

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com