Köşelerden Bir Demet (157)- Cavlı Çulfaz

İHM kararlarının uygulanması ve Kavala’nın  serbest bırakılması, yargıda bir reform yapılmak isteniyorsa, bunun bir ön koşulu. Bu ön koşul yerine getirilmeden yapılacak bir yargı reformunun ciddi bir reform niteliği taşıması beklenemez.

https://t24.com.tr/yazarlar/riza-turmen/bitmeyen-bir-hukuksuzluk-oykusu-osman-kavala,28947

Üçüncü sınıf bir dönek olan eski solcu Fuat Uğur, aslında çok önemli biri değil. Ancak, kendisine kritik eşiklerde bazı bilgilerin sızdırıldığı anlaşılıyor. Sadece CHP ve Kemal Kılıçdaroğlu tarafından değil, başta sol olmak üzere Türkiye’nin bütün demokrasi güçleri gelişmeleri dikkatle takip etmelidir. Uyarmak gerekir mi bilmiyorum; 7 Haziran 2015 seçimi ile 1 Kasım 2015 erken seçimleri arasında yaşanan kaotik ortam unutulmamalıdır.

https://www.birgun.net/haber/cikis-arayisi-ve-kaos-plani-325559

“Radikal demokrasi” kuramcılarından J. Habermas, iletişim kuramının temeline “ideal konuşma hali” dediği bir ön-kabul yerleştirmişti. Buna göre bir tartışmada taraflar uzlaşmak için önce birbirlerini dinlemek ve anlamak zorundaydılar. Demokratik kurumlar ancak böyle işlevsellik kazanabilirdi.

https://www.birgun.net/haber/akp-yargi-reformu-ve-aci-recete-325567

“Nereden geliyor, bu koku, çürümenin kaynağı neresidir?” diye sormanın da zamanı geçtiyse diye soruyorlar şimdi. Şairler uyardı dinlemedik, bilgeler “duymuyor musunuz?” dediler kulaklarımızı tıkadık. Aziz Nesin “Yalnızca gülmeyin, düşünün” dedi, İlhan Selçuk “Tehlikenin farkında mısınız?” diye sordu, tınmadık.

https://www.birgun.net/haber/kokunun-izini-surun-325563

 Mustafa Öztürk’ün İslamcılarca linç edilmesi: “Eğer insan, düşünen ve konuşan bir varlık olarak, düşüncelerini ifade edemiyorsa, insanı insan yapan, insanın doğasına özgü en temel nitelik bastırılmış demektir. İnsandan koparılamayacak bu niteliğin yok edilmeye çalışılması, insanın ortadan kaldırılması anlamına gelir.”

https://www.birgun.net/haber/mustafa-ozturk-un-islamcilarca-linc-edilmesi-teoloji-siyasetin-hizmetinde-325565

Ben onları intihar bombacılarına benzetiyorum. Açıkları, zaafları nedeniyle en radikal kararlara imza atıyorlar. Bakın, Türkiye’nin yakın zamanında konuşulan siyasi davaların perde arkasındaki isimlere, hepsinin geçmişte bir açığı ve FETÖ ile ilişkisi var. Hal böyleyken, elbette ki bu durum FETÖ ile mücadelenin etkisiz kılınmasına neden oluyor.

https://www.birgun.net/haber/tarikatlarla-devleti-yonetenler-ortak-hareket-ediyor-325575

Kahramanımız niyeyse, tüm bu paylaşımları yaptığı Whatsapp’ın zerrece reklam almamasına rağmen bedava olmasından pek şüphelenmiyor. Değil gazeteci, sıradan bir kullanıcı olarak bile yeterince bilgi sahibi olmadığımız konularda ekilen bu şüpheleri paylaşırken topluma karşı çok ciddi sorumluluğumuz var.

https://www.birgun.net/haber/suphelenmek-ile-supheyi-paylasmak-arasinda-buyuk-fark-var-325578

[Aman dikkat: Kadir Mısıroğlu da böyle demiyor muydu? – C.Ç.- ] Emperyalist işgal altındaki İstanbul bile, özgürlükler ve solun legal hakları açısından, Ankara hükümetinin bütün solu yeraltına iten diktatörlüğünden daha iyi durumdadır:

http://www.gunzileli.net/2020/11/21/ahmet-kardamin-mustafa-suphi-kitabindan-hareketle-ukth-ve-ulusal-mucadele-uzerine/

Ben burada elbette, 140 Journos’un Doğu Perinçek’le yaptığı, 26 dakika, 40 saniye süren “Kısmen İktidar” başlıklı röportajında ileri sürülen görüşlerle tartışmaya girecek değilim.

http://www.gunzileli.net/2020/12/05/carkcibasi/

https://twitter.com/KronosHaber/status/1335164205243244545

Tarihe meraklılar, müzelerde gördüğümüz, eski Roma sikkelerinin üstündeki imgeyi anımsayacaklardır: Kafaları bitişik, yüzleri ters yönlere -biri doğuya, diğeri batıya- bakan çifte profil. Roma tanrılarından Janus’un iki yüzüdür bu.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/olaylar-ve-gorusler/janusun-iki-yuzu-karari-kim-verdi-erendiz-atasu-1796533

Cumhuriyet’i satın alarak ve yayarak, gerçeklerin açıklanmasına hizmet edersiniz. Buna her zamankinden daha çok ihtiyacımız yok mu? Bu gazete neden şimdi en az 50 bin satmasın? Neden Basın İlan Kurumu’nun gerektiğinde cezaya dönüşen ilanlarına Cumhuriyet mecbur kalsın?

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/orhan-bursali/iki-tsunami-uzerimize-gelirken-ve-cumhuriyet-okumak-sart-1796513

 1923 – 1938 yılları arasında Türkiye’de kurulan belli başlı askeri ve sivil fabrikalar ile AKP’nin 17 yılda sattığı tesisleri kıyaslayalım:

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ozdemir-ince/1923–18–1941-1796516

Marx, “şayet şeylerin görüntüsü ile özü çakışsaydı, bilim gereksiz olurdu” der. Basın özgürlüğünü ise “Özgür basının özü, karakterli, rasyonel, özgürlüğün ahlaki özüdür”şeklinde tanımlar.

https://www.evrensel.net/yazi/87680/alo-fatihin-konusma-mecburiyetinin-ne-onemi-var

Cezaevlerinde durum… “Tele 1 kanalını izleme talebimiz ‘bakanlık talimatı var’ denilerek reddedilirken, hepsi iktidarın sesi olan TV kanallarını izlemeye mecbur bırakılıyoruz. Mektuplarımız engelleniyor ya da geciktiriliyor. Taahhütlü mektuplarımızın yerine ulaşması bile iki ayı bulabiliyor.”

https://yeniyasamgazetesi2.com/ne-yasak-ne-de-serbest-kitaplar/

Yumurta ikizi ve iş ortağı Mehmet Nezih’in aksine siyasal sahne ışıklarında parlamayı pek seven Zeynel Abidin Erdem, 12 Eylül darbecilerinin MDP’sinde il başkanlığı yaptı, Ülkü Ocakları’nda ve Adalet Partisi’nde çalıştı. Turgut Özal, Tansu Çiller, Süleyman Demirel ile yakınlık kurdu, Fethullahçı oldu. Şimdi Erdoğancı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mine-g-kirikkanat/cenderede-bogulmak-1796529

Dersim Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu, ABD’li avcıya sosyal medya hesabından mesaj gönderdi. Antalya’da bulunan Caprinae Travel Seyahat Acentesi’nin başvurusu üzerine Doğa Koruma ve Milli Parklar Tunceli Şubesi tarafından Amerikalı iş insanı Bradley Garrett Van Hoose için ‘Yabancı Turist Avcılar İçin Geçici Avcılık Belgesi’ düzenlendi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/macoglundan-abdli-avciya-seni-orada-bekliyor-olacagim-haber-1506546

4 Aralık 1859’da kurulan Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi 161 yaşında…

https://www.dailymotion.com/video/x7xwiqy

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com