Köşelerden Bir Demet (138)-Cavlı Çulfaz

İlaç şirketleri arasında aşı kavgası. Aklımızla alay etmiyorlar mı? Dev pastayı kim kapacak? Amerikan Moderna Covid’e karşı %95 etkili, Pfizer&BioNTech ancak %90 etkili. Moderna -20C derecede dayanıklı, Pfizer&BioNTech için en az -70C  derece gerekli. Bütün bunlarda bir bit yeniği yok mu?

https://www.telegraph.co.uk/global-health/science-and-disease/covid-19-vaccine-when-pfizer-available-uk-coronavirus-priority-list/

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/asinin-saklanma-kosullari-1791547

Cumhurbaşkanı 62 binden fazla kişiye dava açmış, sokaktaki vatandaş hükümet aleyhine söz mü söyledi, karakola çekiliyor… Suç yok ama insanlar içeride, Kavala bunların simgesi gibi. Selahattin Demirtaş’ı mesela Kürt seçmenine karşı rehin tutmaktan vazgeçecek misiniz?

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/orhan-bursali/dakika-bir-gol-bir-iki-1791529

 ABD içe kapanadursun Asya-Pasifik ülkeleri Çin liderliğinde tarihi bir anlaşmaya imza attı. Yarım asır önce Amerikan emperyalizminin kan gölüne çevirdiği Vietnam’da 15 ülke dünyanın en büyük serbest ticaret anlaşmasına evet dedi.

https://www.birgun.net/haber/liberal-virus-323168

 Milli mücadelenin başarısının sırrı “ortak ruh” tur. Bir topluluğun kendi kaderini elinde tutmak istemesi ve bağımsızlığı için birlikte mücadele etmesidir. Yurtseverlik bir başka ulusu, kavmi, topluluğu aşağı görmek ve kendine tabi kılmayı değil, öncelikle bağımsızlığı içerir.

https://noktahaberyorum.com/cumhuriyetin-ruhu-ilkesi-erdemdir-filiz-zabci.html#.X7O9WWj7S1s

 Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Cumhuriyet gazetesinin eski yöneticilerinin Ekim 2016’da gözaltına alınarak tutuklanmalarıyla ilgili başvuruda Türkiye’yi mahkum etti.

http://www.diken.com.tr/aihmin-cumhuriyet-karari-siyasallasan-yargi-degil-erdoganin-hosnutsuzlugu/

 Bir gün bir sınavdan öylece geçmek sizi asla yanıltmasın; çabalamadan başarı, ekmediğiniz bir tarladan hasat beklemek kadar saçma bir şey.

https://www.birgun.net/haber/sinav-323167

 Kenan Evren Kore’de görevliyken teğmen rütbesindeki Raci Tetik de Kore’de. Orada tanışmışlar. Her işkenceci gibi “korkak” biri o. Yıllar sonra karşısına milletvekili olarak çıkan Önder ile de konuşurken ya da yolda yürürken tanıyıp adını bağıran Okuyan’ı görünce korumasının arkasına korkuyla saklanıyor.

https://t24.com.tr/yazarlar/murat-sabuncu/bir-kitabin-izinde-bulutlar-geciyor-hayat-geciyor,28731

“Asıl amaç belliydi: özgürlük savaşçısı olarak iktidara gelen Demokrat Parti, özgürlükleri daha da kısmak, 141, 142. maddeleri daha da ağırlaştırmak için, atmosfer hazırlamak üzere tutuklatmıştı bizi…

https://noktahaberyorum.com/dogan-hizlan-vesilesiyle-elestiri-ve-yazmak-ustune-temel-demirer.html#.X7MDw2j7S1s

 AHMET KARDAM – Karanlıktan Aydınlığa Mustafa Suphi – Elinizdeki bu çalışmayı yapabildiysem, bunu öncelikle Türkiye Komünist Partisi arşivlerini toplayan ve sistematik olarak günümüz Türkçesiyle yayımlayan TÜSTAV’a, paha biçilmez emeklerini bu konuya adayanlara borçluyum.

https://iletisim.com.tr/Images/UserFiles/Documents/Gallery/mustafa-suphi.pdf

Farklı düşündüğü konularda bile   karşısındaki dinler, anlamaya çalışır, sonra genellikle “Bak şimdi…” ya da  “Tamam ama ..” diye başlayan cümleler kurarak karşı tezlerini anlatmaya koyulur.

Muzo’nun sevdiğim ve güvendiğim özelliklerinden biri de dürüstlüğüdür.

https://artigercek.com/haberler/herkesin-bir-yilmaz-i-vardi

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

Three days later, Turkey also had little problem in swatting aside the Koreans 7-0 in Geneva. Defeat in Turkey in early 1956 was followed by a home loss to the Czechs — their first ever defeat in the Népstadion — a 5-4 reverse in Belgium and a 2-2 draw with Portugal in Lisbon. Sebes was shown the door.

https://www.theguardian.com/football/blog/2020/nov/16/hungary-golden-squad-the-greatest-football-team-never-to-win-it-all?CMP=Share_AndroidApp_Other

Engels Memorial Lecture organised jointly by the Marx Memorial Library, London and the Working Class Movement Library. We mark 200 years since Friedrich Engels’s birth by welcoming Mary Davis who will speak on ‘Women’s oppression, the origins of the family & the condition of the working class’. Thursday, 26 November 2020 – 7:00pm

https://www.marx-memorial-library.org.uk/event/282

In 1902–3, that the exiled V. I. Lenin worked in the building, publishing seventeen issues of his newspaper Iskra (Spark) from here.

https://en.wikipedia.org/wiki/Marx_Memorial_Library

https://twitter.com/marxlibrary?lang=en

Zeki Baştımar (Baştımar köyü, Sürmene, 1904 – Leipzig, 18 Kasım 1974), İ.Bilen (Çinşiva-Şenyuva köyü, Çamlıhemşin, 1902 – Berlin, 18 Kasım 1983)

https://books.google.co.uk/books?id=ivZ6DwAAQBAJ&pg=PA41&lpg=PA41&dq=i+bilen+marat&source=bl&ots=SrnIGf5V82&sig=ACfU3U1sSqEQbY5GaB1uq3lhRFVf7_rWXw&hl=en&sa=X&ved=2ahUKEwiO-uvayYntAhW_RxUIHbvGDek4ChDoATAFegQIBxAC#v=onepage&q=i%20bilen%20marat&f=false

[Alttaki bağlantıyı İrvem Keskinoğlu yoldaş gönderdi.]

https://www.youtube.com/watch?v=0cFqVlDumT0

Attachments area

Preview YouTube video Ak Saçlılar Sesleniyor

Ak Saçlılar Sesleniyor

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com