Köşelerden Bir Demet (139)-Cavlı Çulfaz

Moderna’nın iki doz aşı için 50 ile 60 ABD Doları arası bir fiyat belirleyeceğini söylüyor Euronews. Pfizer’in aşısının da iki dozunun 40 doları bulduğu belirtiliyor haberde.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/deniz-yildirim/asi-herkesin-hakkidir-1791779

Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) göre insana yönelik küresel aşı üretim ve satışının yüzde 80’ni, dünyadaki her 5 aşıdan 4’ü, beş çok uluslu şirketin tekelinde.

https://www.gazeteduvar.com.tr/aids-ile-olum-arasindaki-ince-cizgiye-derman-arayisi-makale-1504807

 Çin aşısının ilk iki evresi başarılı oldu – Çin şirketi Sinovac’ın Türkiye’de de denenen korona aşısı CoronaVac’ın ilk iki evre test sonuçları açıklandı. Buna göre aşı, ilk denemelerde hızlı bir bağışıklık kazandırdı. Aşının üçüncü faz denemeleri Türkiye, Brezilya ve Hindistan’da devam ediyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/cin-asisinin-ilk-iki-fazi-basarili-oldu-haber-1504862

Popülist, çıkarcı, kariyerist, mevki ve makam peşinde olan bu tür çıkar düşkünü kişiliklerin, AKP-MHP-Ergenekon ittifakının lehine olacak şekilde muhalefeti bölme işini üslendiklerini ve bunu bilerek ve isteyerek yapmaya çalıştıklarına şüphe yoktur.

https://www.ozgurpolitika.com/haberi-muhalefet-bolunmuyor-ve-oylarini-artiriyorsa-6604

 Fakirleri de kurtarırlar mı? Çünkü, ölenler isim isim haber yapılırsa, hangi işlerde çalıştıklarını, hangi muhitlerde oturduklarını öğrenirsek, sadece Koronavirüs tablosunu öğrenmekle kalmayacağız, aynı zamanda gelir dağılımındaki eşitsizliği, sosyal adaletsizliği kabak gibi görmüş olacağız.

https://www.youtube.com/watch?v=VP7KFRtyUhA

Genç olmak, öncelikle iktidar âşığı olmamak anlamına geliyor Sokrates için. Ya itaat et, ya nihilizme kaç. İkisi de genç olmaktan uzaklaşmak. Bu türden bir nihilizm, diğer canlı ve cansız varlıklar arasındaki o görünmez bağın kopması anlamına gelir. “Bu anlayış bizzat yaşam fikrini parçalar, dağıtır ve bu nedenle, bu yaşam anlayışı aynı zamanda bir ölüm anlayışıdır.”

https://www.birgun.net/haber/genc-olmak-323293

“COVID-19 aşı ve ilaç teknolojileri için fikri mülkiyet hakkının kaldırılması” insan kalabilmenin ön koşulu. Tüm dünya bunun farkında. Aşının ve ilacın patenti olmamalı. İlaç ve aşı tekellerinin sağlığımızı rehin almalarına dur diyebilmenin zamanı geldi.

https://www.evrensel.net/yazi/87562/asida-patent-insanlik-sucu

Bu yüzden, berberlerin bıyıklarını düzeltirken titrediği şahısların, oturdukları koltuklardan taşan kıçlarının zor taşıdığı belden yukarılarında cevher bulunmadığını, belden aşağılarınınsa, kahretme kabiliyeti mânâsı yüklenmiş sevgiyle sevdiği kadını bıçaklayıp balkondan atanda bile bulunduğu için hesaba katılamayacağını, yani, makam arabasının yıllık kirası yüz yoksul ailenin kaderine denk düşen imtiyazlı şahıslar kafilesinin gerçekte, açıkça ifade etmek gerekirse, pek az istisnayla ciğeri beş para etmezlerden meydana geldiğini idrak ederiz.

https://www.gazeteduvar.com.tr/hizlandirilmis-devlet-dersi-onu-bilemeyiz-makale-1504860

Devrimci öğretmenlerin savaşımı – Refet Özkan kitabında, iki devrimci öğretmen olarak kendisinin ve Fakir Baykurt’un savaşımlarını, dostluklarını anıları ve belgeleriyle gözler önüne seriyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/devrimci-ogretmenlerin-savasimi-1790717

  1. yüzyılda Serasker Ömer Paşa’nın Saraybosna seferini ele alan İvo Andriç’in kitabı; Balkanlardaki etnik, dini ve kültürel çeşitliliğin getirdiği tezatların da bir tablosunu oluşturur.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/titiz-bir-dongu-omer-pasa-1790708

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/hayatini-secen-komutan-omer-lutfu-pasa-299998

 Ekrem Ekşi’nin yanı sıra aynı dönemde işkencede öldürülmüş ve yazıları kendilerine gönderilen Hasan Asker Özmen, İlhan Erdost, Mustafa Hayrullahoğlu ve Süleyman Cihan’ın işkence altındaki direnişlerini de kitaba katıyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/asla-oldurulemeyecek-olanlara-1790716

But we also had good relations with the SPD. In 1985, Willy Brandt visited the GDR, and had a very long and interesting conversation with Honecker. Brandt asked him if 1918–19, the years of division between the SPD and the KPD, had to be the last word. Honecker said clearly, “No, of course not.” Then the SPD and the SED agreed a joint paper, “Ideological Disputes and Common Security.”

https://jacobinmag.com/2019/11/east-germany-egon-krenz-berlin-wall

 [Aşağıdaki bağlantıyı gönderen 1961 SBF girişli sınıf arkadaşım Ercan Eyüboğlu’na teşekkür – C.Ç.-]

https://www.youtube.com/watch?v=r-zqqmiF6sk

[Aşağıdaki bağlantıyı yollayan Karabey Kalkan yoldaşa teşekkür. – C.Ç.-]

http://nek.istanbul.edu.tr:4444/ekos/TEZ/47119.pdf

Moscow claimed its own Sputnik-V candidate had reached 92 per cent efficacy, less than 48 hours after Pfizer’s announcement.

https://www.telegraph.co.uk/global-health/science-and-disease/covid-19-vaccine-moderna-pfizer-available-uk-coronavirus-priority-list/

China Under Pressure to Reveal Vaccine Data After Pfizer Success

https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-11-12/pfizer-success-shows-china-must-unveil-data-to-win-vaccine-race

Yarınki Cumhuriyet gazetesi kitap ekinde Ataol Behramoğlu, Sabahattin Ali yazınını ve İçimizdeki Şeytan isimli yapıtını değerlendiriyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/yarin-gunlerden-cumhuriyet-kitap-1791891

Genç BirGün yola çıktı…

https://www.birgun.net/video/genc-birgun-yola-cikti-bmkrapy4

Enver Gökçe ( 1920, KemaliyeErzincan – 19 Kasım 1981, Ankara),  Gel aslanım Mamak’tan…
https://www.facebook.com/envergokcevesiirlerndenbesteler/videos/124696004281723/

Attachments area

Preview YouTube video Sesli Köşe Yazısı Yılmaz Özdil ”Fakirleri de kurtarırlar mı?” – 18 Kasım 2020 #Çarşamba #EvdeKal

Sesli Köşe Yazısı Yılmaz Özdil ”Fakirleri de kurtarırlar mı?” – 18 Kasım 2020 #Çarşamba #EvdeKal

Preview YouTube video Dünya’nın her yerinde Atatürk Heykelleri Var!

Dünya’nın her yerinde Atatürk Heykelleri Var!

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com