Köşelerden Bir Demet (137)-Cavlı Çulfaz

“Çin ve Asya-Pasifik bölgesindeki diğer 14 ülkenin liderleri, 2,2 milyar insanı ve dünya ekonomik üretiminin %30’unu kapsayan tarihin en büyük serbest ticaret anlaşmalarından birini imzaladılar. Anlaşma, ticaret engellerinin kaldırılmasının yanı sıra Çin’in nüfuzunu genişletme yolunda atılmış önemli bir adım olarak görülüyor. Çin başbakanı Li Keqiang anlaşmayı “çok taraflılık ve serbest ticaretin zaferi” olarak nitelendirdi.”(Guardian)

(The leaders of China and another 14 countries in the Asia-Pacific region have signed one of the biggest free trade deals in history, covering 2.2 billion people and 30% of the world’s economic output. The deal has been seen as a significant step towards removing trade barriers, as well as extending the influence of China. The Chinese premier, Li Keqiang, described the deal as “a victory of multilateralism and free trade.”)

https://www.theguardian.com/business/2020/nov/15/china-and-14-asia-pacific-countries-agree-historic-free-trade-deal

https://www.dw.com/en/asia-pacific-nations-sign-worlds-biggest-free-trade-agreement/a-55604659

https://www.dailymail.co.uk/news/article-8950605/15-Asia-Pacific-countries-strike-worlds-biggest-trade-deal-coup-China-extend-influence.html

https://www.bbc.co.uk/news/world-asia-54949260

https://www.beehive.govt.nz/release/new-zealand-signs-regional-comprehensive-economic-partnership

Türkiye’de işçiler ve sendikalar uzun bir aradan sonra açık ve somut bir tehlikeliyi önlemiş oldu. Bu bir başarı! Demek ki ortak hareket edince oluyormuş!

https://www.birgun.net/haber/torba-yasanin-geri-cekilmesinin-ardindaki-gercekler-ortak-tutum-ve-mucadele-sonuc-getirdi-323040

Türkiye özelinde, “acı reçete”, ekonomik realite ile siyasal İslamın fantezilerinin çatışması, siyasal İslamın aklının karanlığında (faiz-enflasyon ilişkisinde olduğu gibi) atla arabanın, neden ile sonucun birbirine karışmasının bir semptomudur.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ergin-yildizoglu/aci-recete-neyin-semptomu-1791281

Elbette kıssadan çıkarılacak hisseler var. Hulusi Akar’ın ifadeleri bir devlet adamı ciddiyetinden çok uzak. En kritik nokta ise vahşi saldırılarda yaşamını yitiren, yaralanan sakat kalan, yetmezmiş gibi suçlanıp tutuklanan, sürgüne gitmek zorunda bırakılan insanlarımız üzerinden bir kez daha siyasi saiklerle hesap yapmanın utanç verici olduğudur!

https://www.birgun.net/haber/akar-ne-demek-istedi-323018

Bir şeyler gerçekten değişecekse iktidarın kendi ömrünü uzatmak için başvurduğu taktiklerle değil siyaseten elleri temiz olanların çabasıyla değişecek. Hatırlamak gerek, son 18 yılda iktidar karşısında politik hattını ve mevziini korumayı başaran yalnızca iki siyasi aktör var. Bunlardan ilki bazı yalpalamalara rağmen CHP, diğeri ise sosyalistler.

https://www.birgun.net/haber/bu-rejim-beyaz-sayfa-acabilir-mi-323031

Yaralı, örselenmiş, kıyılmış bir milletin içine düşürüldüğü perişanlık. 10 milyon Azerbaycanlı ve 3 milyon Ermeni’nin büyük çoğunluğu derin bir yoksulluk içinde yaşarken, halkların milliyetçilik yanılsamasıyla birbirini yıllardır kırmaları. Milliyetçi kışkırtmanın kitleyi büyülemesi kolaydır ama aynı kitleye yenilgiyi kabul ettirmek o kadar kolay değildir.

https://www.birgun.net/haber/yoksullari-milliyetcilikle-buyulemek-323021

 Sadık Albayrak, fikir hayatına Erdoğan’dan çok daha derin izler bıraktı. Turgenyev’in yolundan gidersek “hep babalar oğullarını doğurur sanırız, oysa oğullar da babaları yeniden yaratır” dedim. Turgenyev’in romanda söylediği gibi: “Zaman bazen kuş gibi uçar gider, bazen sümüklü böcek gibi ilerler; ama insanın en çok hoşlandığı, onun çabuk mu yavaş mı geçtiğini fark etmemesidir.”

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/baris-terkoglu/sadik-albayrak-neden-istifa-etmedi-1791257

Sabah gazetesinin son çıkışı öyle gösteriyor ki Berat Albayrak, kardeşi üzerinden medyadaki gücünü, istifa mesajına da yansıyan “at izine karışan it izi” meselesinde sonuna kadar kullanacak.

https://t24.com.tr/yazarlar/mehmet-y-yilmaz/damat-kasimaya-devam-ediyor,28721

 Erdoğan’ın acelesi var. Trump henüz işbaşındayken, Biden Beyaz Saray’a adımını atmadan önce, yeni duruma ayak uydurmanın telaşı içinde.

https://www.ozgurpolitika.com/haberi-parasuttekini-biden-kurtarmadan-6978

Türkiye’deki siyaset tıkanmıştır. Ancak Kürt siyasetini de tıkamıştır. İki taraf da daha çok savaş, savunma refleksleriyle reorganize olmuştur.

https://yeniyasamgazetesi.com/ocalan-zamani/

“Ben Türkçe bilmeyen biri değilim, öğretmenim. Türkçe’yi de çok iyi biliyorum. Ama ben kendi dilimi konuşmak istiyorum. Doğal hakkımdır. Mahkeme bunu yasaklayamaz, yasaklasa bile fiili olarak ben bunu kabul etmiyorum. Ve bunu insan hakkı olarak da meşru görüyorum. Kürtçe konuşmaya devam edeceğim.”

https://yeniyasamgazetesi.com/bir-dervisin-hayati-vedat-aydin/

 ‘Düne kadar aynı maklubeye kaşık sallayanlar…’ diyerek Pelikan’a karşı sert hamle yapan Abdülhamit Gül’e yakın yüksek yargıdaki kaynaklar bu örgütlenmeyi kulis bilgisi olarak gazetecilere verdi.

https://www.birgun.net/haber/silinen-durusma-323039

Türkçenin yorulmaz emekçilerinden Ali Dündar’ı yitirdik. Köy enstitülü çınarımız 96 yaşındaydı.

https://www.birgun.net/haber/turkcenin-emekcisi-ali-dundar-icin-323034

https://www.dokuzeylul.com/kasim-huzunleri-makale,149070.html

http://www.telgrafhanesanat.org/turkce-beyin-5780.html

http://ahmetsaltik.net/tag/dil-dernegi/

Regis Debray Küba Devrimi’nin yöntemlerini bütün dünyaya yaydı diyebiliriz. Türkiye’de gençlik hareketine de… Solun 2 kanadı, ODTÜ’de sosyalist devrim mi, milli demokratik devrim mi diye birbirine girerken, THKO’nun fitili ateşleyen Sinan Cemgil, Dağlılar adlı bu grubu ile bu tartışmaya bulaşmıyor, yüzünü Latin Amerika’da yükselen yeni dalgaya çeviriyor, DÖB’lü Deniz Gezmiş’in desteğini de almayı başarıyordu.

https://yeniyasamgazetesi.com/chenin-nemesisi/

Dogmatizmden Silkinmek: “Balzac, bize Fransız toplumun fevkalade gerçekçi bir tarihini veriyor… Onun yapıtlarının ekonomik ayrıntılarından, o dönemin bütün profesyonel tarihçi, iktisatçı ve istatistikçilerinin yazdığından daha fazlasını öğrendim.”

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

http://mulkiyehaber.net/balzac/

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com