Köşelerden Bir Demet (134)-Cavlı Çulfaz

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), İstanbul Adalet Komisyonu’na ‘acele’ kodlu bir yazı yazarak iş insanı Osman Kavala’yı tutuklayan ve AYM’nin kararına rağmen tahliye etmeyen hakimlerin listesini istedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/hsk-osman-kavala-dosyasini-talep-etti-haber-1504422

“Türkiye metropollerinde yaşayan Kürt nüfus, Diyarbakır, Van, Mardin gibi şehirlerde her şart altında HDP’ye oy veren sayının çok üzerinde. Barışı ve demokrasiyi isteyen değil, inşa eden bir sürecin yönetimi başka bir çaba ve iradeyi gerektirir. HDP, aydınların metin imzalayıp çağrı yapmasının ötesinde bir muhatap olma imkânına sahiptir.”

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kars-belediyesi-esbaskani-ayhan-bilgen-cezaevinden-sorularimizi-cevapladi-1790608

Luther, Calvin ve Munzer; ama özellikle Luther’in adıyla özdeşleşen Protestanlığın ortaya çıkışı. Dönemin büyük düşünürü Machiavelli’nin Prens’inde, Floransalı kâtibin hükümdara tavsiyelerinin artık dinle pek ilgisi yoktu.

http://www.diken.com.tr/laiklik-neden-cok-onemli-ve-zor-bir-konu/

Dinsel söylemle üstü sıvanmış imalarla, yakınmalarla ve ilişkileri bilemediğimiz için kestiremediğimiz üstü kapalı başka muhtemel ipuçlarıyla oluşturulmuş bu istifa biçimi kanımca geçiştirilemez, geçiştirilmemelidir; devletin ciddiyetini büsbütün zedelediği için, gerekmeyen bir yerde dinsel söyleme başvurarak din dışı hayatın dinselleştirilmesine katkıda bulunduğu için. Laik muhalefet bu olguları gözden kaçırmamalıdır, kanımca.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/olaylar-ve-gorusler/bir-garip-istifaname-prof-dr-erendiz-atasu-1790601

 Erkekler… Kadınları kıskanırlar. Kadınlara şiddet uygularlar. Kadınlara hükmetmeye çalışırlar. Kadınları tehdit ederler. Kadınların namusu kendilerinden sorulur diye düşünürler. Kadınları başkalarına yâr etmezler. Kadınları kendi malları sanırlar. Kadınlara her istediklerini yapabileceklerini öğrenirler. Kadınları cezalandırma yetkisi taşıdıklarından emindirler. Kendilerini kadınları zapt etmekle yükümlü bilirler. Ve kadınlar…

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mine-sogut/yine-kadin-cinayeti-degil-hala-kadin-cinayeti-1790616

Bu defa eski “soğuk savaşta” olduğu gibi “baş düşman” Sovyetler’e karşı Çin kartına oynama şansı yok. Çünkü şimdi artık Çin “baş düşman.” Öyle olunca Biden “Çin düşmanı rüzgara” karşı yürüyemez.

https://www.ozgurpolitika.com/haberi-biz-mi-bidena-muhtaciz-yoksa-biden-mi-bize-6912

“Taşta telaşta ateşte sınanmış sen ey” Gülü gül ile tartan kardeşlik, düş yoldaşım, Mehmedim.
Güle güle Kekê.

https://yeniyasamgazetesi.com/dus-yoldasim-ah-keke/

O zaman sıralamaya başlayalım soruları… Çünkü belli ki parası olan düdüğü çalacak. Kimlere öncelik verilmeli? Yoksul ülkeler ne yapacak? Adil erişim için uluslararası kurallar konulmaya çalışılıyor ama fazla takan yok. Salk, çocuk felci salgınının doruk noktasında olduğu sırada bulduğu aşıya patent almayı reddederek 7 milyar doları elinin tersiyle bir kenara itti ve bu sayede aşının son sürat seri üretime girmesini sağlayarak milyonlarca çocuğu sakat kalmaktan kurtardı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ozlem-yuzak/16-milyar-doz-asi-kime-ne-kadar-ne-zaman-kaca-1790624

Yıllar önce Emin Çölaşan Ankara’da bir konser öncesi Gürer-Süher Pekinel kardeşlerle görüşmeye gider. Müzik hakkında konuşup gazetede yayınlayacaktır. İlk sorusu “müziğe nasıl başladınız?” olunca Pekinel kardeşler bu soruya şiddetle itiraz ederler. Yurtdışında gazeteciler ellerinde dosyalarla geliyorlar. Sizin de Rachmaninoff ‘un piyano konçertosu yorumumuzu ya da Beethoven ve Çaykovski besteleri arasındaki duygusal farklılığı sormanızı beklerdik. Lütfen çalışın öyle konuşalım”

https://www.birgun.net/haber/muzigi-okumak-322701

Düşünmeye verilen önem ve onu anlama uğraşının nedenleri vardır. Düşünme, fikir üretme ile sonuçlanan zihinsel süreçtir. Düşüncenin analitik kurgusuna bakarsak: Bilgi toplamak, olayları alt aşamalarına ayırmak, incelemek, analiz etmek, karar vermek ve problemi çözmek gibi beceriler analitik düşünme için gereken özelliklerdir.

https://www.birgun.net/haber/futbol-dusunce-kulubu-322699

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

https://www.academia.edu/43436762/R%C3%9CZGARLI_SOKAKTA_%C3%9C%C3%87_YIL_ALTINCI_YAZI_

Evcil bedenler geceleri çatırdar; düşlerinde, Nazım Hikmet’in ormanını görmüşlerdir belki de: “Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine”. Gecenin karanlığı, şiirin ve masalların zamanıdır.

https://www.birgun.net/haber/esyalar-masallarda-konusur-322700

 [Ali Erten yoldaş Fransa’nın Nice kentinden aşağıdaki bağlantıyı iletti.]

https://www.lci.fr/sciences/video-qui-est-le-couple-de-chercheurs-a-l-origine-de-ce-nouveau-vaccin-2169534.html

In 2018, it began its partnership with Pfizer. Last year, the Bill & Melinda Gates Foundation invested $55 million to fund its work treating H.I.V. and tuberculosis.

https://www.nytimes.com/2020/11/10/business/biontech-covid-vaccine.html

Oysa sayın Zeynep Oral’ın o tarihte yazdığı üzere, kocca İstanbul’a koskoca ve de dosdoğru “bir Edebiyat Müzesi gerekmez mi ?”. Bu müzeyi, özellikle yitirmiş olduğumuz yazın insanlarımızın aileleri ve yakınları, yapacakları bağışlarla kim bilir nasıl da zenginleştireceklerdir ?

http://www.sanattanyansimalar.com/yazarlar/savas-sonmez/sogutlucesme-edebiyat-belgeligi/2274/

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com