Köşelerden Bir Demet (133)-Cavlı Çulfaz

HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu: Sizden korkmuyoruz!

https://www.youtube.com/watch?v=XPR_j1Z_Hxs

 Prof. Uğur Şahin ve eşi Prof. Özlem Türeci’nin, ta Cumhuriyet Bilim Teknoloji döneminden beri harika çalışmalarını tanıtıyorduk. Anımsar mısınız, yine bu hükümet döneminde bir bakanın ne dediğini: Bizim ülkemizde sadece ara eleman tipinde insanlar yetişebiliyor…Onlar bir şeyi daha kanıtladılar: Ara eleman niteliğinde olanlar, büyük işler ortamını yaratamayan politikacılar!

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/orhan-bursali/iki-harika-turk-neyin-kanitidir-1790356

Çünkü Türkiye, hem Pfizer’ın üreteceği aşının hem de Çin firması Sinovac’ın geliştirdiği CoronaVac’ın Faz-3 çalışmalarına onay verdi ve uygulaması da devam ediyor. Hatta Çin aşısının Faz-3 uygulanmasında Pfizer’a göre farkı var, iki ülke arasında yapılan anlaşmaya dayalı yürütülüyor.

https://www.haberturk.com/yazarlar/muharrem-sarikaya/2867228-asi-savasi

Avrupa İnsan Haklari Mahkemesi kararında imzası bulunanlardan Litvanyalı yargıç Kuris görüşünü biraz daha genişletiyor: “Tayyip Erdoğan’ın yargı kararlarına ilişkin sözleri yargıyı etkilemiş, yargı bu sözlerden dolayı Cumhuriyet’e yönelik meşru olmayan bir amaçla hareket etmiştir.” AİHM aslında bu kararıyla Türkiye’de kuvvetler ayrılığının ortadan kalktığı, yargının siyasallaştığı otoriter rejimin özetini aktarıyor.

https://t24.com.tr/yazarlar/yalcin-dogan/sadece-cumhuriyet-i-degil-butun-ulkeyi-ilgilendiriyor,28663

AİHM’nin, Türkiye’yi 8 başvurucuya 16’şar bin Euro tazminat ödemeye mahkum ettiği kararı oybirliğiyle alındı. Kararda, AİHM’deki Türk yargıç, Saadet Yüksel’in de imzası bulunuyor.

https://t24.com.tr/haber/cumhuriyet-davasinda-ihlal-e-hukmeden-aihm-nin-kararinda-turk-yargicin-da-imzasi-var,914020

Belirsizlik rastgele önüne arkasına bakmadan kabul edilebilecek bir durum değildir; entelektüel ve onun entelektüel faaliyeti de hayatın dışına sürülerek, kurulu düzenin, sistemin hizmetine koşulabilecek insan etkinliği olmaktan kurtarılsa daha iyi olmaz mı? Olur, ama olmuyor işte!

https://ilerihaber.org/yazar/belirsizlik-ve-entelektuel-119118.html

 Adalet Bakanı Abdülhamit Gül: “Pardon dediğinizde, kusura bakmayın ama haksız yere içerde cezaevinde tutuklu kalan kişinin o günleri geri gelmiyor. Ticari itibarı, maddi kayıpları geri gelmiyor.”

https://t24.com.tr/haber/adalet-bakani-gul-den-yargi-reformu-aciklamasi,914362

Atatürk, arkadaşlarına şöyle diyordu: “Sovyetler Birliği’ne karşı asla bir saldırı politikası gütmeyeceksiniz. Doğrudan doğruya ya da dolaylı olarak Sovyetler’e yöneltilmiş herhangi bir antlaşmaya girmeyecek ve böyle bir antlaşmaya imza koymayacaksınız.”

https://www.aydinlik.com.tr/ataturk-sovyet-dostlugundan-ayrilmayin-222918-1#3

http://www.optimistdia.com/dosyalar/site_resim/bulten/Optimist_Bulten_Kasim_2020.pdf

The leftwing journalist and intellectual Tariq Ali was spied on by at least 14 undercover police officers who went to extraordinary lengths to keep tabs on his political activities, a public inquiry has heard. “It is incredible to think that after 35 years, in 2003, under the Tony Blair Labour government, that Special Branch were still engaging in the same anti-democratic activity as they had been at the outset.”

https://www.theguardian.com/uk-news/2020/nov/11/tariq-ali-spied-on-14-undercover-officers-spy-cops-inquiry-hears?CMP=Share_AndroidApp_Other

 Jürgen Habermas – “Die Erneuerung einer versöhnenden Balance zwischen den entzweiten Teilen und dem desintegrierten Ganzen lässt sich nicht einfach diktieren; sie kann nur vorübergehend durch die enthusiastische Verschmelzung vieler Einzelner gelingen… Auch im ambivalent erfahrenen schöpferischen Prozess der Zerstörung und Erneuerung von Identitäten stellt die Gesellschaft an der Schwelle des Untergangs einer alten Identität die rettende Wiedergeburt nur in der Gestalt einer neuen, aber noch unbestimmten Identität in Aussicht.“

https://www.fr.de/kultur/literatur/juergen-habermas-philosophie-geschichte-rettende-wiedergeburt-13211437.html

Türk hükümetinin verdiği resmi görevle Nazi Almanyası’nı ziyaret eden bu kişiler üst  düzeyde iki Emniyet yetkilisiydi. Ölüm kampını ziyaret ettiklerinde Halûk Nihat Pepeyi, İstanbul Emniyet Müdürü; Selahattin Korkud ise Emniyet Genel Müdürlüğü Azınlıklar Şube Başkanı’ydı.

https://www.avlaremoz.com/2016/11/13/varlik-vergisi-ve-askalenin-mimarlari-nazilerden-ders-almis-recep-marasli/

12 Eylül 1980 öncesi, o dik ormanlarda bazı devrimci gençlerin saklandığı mağaralar vardı, bunları oralı dostlarla birlikte ziyaret ettik, bölgede yetişen yenebilir otları, bizim Ardahan’dan iyi bildiğimiz atları, ağaçları, pınarları dolaştık, hikâyeler dinledik.Ama iyimserlik ve yumuşama, baharla birlikte geliyor. Devrimin yaklaştığını düşünüyorlar. Dolayısıyla devrimcinin tezlerinin doğrulanmaya yüz tuttuğu bir dönemdir. Sona yaklaşılmaktadır.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dogaya-iliskin-yaptiklarimin-en-curetlisi-1790322

“Mücadelede yaşanan hayat güzel bir hayattır”- Sven Wollter

http://odakdergisi.com/mucadelede-yasanan-hayat-guzel-bir-hayattir-sven-wollter/

Analizin arka planında, Carl Schmitt’in siyaset ve hukuk felsefesinin köklü bir eleştirisi var. Bir yandan, kendi koyduğu yasa ve kurallara uyan, -en azından “kitabına uyduran”- norm devleti. Diğer yandan, siyasi icaplara göre verdiği keyfî kararlarla yöneten ve herhangi bir normla kendini bağlı saymayan önlem devleti.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ikili-devlet-1789701

“Kadınlarımızın yüzü acılarımızın kitabıdır / acılarımız, ayıplarımız ve döktüğümüz kan / karasabanlar gibi çizer kadınların yüzünü. / Ve sevinçlerimiz vurur gözlerine kadınların / göllerde ışıyan seher vakıtları gibi. / Hayallerimiz yüzlerindedir sevdiğimiz kadınların, / görelim görmeyelim karşımızda dururlar / gerçeğimize en yakın ve en uzak.”

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kadin-ve-edebiyat-1789699

Rilke, “Meyvenin çekirdeğini içinde taşıması gibi insan da ölümü içinde taşır” der ya. Cahit Külebi ayakkabımdan çıkan pat pat seslerini duyunca, “Bu çocuk bir âlem,” diyerek gülmeye başlıyor. Tarama Sözlüğü’nde gözlüklerinin arkasından çok ses çıkartınca kızıyormuş gibi yapan Gülten Teyze (Akın) var çünkü.

https://www.birgun.net/haber/uzaga-bakmak-322585

Nâzım Hikmet’in kaleme aldığı Orman Cücelerinin Sergüzeşti ilk kez 1932 yılında yayımlanmıştı. Uzun yıllardan sonra Ayşe İnan’ın resimleriyle yeniden çocuklarla buluşuyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/merakli-sakaci-maceraci-cuceler-nazimdan-1789515

Attachments area

Preview YouTube video TV’lerin yayınlamaya cesaret edemediği muhteşem konuşma! | Musa Piroğlu: Sizden korkmuyoruz!

TV’lerin yayınlamaya cesaret edemediği muhteşem konuşma! | Musa Piroğlu: Sizden korkmuyoruz!

About admin

Check Also

GÜNDEMDEN BİR DEMET (9)-Admin

Talanın fotoromanı: Erdoğan’ın dünürüne yasa işlemedi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kardeşi Mustafa Erdoğan’ın dünürüne özel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com