Köşelerden Bir Demet (135)-Cavlı Çulfaz

Ama hatırlayın; yıllardır hapishanede siyasi rehin tutulmakta olan 6 milyondan fazla oyun sahibi Selahattin Demirtaş bir süre önce Meral Akşener’e insani bir seslenişte bulunmuştu. Amacı; ülkenin selameti için bütün ayrılıkları, önyargıları aşarak asgari müşterekler üzerine inşa edilecek demokrasi cephesinde buluşmanın önemini vurgulamaktı.

https://t24.com.tr/yazarlar/oya-baydar/keske-ozdag-in-iddialari-dogru-olsa-da-turkiye-kurtulsa,28702

Dilerseniz CHP ile koalisyon kurun, kürsü, sandalye bürokraside talebimiz olmaksızın destek veririz. Yeter ki çatışmasızlık zemininden vazgeçmeyin. İkinci olarak CHP ile anlaşamazsanız azınlık hükümeti kurun, yine çatışmasızlık zemininde kalmak şartıyla azınlık hükümetine de hiçbir şey talep etmeksizin destek vermeye hazırız.

http://www.diken.com.tr/osman-baydemir-bes-yil-sonra-acikladi-hdp-erdogana-koalisyon-teklif-etmis/

AKP’nin FETÖ’yle işbirliğine uydurulan “kandırıldım” kılıfı, bu kez de ekonomik krizin üzerine örtülmeye çalışılıyor! Yani “üretim devrimi” için önce “siyasi devrim” gerekiyor!

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mehmet-ali-guller/damadin-tek-adama-isyani-1790882

 Erdoğan büyük olasılıkla şimdi sistem değişikliğini de gündeme getirecek ve muhalefetin “Damat gitsin”, “parlamenter sisteme geçilsin” başlıklarına sıkışan iki talebini de boşa düşürecektir. Amaç iktidarda kalmaktır, hangi sistemle olduğunun önemi yoktur bu hareket için.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/deniz-yildirim/kopyala-yapistir-stratejilere-karsi-1790865

Şimdi ‘genç Pelikanlar’ da yargı da tedirgin! Yeni bir “Kandırıldık” dönemi yaklaştı! “Kendi düşen ağlamaz” derler. Damadını ortada bırakan pragmatik bir ‘Dünya Lideri’nden söz ediyoruz! ‘Beraber yürüyenler’ hiç ders almamışlar!

https://www.birgun.net/haber/biden-kanat-cirpti-pelikanlar-dustu-322831

Kayıtlı ve kayıtsız göçmenlerin toplam sayısının 4 ila 4,5 milyon civarında olduğu, Türkiye’deki toplam işgücünün yüzde 6-7’sinin göçmen işçilerden oluştuğu tahmin ediliyor. Dolayısıyla göçmenler Türkiye işçi sınıfının bileşiminde kalıcı bir yer etmiş durumda.

https://www.gazeteduvar.com.tr/issiz-kalma-korkusu-irkciligi-guclendiriyor-haber-1504443

Üniversite için İsrail’e göç etmiş, bürokraside epey yüksek bir yer edinmiş, Kuzguncuklu berberin oğlu, sevimli bir İstanbul çocuğu olan David Aslan’ın yardımı ile İsrail’de sahiden harika bir kaçamak tatil yaptım.

https://t24.com.tr/yazarlar/aydin-engin/cifte-pasaportla-israil-sinir-kapisinda,28701

1960’lı yıllar basınımızın altın yıllarıydı. TİP, DİSK, TÖS, DEV-GENÇ’in doğduğu, birçok demokratik örgütlenmede insanların kitleselleştiği o yıllarda muhalif basına yönelik baskılar da sürüyor, gazetecilerin başına belalar açılıyordu.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/oner-yagci/basinimizin-altin-yillari-1790885

 Ortega y Gasset: “Bir erkeği başka kadınların cinsel çekimlerinden koruyacak tek şey, bir kadına aşk ile bağlı olmaktır.”

https://t24.com.tr/yazarlar/mehmet-y-yilmaz-hafta-sonu/bir-kalpte-iki-ask-olabilir-mi,28602

Pişmanlık daha çok geçmişe yönelen bir duygu olduğu için, zamanı ileriye doğru iyiye giden bir şey olarak kavrayan bakış, pişman olmaktansa gelecekte aynı hatayı yapmamayı veya daha iyisini yapmayı öneriyor. Geçmiş o anda yaşanıp kalsaydı belki buna katılabilir, pişmanlığı yük olarak görebilirdik.

https://www.gazeteduvar.com.tr/pismanlik-gecmisi-degistirir-mi-makale-1504362

İşçi ve emek sorununun konu, tema, izlek olarak modern Türkçe şiirde yer bulmasında temelde iki yaklaşım tarzının öne çıktığını söyleyebiliriz. Biri sınıf mücadelesi, sınıf çatışması, sermaye emek çelişkisini temel alan yaklaşımsa diğeri de hümanizm odaklı bakış açısıdır.

https://www.gazeteduvar.com.tr/isci-ve-emek-siirleri-haber-1504421

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

Yaprak dergisi başlıklı küçük bir kâğıda el yazısıyla yazılmış ve Orhan Veli’nin Mart 1953 baskısı Varlık Yayınları’ndan “Nesir Yazıları” kitabı arasına konmuş mektup, 10 Ekim 1949 tarihini taşıyor. Orhan Veli, Turhal’da hekimlik yapan Ceyhun Atuf Kansu’ya göndermiş. “Sevgili doktorcuğum” diye başlıyor ve şöyle sürüyor:

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/isik-kansu/cokuse-dogru-1790884

 Atatürk: Kurucu felsefenin evrimi – Prof. Dr. Zafer Toprak

https://www.youtube.com/watch?v=tzNBc4J4d3U&list=LL&index=1&t=822s

 CASABLANCA – Marseillaise

https://www.youtube.com/watch?v=9l_3AM_fncs

Performance at the foot of the Eiffel Tower in 1989 for its 100th anniversary. Mireille Mathieu sings La Marseillaise, the French national anthem. “Mathieu sang the anthem of France so grandly and shrewdly that tears welled up across the country, many patriotic citizens even needed medical treatment.” Ten years later, she was awarded the Medal of the French Legion of Honor.

https://www.youtube.com/watch?v=7MQ-SC9bmp4

https://www.academia.edu/27123133/Cavl%C4%B1_%C3%87ulfaz_Frans%C4%B1z_Kalmamak_Biraz_da_Nedir_Cumhuriyet_gazetesi_18_Nisan_2011

Edith Piaf Je Ne Regrette Rien Live Paris Olympia 1960

https://www.youtube.com/watch?v=KoYHWgj1Gcs

Attachments area

Preview YouTube video Atatürk: Kurucu felsefenin evrimi – Prof. Dr. Zafer Toprak (Meraklısına Bilim)

Atatürk: Kurucu felsefenin evrimi – Prof. Dr. Zafer Toprak (Meraklısına Bilim)

Preview YouTube video CASABLANCA – Marseillaise

CASABLANCA – Marseillaise

Preview YouTube video La Marseillaise, sung by Mireille Mathieu. American English subtitles.

La Marseillaise, sung by Mireille Mathieu. American English subtitles.

Preview YouTube video Edith Piaf Je Ne Regrette Rien Live Paris Olympia 1960

Edith Piaf Je Ne Regrette Rien Live Paris Olympia 1960

About admin

Check Also

BASINDAN-KEMAL YILMAZ

CIA, PCR testi ve genetik veriler! ABD’nin 13 tıp fakültesinin dekanı, 2014 yılında Beyaz Saray’a …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com