Köşelerden Bir Demet (127)-Cavlı Çulfaz

Timur Selçuk-Ekonomi Tıkırında

https://www.youtube.com/watch?v=yb-_SP4HCBM

Futbolda gol, nasıl aslında “gol pozisyonu” sayılamayacak durumlarda da olabiliyorsa, tarihsel süreçlerde devrim de tam olarak “devrimci durum” sayılamayacak ortamlarda gerçekleşebilir. Devrimi hedefleyen bir siyasal örgütün olgunluğu ve yetkinliği, “devrimci durumu” önceden görüp buna göre hazırlanmasıyla değil, aniden ortaya çıkabilecek, beklenmedik durumlara kendini adapte edebilme kabiliyetiyle ölçülmelidir.

https://ilerihaber.org/yazar/farkli-olsun-diye-yazilmis-bir-7-kasim-yazisi-119160.html

Bu ortamda Biden etrafında inşa edilen muhalif projenin içeriksizliği, seçmenin sadece Trump karşıtlığı üzerinden seferber edilmesine dayalı dar bir programla bütünleşti. Sanders, daha halkçı bir ekonomi politikası öneriyordu ve son seçimde Trump karşısında aday olması kesinleşmek üzereyken müesses nizam onun karşısında birleşip Biden’ı aday seçtirdi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/deniz-yildirim/trumpsiz-trumpizm-1789117

Gazetelerin zaman zaman sansürün bir göstergesi olarak sayfalarında beyaz sütunlarla çıktığı DP’nin son döneminde, pek çok gazeteciye dava açıldı, para cezaları verildi. DP’nin özellikle son yılındaki basına baskıları ülkeyi 27 Mayıs’a doğru sürükledi…

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/oner-yagci/basinimiz-1940-1960-1789141

Ahmet Şık, “Ne Van’da ne Mersin’de bu insanların kapısını çalan gazeteci var. Biraz haysiyetleri varsa istifa etsinler. Sessizlik sarmalı hepimizi boğacak. Herkes kendine sorsun: Bu insanlar benim komşum olsaydı ne yapardım” dedi.

http://www.diken.com.tr/podcast-ahmet-sik-sessizlik-sarmali-hepimizi-bogacak/

Kendiliğinden gelen bireyci Amerikan özgüvenine karşın, kolektif hareket eden Sovyet kuralcılığı ve baskıcılığının çarpıştığı sahneler zeki ve heyecanlıydı.

https://www.birgun.net/haber/the-queen-s-gambit-uzun-bacakli-sinek-322021

Bülent Ecevit, siyaset adamı, şair. “Ormanın kuytusunda vurulan geyik, hayvanlar acınla suskun, dallar yasınla eğik, boynuzlarında çizgilerinde gözlerinde, avcının söndüremediği iyilik” der dizelerinde.

https://www.birgun.net/haber/ve-fulham-kazandi-322022

Bilenleriniz var, 12 Eylül generalleri beni yakalayamadılar. Çünkü 12 Eylül beni Berlin’de yakaladı.

Yani yakalayamadı. Ama Türkiye’ye dönme şansımız da kalmadı. Ben Askeri Yargıtay’da kesinleşmiş 7,5 yıl hapse mahkumdum. Sırada askeri mahkemelerde açılmış ve bitmek üzere olan ve cezası en az 70-80 yıl tutacak davalar vardı. Oya Baydar ise zaten “azılı terörist” olarak afişlerle aranıyordu.

https://t24.com.tr/yazarlar/aydin-engin/cifte-pasaport-bazen-basa-bela-da-olur,28605

11 yaşında dünya matematik şampiyonu oldu – Çoğu anne ve baba çocuğunu kitap okumak için teşvik eder ama benim anne ve babam kitap okumamamı istiyor. Çünkü kitap okumaktan ödevlerimi falan yapmıyorum.

https://www.gazeteduvar.com.tr/11-yasinda-dunya-matematik-sampiyonu-oldu-haber-1503138

https://independent.academia.edu/CAVLICULFAZ

Anayurduma selam söyle benden Kör Mehmed’in damadı! Benden selam söyle Anadolu’ya!

https://kaldirac.org/rumlara-dair-tarih-bilgisi/

TKP’nin 100. Kuruluş Yıldönümü Üzerine Düşünceler – Yaklaşım tarzı böyle olanlar Mustafa Suphi ile Şefik Hüsnü’yü, Bilen yoldaşla Mihri Belli ve Hikmet Kıvılcımlı’yı aynı kefeye koyuyorlar.

http://tkp-online.org/?q=content/tkp%E2%80%99nin-100-kurulu%C5%9F-y%C4%B1ld%C3%B6n%C3%BCm%C3%BC-%C3%BCzerine-d%C3%BC%C5%9F%C3%BCnceler

Some six decades—three generations—ago, this journal developed a set of arguments about British state and society that were distinctive, and controversial at the time, as they have remained since.

https://newleftreview.org/issues/II125/articles/perry-anderson-ukania-perpetua

October Revolution was an immense stimulus for socialism as a world movement for all working people, and particularly in countries (such as India and China) opposing colonialism.

https://valdaiclub.com/a/highlights/the-significance-of-the-october-revolution-of-1917/

İlhan (Erdost) dönüp dedi ki, “Küçük kızımı uyandırmaya kıyamadım, öpemedim, dövdürmeyin bizi.” Yine kıyasıya dövmeye devam ettiler ama ne dövme…

https://www.politikyol.com/olumunun-38-yilinda-muzaffer-erdost-kardesi-ilhani-anlatiyor/

Kazım Koyuncu – “Kürdüm dedim hadi lan bölücü dediler. Laz’ım dedim hadi lan devşirme rum dediler. Çerkez’im dedim hain Ethem’in torunları dediler. Aleviyim dedim dinsiz kızılbaş dediler. Ezidiyim dedim Yezidin pis soyu dediler. Arabım dedim pis yobaz dediler. Ben dedikçe onlar da bir şey dediler. İnsanım diyecektim ama insanlığa ait her şeyi yok ettiler.”

https://www.youtube.com/watch?v=wXyxq4EQphs

Ahmet Kardam – “MUSTAFA SUPHİ – Karanlıktan Aydınlığa” – Mustafa Suphi’ye ilişkin her bir belgenin Rusya’daki iç savaşın aşamalarına, Bolşevik Partisi yönetiminin Doğu politikasına ve Batı dünyasına pencere açma çabalarına denk düşen tarihsel bağlamları içine oturtulmasıyla oluşan tabloyu yorumlamaya çalıştım.

https://en-gb.facebook.com/groups/DemBirDay/

Sergei Eisenstein – Battleship Potemkin – Odessa Steps scene (Einsenstein 1925)

https://www.youtube.com/watch?v=Ps-v-kZzfec&bpctr=1604504455

https://www.youtube.com/watch?v=eU6WvVQtY00

Attachments area

Preview YouTube video Timur Selçuk-Ekonomi Tıkırında

Timur Selçuk-Ekonomi Tıkırında

Preview YouTube video KAZIM KOYUNCU’YU ANLAMAK!

KAZIM KOYUNCU’YU ANLAMAK!

Preview YouTube video Battleship Potempkin – Odessa Steps scene (Einsenstein 1925)

Battleship Potempkin – Odessa Steps scene (Einsenstein 1925)

Preview YouTube video Feminism in BATTLESHIP POTEMKIN (1925) | Odessa steps analysis

Feminism in BATTLESHIP POTEMKIN (1925) | Odessa steps analysis

About Mehmet Tas

Check Also

GÜNDEMDEN BİR DEMET (9)-Admin

Talanın fotoromanı: Erdoğan’ın dünürüne yasa işlemedi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kardeşi Mustafa Erdoğan’ın dünürüne özel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com