Köşelerden Bir Demet (128)-Cavlı Çulfaz

Oğlum Serhan’ı kaybettiğimde Timur Ağabey ziyaretime geldi. “Burhan bundan sonra dokunmadan sevmeyi öğreneceksin” dedi. O günden beri tüm kaybettiklerimiz için öyle yapmaya çalışıyorum.

https://www.birgun.net/haber/direnis-meydanlarinin-sesi-hayata-gozlerini-yumdu-322053

Erkan Baş istediği kadar bağırabilir, istediği kadar, “O küçük kızı kurtardık diye övünüp durmayın, annesiz bıraktınız siz onu” desin; sessizlik ve istihza boğacaktır onu da.

https://www.birgun.net/haber/ruhumuzdaki-fay-kiriklari-322108

Bir karanlık var, kopkoyu bir an var, Ahmed Arif’in “hani kurşun sıksan geçmez geceden” dediği bir taş gece, kör karanlık var. O taşı eritmek, karanlığı delmek için elimizde ne var? Sarı düşünce var limondan. Boyuna posuna aldırmadan, damlaya damlaya ben bu karanlığı delerim inadı var.

https://www.birgun.net/haber/onemsiz-gunler-ve-haftalar-22-322135

ABD seçimleri konusunda yapılan klasik sol yorumlara, örneğin “Joe Biden da seçilse Donald Trump da kazansa hiç farketmez” şeklindeki yaklaşıma katılmadığımı belirtmek isterim. Çünkü, bu bakış belki son tahlilde doğru olsa bile, ilk tahlilde ince ayrımları ve onun esas üzerindeki etkilerini göremediğini düşünüyorum.

https://www.birgun.net/haber/abd-secimleri-dogu-ve-beyaz-adam-ideolojisi-322127

Bence muhabirlerin orada döktüğü gözyaşı, neden bu kadar etkisiz gazetecilik yapıyoruz diye dökülse çok daha anlamlı olabilir. Eğer bu ülkede etkili gazetecilik yapılabilseydi ya da etkili gazetecilik yapılmasına izin verilseydi belki de o binalar yıkılmazdı.

https://www.birgun.net/haber/gazeteciler-aglasa-da-aglamasa-da-gazetecilik-agliyor-322119

Aklıma ilk düşen film, “Türkiye’nin Kalbi Ankara” oluyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyetin onuncu yıldönümünü ölümsüzleştirecek bir film yapmak üzere Sovyetler Birliği’nden davet ettiği iki yönetmen, Lev Arnshtam ve Sergey Yutkeviç’in imzasını taşıyan belgesel… Acaba, hangi devlet büyüğümüz düşünmüştür, yaklaşan Cumhuriyet’in 100. Yılı için bir film ısmarlamayı ya da bir yarışma açmayı?

https://www.birgun.net/haber/dunya-sehircilik-gunu-nde-beyazperdeye-yansiyan-kentler-322116

 “Olayları gerçekçi bir şekilde aktarmak artık yeterli değildir. Artık gerekli olan, olay hakkındaki gerçeği aktarmaktır.” “Medya kuruluşları diğer ticari girişimlere benzemez. Öncelikli amaçları kamu yararı sağlamak olan girişimlerdir. Yani amaçları azami kâr elde etmek ve hissedarlarına kâr payı ödemek değil, demokratik tartışma açısından vazgeçilmez olan nitelikli, özgür ve bağımsız enformasyon üretmektir”

https://www.birgun.net/haber/medyanin-goremedigi-buyuk-mucize-322122

Ve her seferinde alçakgönüllükle “Bu beste benim değil, Sarper Özsan’ındır” dediği için… Evet, “Günlerin bugün getirdiği, baskı zulüm ve kandır. Ancak bu böyle gitmez, sömürü devam etmez” inancı için…

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/zeynep-oral/biz-timur-selcuku-cok-sevdik-1789382

Biz sorun üretiyoruz ve biz çözemiyoruz. Euro 10 liranın üzerine çıkmış, Dolar 8.50’yi aşmış. Bunu Biden bile istese yapamazdı.

https://www.karar.com/yazarlar/ahmet-tasgetiren/dis-guclere-gerek-var-mi-1587629

Diğer bir deyişle, insan beyni Marcuse’un sözünü ettiği sosyalist düzeni ayakta tutacak paylaşımcı özelliklere sahip mi, yoksa, bencil bir tüketici olmaktan başka bir dünya hayal edemeyen egoist zihnimize en uygun düzen içinde bulunduğumuz kapitalizm mi?

https://www.birgun.net/haber/eros-ve-uygarlik-in-evrimle-sinavi-biyolojik-alturizm-bencil-gen-ve-marksizm-322128

‘Öyle düşünmeyin, aksine Fethullahçı olmasaydı herkesin içinde bunu yapmaya cesaret edemezdi’.

Sahiden de sona yaklaşırken Soner Yalçın’ın tahliyesine tek itiraz eden, Avcının ilk şüphelendiği hâkimdi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/emre-kongar/bir-yildizi-sondurmek-o-kadar-kolay-degildir-1789350

Heykel, tiyatro, bale, müzik ve edebiyat. Melih Gökçek’in heykeltıraş Mehmet Aksoy’un yaptığı çıplak figürlü heykelleri “Türk örf ve âdetlerine uygun olmadığı” gerekçesiyle kaldırarak “Tüküreyim böyle sanata” demesi, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un “Hasankeyf’te kültürel varlığımız yoktur” ve Erdoğan’ın Kars’taki “İnsanlık Anıtı” için “ucube” ifadesini kullanması bunlardan sadece birkaçı…

https://yeniyasamgazetesi.com/akpnin-kulturle-kan-uyusmazligi/

Bir Kürt ve Kürtçe korkusu çöreklenmiş bilinç altlarına. Neymiş efendim! Anayasa’da “Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür” yazıyormuş. Ben Cumhuriyet gazetesinin 60 yıllık okuruyum. Gazetenin tarihsel ve kurumsal kimliğine saygım kalıcıdır. Sorunum kişilerle olmuştur. Gazetenin yolu açılsın, açık olsun.

https://t24.com.tr/yazarlar/oguz-demiralp-x/garip-bir-basin-yazin-olayinin-uzantilari,28621

Erzincanda bir kuş var / Kanadında gümüş yok. / Gitti yârim gelmedi / Gayrı bunda bir iş yok

https://www.sozcu.com.tr/2020/yazarlar/yilmaz-ozdil/insanlik-destani-6116273/

http://earsiv.sehir.edu.tr:8080/xmlui/bitstream/handle/11498/7339/001500561006.pdf?sequence=1

Okyanusya ülkesi Yeni Zelanda’da 17 Ekim’de yapılan genel seçimleri kazanan Başbakan Jacinda Ardern liderliğindeki İşçi Partisi, Dışişleri Bakanlığı görevine ülkenin yerli halkı Maorilerden bir kadın siyasetçiyi atadı.

https://www.indyturk.com/node/266381/d%C3%BCnya/yeni-zelandada-ilk-kez-yerli-halktan-bir-kad%C4%B1n-d%C4%B1%C5%9Fi%C5%9Fleri-bakanl%C4%B1%C4%9F%C4%B1na-atand%C4%B1

Timur Selçuk’a Veda – ‘Slogan atmayın çocuklar, o enerji boşalmasın, biriktirin onu ve dışarıya saklayın’ diye diye dilimde tüy bitti. Olmadı. Dışarıya dolu dolu çıkması gerekiyor insanların, içindeki öfkeyi sloganla boşaltırsan olmaz.”

https://www.gazeteduvar.com.tr/timur-selcuka-veda-devrimci-piyano-modern-taslamalar-kalp-cizen-ask-sarkilari-makale-1503870

 DİSK Korosu’nun eğitmenliğini üstlendi, grevlerde, sendikaların ve demokratik kitle örgütlerinin düzenlediği etkinliklerde, mitinglerde piyanosuyla, müziğiyle yer aldı. 1 Mayıs Marşı‘nı seslendirdi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/timur-selcuk-makale-1503871

 Dostların Arasındayız, Güneşin Sofrasındayız…

https://www.facebook.com/PolitikaGazetesi/videos/414692226604340

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Mustafa Aydin

Yeşilin vandalizm tonu Hazırlayan: Gülşah Görücü Londra’daki Finsbury Park yakınlarında bir binanın yan cephesinde bir gece …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com