Köşelerden Bir Demet (119)-Cavlı Çulfaz

Cumhuriyet Bayramı en çok kadınlara kutlu olsun

https://yetkinreport.com/2020/10/29/cumhuriyet-bayrami-en-cok-kadinlara-kutlu-olsun/

1923 Ekiminde, Meclis komisyonunda hacılar, hocalar şeriat tartışmaları yaparken, Mustafa Kemal Paşa bir sıranın üstü­ne çıkmış ve “Efendiler!”, demişti, “Hakimiyet ve saltanat hiç kim­seye, ilim icabıdır diye, müzakere ile, münakaşa ile veril­mez; kudretle ve zorla alınır. Nitekim Türk milleti haki­miyet ve saltanatı, isyan ederek eline bilfiil almıştır”.

https://www.birgun.net/haber/mizrak-cuvala-sigmiyor-320932

Atatürk, gecenin sonunda Muhsin Ertuğrul’a sesleniyor: “Siz benim ta ateşemiliterlikten beri görmeyi candan özlediğim bir hayali gerçekleştirdiniz. Şimdi devlet reisi olarak size soruyorum: Hükümetten ne gibi bir yardım istersiniz?” Geçen hafta Diyarbakır sokaklarında bir genç kız öldürülür. Adı Melek’tir. Canından çok sevdiği kardeşi namus uğruna tetiği çeker. Artık dava dosyasında “tiyatro” sözcüğü de saklıdır.

https://www.birgun.net/haber/hangi-cumhuriyet-320928

Üzülerek ifade etmek isterim ki, Cumhuriyetimiz, bugün kendisini “kimsesiz” olarak görenlerin “kimsesi” olmayı tam olarak yerine getirememektedir. Yoksulluğu yenmeyi değil, yönetmeyi amaç edinmiş bir siyasi anlayış tarafından adeta rehin alınmış bir Cumhuriyetle karşı karşıyayız.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/cumhuriyeti-kuranlar-hicbir-zaman-umutsuzluga-teslim-olmadi-bizlerin-de-umutsuzluga-kapilma-hakki-yok-1786837

Yıl 1926… Haziran… “Mustafa Kemal’e İzmir Suikastı…”  “Başbakan İsmet İnönü polise emir vererek, Kazım Karabekir’in serbest bırakılmasını istiyor.” “Üç Aliler Divanı” olanak ün salmış İstiklal Mahkemesi’nin üç üyesi, Ali Çetinkaya, Ali Kılıç ve Ali Necip Küçüka ne yapıyor: “Başbakan İnönü hakkında tutuklama kararı çıkartıyor!..” Mustafa Kemal müdahale etmek zorunda kalıyor, mahkemeye giden Başbakan İnönü’ye “Üç Ali” neler olup bittiğini anlatıyor!..

https://t24.com.tr/yazarlar/yalcin-dogan/donup-dolasip-cumhuriyet-i-oku-derslerle-dolu,28509

Erken seçim, halkın Erdoğan’ı istifaya zorlama gücüyle orantılı olarak gündeme gelebilecek bir seçenektir. Kitleler açıkça ve sokakta “Erdoğan istifa” diye haykırmadıkça, “erken seçim” gerçekten de “erken” sayılır ve halkın derdine derman olmaz. Elbette “Erdoğan istifa” sloganı çok geniş politik çevreyi birleştiren bir slogandır. Demokratik ve devrimci güçler bu “istifa” sloganını “neden dolayı istifa” sorusunu yanıtlayarak olgunlaştırmalı.

https://yeniyasamgazetesi2.com/erdogansiz-erken-secim/

Kılıçdaroğlu, Karl Marx’ın “dünya işçileri birleşin” sözünü hatırlatarak “dünyanın tüm demokratlarını” birliğe davet ediyor. En başta da Türkiye’nin demokratlarını… Marx yoldaşı Engels ile birlikte dünya işçilerini birleşme çağırmasının ardından “zincirlerinden başka kaybedecek şeyleri olmadığını ancak kazanacakları bir dünya olduğunu” hatırlatıyordu.

https://www.birgun.net/haber/ikinci-yuzyilda-buyuk-donusum-320825

Türkiye Komünist Partisi’nin Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ile Genel-İş Sendikası arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı. 161 işçiyi kapsayan sözleşmede yevmiyelere yapılan ortalama zam yüzde 30,19 oldu.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dersim-belediyesinde-yuzde-30-zam-haber-1502909

2013 yılında 10,5 dolar olan Halkbank hissesi şu an 0,58 sent. Aynı hesapla giderek Akbank ve Garanti Bankasına da bakalım. Akbank hissesi 4,18 dolardan 0,59 sente, Garanti Bankası hissesi ise 5,32 dolardan 0,82 sente düşmüş durumda.

https://www.karar.com/yazarlar/ibrahim-kahveci/sudan-ucuz-ulke-1587542

Ekim Devrimi sonrası ilan edilen toprak reformu, işsizliğin ortadan kaldırılması, kadınlara tanınan haklar başta olmak üzere eğitimin hızla yükselmesiyle 1950’lere gelindiğinde Orta Asya’daki dini kimliğin toplumdaki etkinliği oldukça gerilemişti. Daha doğrusu büyük kısmı yoksul olan Orta Asya halkları, sosyalist uygulamanın ortaya çıkardığı imkânlar sayesinde önemli bir rahatlamaya kavuşmuş, Sovyet kimliğine yakınlaşma hızlanmıştı.

https://yeniyasamgazetesi2.com/sosyalizmin-islamla-imtihani/

Kısacası M. de Certeau, “olguları incelemeden önce tarihçiyi inceleyin” görüşünü savunan ve tarihin ne olduğu sorusuna yanıtlar arayan İngiliz tarihçi Edward H. Carr’dan da net olarak ayrılır.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/tarihyazimsal-islem-1776336

Immediately noticeable is the geographic divergence between each list. The first is dominated by Western states, mostly in Europe, and the second stuffed with African and Middle Eastern nations. Importantly, the first letter does not include a single signature from a Muslim-majority state while the second features many, including Saudi Arabia and Pakistan.

https://thediplomat.com/2019/07/which-countries-are-for-or-against-chinas-xinjiang-policies/

The fact is that countries building socialism have done far better handling COVID-19. China was hit first and somehow managed to come out of this with under 10,000 deaths. The U.S. government, which was expressly warned about this virus and had time to prepare, has racked up over 204,000 deaths.

https://iacenter.org/2020/10/03/ren-zhiqiang-was-not-arrested-for-anti-communism/

Corbyn pushed the party to the left in a distinctive way, not in a revolutionary way, but nonetheless important. Their election manifesto for 2019 compares favorably to anything Bernie Sanders is raising. Corbyn is to the left of Sanders, not only on some domestic issues, but also in terms of the anti-war movement. He has mostly broken with Israel.

https://iacenter.org/2019/12/24/the-british-elections-and-the-defeat-of-the-labour-party/

1839’da Paris’te fotoğrafın icat edilmesi kültür ve sanat alanında önemli bir başlangıcı müjdeler. Aynı yıl İstanbul’da, genç sultan Abdülmecid Avrupa model alınarak tasarlanan reformların art arda gerçekleşeceği bir dönemi başlatır.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/istanbul-fotografcilar-sultanlar-1786722

Konstantinopolis’te her şey önemli, her şey güzeldir. Ayasofya’nın kubbesi, Hora’nın (Kariye) mozaikleri, Boğaz’ın suları, Eyüb’ü vaktinden önce saran yeşillik, gizemli kızların bakışları, çocukların fesleri, sokaklar, bağırışlar, dumanlar ve köprülerin gürültüsü, surların, mezarlıkların, türbelerin sessizliği; hepsine aynı soluk nüfuz etmiştir, hepsi aynı hayatın parçalarıdır.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/alexis-gritchenkonun-istanbulu-1786714

Ara Güler ve bir dayak hikayesi …

https://odatv4.com/ara-guler-orhan-pamukun-enistesini-neden-dovdu-0709101200.html

https://www.youtube.com/watch?v=0iH1OjiD5YA

Attachments area

Preview YouTube video ARA GÜLER – ŞEVKET RADO İLE OLAN SÜRTÜŞME

ARA GÜLER – ŞEVKET RADO İLE OLAN SÜRTÜŞME

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Mustafa Aydin

GÜNDEM TİP TİP, Gökhan Zan’ın adaylığını geri çekti: ‘Haysiyetimizde, ilkelerimizde inat edeceğiz’ Parti Meclisi imzasıyla yayımlanan …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com