Köşelerden Bir Demet (120)-Cavlı Çulfaz

Ülke Cumhuriyetin ilan edilişinin doksan yedinci yılını kutluyor mu… anıyor mu… yâd mı ediyor… yoksa yasına doğru mu gidiyordu? Tepede intikamcı bir iktidar, Cumhuriyetin yücelttiği ne varsa teker teker hayatınızdan çekip çıkarıyordu. Bu ülkenin, çok sevdiğini zannettiği Cumhuriyet… Sanki hiç sevilmemiş gibi… Bu ülkeye artık çok uzaktan bakıyordu. Göreceksiniz… Kendinizden bile şüpheye düşeceksiniz.  Kim bilir belki siz bile Cumhuriyeti aslında pek sevmediniz.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mine-sogut/siz-cumhuriyeti-belki-de-hic-sevmediniz-1787062

 “Yeni bir ‘Aydınlanma Dönemi’ ruhu ile yola çıkmalıyız… Başka seçeneğimiz yok. Hep birlikte başaracağız ve inanalım ki her şey çok güzel olacak…”

https://www.youtube.com/watch?v=k3Di_OUHZrc

Eşimiz dostumuz, öğretmenimiz, doktorumuz, iş arkadaşımız, ressamımız, yazarımız, oyuncumuzla birlikte, yaşadığımız bu insanlar bilelim ki Cumhuriyetin kendi yolunda yürürken, oluşturduğu, birer armağandır. Şimdi bütün mesele bu aydınlanmacı yeni insan projesini yeterli ölçüye çıkarmaktır.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ali-sirmen/cumhuriyetin-armagani-1787059

Batılı sağ politikacılar için İslam düşmanlığının, bir politika aracı olduğu sır değil. Peki, Doğulu sağ politikacılar için de Batı – Hristiyan düşmanlığının, benzeri bir silah olduğunu söylersek, haksızlık etmiş mi oluruz? Çünkü iki siyaset birbirini besliyor. İki siyaset de biliyor ki diğerinin düşmanlığı, içerideki çulsuz kitlelerin öfkesini ve nefretini yöneltebilecekleri bir hedef yaratılmasını kolaylaştırıyor.

https://t24.com.tr/yazarlar/mehmet-y-yilmaz/durun-siz-kardessiniz,28518

Neden ulus? Çünkü modern ulus, halk egemenliğinin politik birimidir; sınıf egemenliği, ancak işçi sınıfının kendisini bir ulus olarak örgütlemesi ile mümkündür ve –yaşanmışlıkların ardından daha cesurca söylenmelidir ki- parti hâkimiyetine asla indirgenemez.

https://www.birgun.net/haber/halk-egemenliginin-sinif-icerigi-321064

Başyücelik rejimi eğer dünyada itibarsızlaştıysa; Irak, Suriye, Mısır, Libya’da bozguna uğradıysa; kalp yalnızlığa mahkûm olduysa hariciyecilik mesleğini imamlaştırmak saplantıları yüzündendir.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ozdemir-ince/hacifisfislar-ve-monserler-1787058

1930’da çıkarılan 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunuyla erkek ve kadınların, evlilik öncesi tıbbi muayeneye tabi olmaları zorunlu kılınmış; belsoğukluğu, frengi ve yumuşak şankra gibi hastalık taşıyanların evlilikleri yasaklanmıştı. İlkaha mani veya çocuk düşürmeye vasıta olan levazım ve aletlerin ithal ve satışı yasaklanırken; altı veya daha fazla çocuğu olanlara madalya takılması da öngörülmüştü.

https://www.birgun.net/haber/memleketin-nufus-meselesi-321060

Gelişmelerden Türkiye de kendi payına düşeni almakta gecikmiyor. 20’li yıllarda Muhsin Ertuğrul’un Darülbedai’de sahne kurguları modern Rus tiyatrosunun öncüleri Stanislavski ve Meyerhold’dan esinleniyor. Nâzım Hikmet, Fütürist ve konstrüktivist Mayakovski’ye özenerek 1923’te yazdığı “Makinalaşmak istiyorum” adlı şiiriyle edebiyatta yeni bir çığır açıyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kurucu-felsefenin-evrimi-1787005

 

Son kitabı “Beklediler Gitmedik” nedense beğenilen sınıf arkadaşım Necmiye Alpay‘la başlayayım. “Kitabının adını Bekledim de Gelmedin, diye koysaydın ticari şansı daha yüksek olurdu” deyince bana bayağı küçümseyerek baktı eski Maliye asistanı Alpay. Masamızı sık sık ziyaret eden Cumhuriyet’in tek hippie ve marksist Kemalist yazarı Mine Söğüt.

https://t24.com.tr/yazarlar/tugrul-eryilmaz-duzeyli-magazin/ipek-le-tugrul-genco-da-sinifima-ihanet-etmem-aydinlar-dilekcesi-cevahir-in-stravinsky-konseri,28505

Webinar – Hikmet Özdemir: Cumhuriyete Giden Yol

https://www.ankaraymmo.org.tr/#!/anasayfa

Mesela biz çocuk evliliğine karşı bir şey söylemeye çalışıyoruz; bir anda karşımıza “bunun ucu peygamberime dokunur mu, onun Ayşe’yle evliliğine dokunur mu?” kaygısıyla defansif bir tepki geliyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/halil-ibrahim-yenigun-islamda-reformizm-ana-akim-olamadi-haber-1502953

It was impossible to do it without the Communist Party in Chile at that point, so the Communist Party and Socialist Party coming together was absolutely crucial — there was no way they were going to win without each other.

https://morningstaronline.co.uk/article/f/jeremy-corbyn-salvador-allende

İlk baskısı, 1977’de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nce (Mülkiye) yapılan kitabı, bu kez Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları basmış. Kitaba, akademik bir bildiri niteliğinde, uzun bir giriş yazısı yazan yetkin ve üretken tarihçimiz Prof. Dr. Zafer Toprak, yazısının başlığındaki gibi, Sevr’den Lozan’a Çağdaş Türkiye’nin Doğuş Süreci’ni anlatıyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/sevr-teslimiyetinden-lozan-zaferine-1787078

Ahmet kahpece öldürüldüğünde, kızı Nilhan henüz 21 günlüktü.. Onu aradım. “Hiç görmediğin babanı yazar mısın bana” dedim… Yazdı Nilhan… “Görmediğim Babam Ahmet!..”

https://www.sabah.com.tr/yazarlar/uluc/2020/10/25/sevgili-ahmetin-ardindan

“Komşunun radyosunda, her sene bu mevsimde durmadan çalan yine o hüzzam şarkı var: Böyle mi esecekti bu mevsimde bu rüzgâr – Bütün kuşlar vefasız mevsim artık sonbahar

https://www.sabah.com.tr/yazarlar/uluc/2020/10/21/hayir-bir-garip-olmedi-bu-defa

Comandante’nin Son Günleri – Emekli onkolog Miguel Sanabria, Chávez’e karşı ikircikli bir tutum içerisindedir. Ne eşi gibi azılı bir Chávez karşıtıdır ne de ağabeyi kadar ateşli bir Chávez taraftarı…

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/comandantenin-son-gunleri-1786997

Davis’in Leipzig’teki konuşmasını dinlemek üzere toplanan insanların sayısı ise dudak uçuklatıcıydı: 200 bin kişi meydanı hıncahınç doldurmuştu ve dünyanın öbür tarafından gelen Davis’i coşku içinde dinliyordu. Peki iş buralara nasıl geldi? Okyanuslar ötesinden gelen bu genç kadın, Doğu Almanya’nın ikonuna nasıl dönüştü?

https://www.ozgurpolitika.com/haberi-angela-davise-1-milyon-gule-bugunden-bakmak-6150

Ara Güler Bülent Ecevit’i anlatıyor

https://www.youtube.com/watch?v=pT-YSAaSrDI

Attachments area

Preview YouTube video Soner Yalçın – Sesli Köşe Yazısı 30 Ekim 2020 #Cuma #EvdeKal

Soner Yalçın – Sesli Köşe Yazısı 30 Ekim 2020 #Cuma #EvdeKal

Preview YouTube video Ara Güler Bülent Ecevit’i anlatıyor

Ara Güler Bülent Ecevit’i anlatıyor

About Mehmet Tas

Check Also

GÜNDEMDEN BİR DEMET (8)-Admin

“Filistin halkının yanındayız!” Filistin halkının yanında olmak, Netanyahu hükümetinin dinci faşist politikalarına karşı çıkmayı gerektirdiği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com