Köşelerden Bir Demet (106)-Cavlı Çulfaz

Bizim ilk amacımız partimizi büyütmek değil, demokrasi güçlerini büyütmektir. Ben demokrasi bloku konusunda umutluyum. Durum çok da kötü değil. Ön yargılar kırılıyor ve yan yana gelme ihtimali her geçen gün artıyor. Vazgeçmemek, bunda ısrarcı olmak gerekir

https://yeniyasamgazetesi.com/demirtas-erdogan-benden-korkuyor-o-nedenle-buradayim/

Türkiye’nin de dünyanın da en güncel sorunu eşitsizliktir, adaletsizliktir. Eşitsizlik ve adaletsizlik aynı zamanda özgürlük sorunudur. Özgürlük bilinç sorunudur. Bilinç de irade (cesaret) sorunudur.

Yaşadıklarımız; bilgiyi insan, toplum ve doğayı dikkate alarak, bütünü anlama (teori) ve yaşama duyarlılıkla oluşacak bilince dönüştürme (daha doğrusu dönüştürememe) sorunudur.

https://www.evrensel.net/yazi/87349/anayasa-veya-reisin-isigi-asagidaki-diyalektik

Madende çalışan çocuk işçiler, tekstilde çalıştırılan kız çocukları, göçmenler vb. konularda günümüzde hâlâ referans gösterilen ve kullanılan, kapitalizmin vahşiliğini gösteren belgeselci. Peki işçiler gözleri kara akrobasi hareketleriyle çalışıyorlardı da fotoğrafçılar çok mu güvenlikliydiler?

https://www.evrensel.net/yazi/87346/bir-fotografa-hikaye-yazmak-2

Muhalefet böyle dönemlerde polemikle gerilim siyasetine taraf olmak yerine kendi alternatif çözüm önerilerini tartışmaya sunmalı. Aksi taktirde sadece karşıtlık üzerinden bir araya gelişlerle kendi hikayenizi yazamaz ve iktidara alternatif olamazsınız. Gittikçe artan yoksullaşma ve gelir dağılımındaki çarpıklık, sadece iktidarın yıpranmasını bekleyerek seçme davranışının değişeceği hesabı yanlış bir hesaptır. Muhalefet geleceğe yön verecek demokrasi, hukuk ve ekonomi programını net biçimde kamuoyu ile tartışmayı açmalı, bu anlamda her parti kendi tabanının genişlemesini hedeflemelidir.

https://www.evrensel.net/haber/416534/ayhan-bilgen-muhalefet-gelecege-yon-verecek-programi-net-bicimde-tartismali

CHP KADINLARIN ANA MUHALEFET HAREKETİ OLDUĞUNU FARKETTİ. “Türkiye gibi kadın cinayetlerinin, kadın hakkı ihlallerinin olduğu bir ülkede samimiyetle cinsiyet kotası yüzde 50 olmalı. Eğer siz bu kanun maddesini Anayasa’nın 10. maddesi ile bağlantı kurarsanız zaten yüzde 50 dışında düşünemezsiniz. Çünkü Anayasa’nın 10. maddesi şöyle der: ‘Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür’.

https://www.gazeteduvar.com.tr/chp-kadin-kotasini-kadinlara-sordu-kota-yuzde-50-olsun-kadin-kollari-kaldirilsin-haber-1501816

“Hukuk2 denilen kavramın kanunlardan ibaret olmadığını, cezalardan ibaret olmadığını düşünen tecrübeli bir hakim hayatımı kurtarmıştı.

https://www.youtube.com/watch?v=-Y1l-rPfFTw

Bu marazadan yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığına dair güçlü bir hareket/tartışma başlatılarak bu oyun bozulabilir. Kınama ve basın açıklamalarından daha çok sonuç alıcı ve müdahale edici tutumlara ihtiyacımız var.

https://www.birgun.net/haber/super-temyiz-merciileri-319217

Bir ülkenin gençliği, ben bu ülkede değil başka bir ülkede yaşamak istiyorum diyor. Eylül’de ‘kalıcı olarak başka bir ülke vatandaşlığı verilirse Türkiye’yi terk edip o ülkeye yerleşmeyi düşünür müsünüz? diye soruluyor. Evet diyenlerin oranı yüzde 64. Yüzde 14’ü ‘hayır kalırım’ diyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/kilicdaroglu-sahsim-devletinin-hakimleriyiz-diyorlar-haber-1501846

Çoğu kişi piyasada satılan etil alkolü alarak uygun oranlarda diğer malzemeleri de katarak içki yapmayı öğrendi. Konu çok yaygınlaşınca iktidar sahipleri bunun önüne geçebilmek için etil alkol satışını yasakladı. Bu hafta elli vatandaşımız bu ürünleri tükettikleri için hayatlarını kaybettiler.

https://www.birgun.net/haber/vergi-politikasi-ideolojiktir-319336

Van’ın Gürpınar ilçesindeki Urartu dönemine ait Çavuştepe Kalesi’nde son 15 yılı gönüllü 58 yıldır bekçilik yapan ve dünyada Urartuca’yı bilen az sayıda insandan biri olan Mehmet Kuşman (80), artık yaşlandığını ve emekli olduktan sonra gönüllü olarak yaptığı bu işi de bırakacağını söyledi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/urartuca-bilen-yedi-kisiden-biri-olan-mehmet-kusman-cavustepe-kalesinden-ayriliyor-1773880

[1961 yılı Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden sınıf arkadaşım Bülent Ardanıç, Güneri Cıvaoğlu’nun dünkü yazısıyla ilgili olarak Hacı Şakir’in bu yakınlarda değil, 1999 yılında Colgate-Palmolive firmasına satıldığını belirtti.]

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/guneri-civaoglu/turkiyeye-kuresel-avukatlar-6330368

https://ilerihaber.org/icerik/ters-aci-dunyaca-unlu-sinemaci-ken-loach-ileri-tvde-ya-sosyalizm-ya-hayatta-kalma-mucadelesi-118307.html

2015 yılında yaşama veda eden usta komedyen Levent Kırca, Olacak O Kadar programında yaptığı taklitlerle ünlüydü. Kırca, 2001 yılında 32. Gün’de Mehmet Ali Birand’ın konuğu olmuştu.

https://www.youtube.com/watch?v=nL5qFcFcyPw&feature=emb_rel_end

Attachments area

Preview YouTube video Yılmaz Özdil ”Sözcü” – Sesli Köşe Yazısı 16 Ekim 2020 #Cuma #EvdeKal

Yılmaz Özdil ”Sözcü” – Sesli Köşe Yazısı 16 Ekim 2020 #Cuma #EvdeKal

Preview YouTube video Levent Kırca 32. Gün’de | 2001 | 32. Gün Arşivi

Levent Kırca 32. Gün’de | 2001 | 32. Gün Arşivi

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com