Köşelerden Bir Demet (103)-Cavlı Çulfaz

HDP Kürtlerin bir kısmı ile birlikte Türk kamuoyuna güven verecek adımları atmayı başardığında bunu engellemeye kimin gücü yetebilir? HDP’nin önündeki büyük handikap aynı zamanda tarihi fırsattır.

https://t24.com.tr/haber/kobani-eylemleri-sorusturmasinda-tutuklanan-ayhan-bilgen-hdp-nin-onunde-gercekci-tek-secenek-kendi-sorunlarini-cozecek-degisime-yonelmektir,908771

Hrant Dink’in kızı Delal Dink: O kadar kocaman sarıldım ki ona “Ben Türk arkadaşım olmadan yaşayamam” diye. Peki ya siz? Ermeni arkadaşınız olmadan, Ermenilere arkadaş olmadan nasıl yaşayabiliyorsunuz?

http://www.agos.com.tr/tr/yazi/24675/gun-gun-saat-saat-boguluyoruz

Osman Kavala’yı ‘güçlü, tutkulu bir insan hakları ve adalet savunucusu’ olarak niteleyen Noam Chomsky, “Kavala derhal serbest bırakılmalı” çağrısında bulundu.

https://www.gazeteduvar.com.tr/chomskyden-kavala-cagrisi-derhal-serbest-birakilmali-haber-1501558

400 küsur yıl öncesinden bir Shakespeare sone’si…

https://t24.com.tr/yazarlar/hasan-cemal/degil-mi-ki-kotuler-kadi-olmus-yemen-e,28324

http://www.shakespeare-online.com/sonnets/66.html

Çok sayıda yurttaş Ermenistan Azerbaycan çatışmaları ile ilgili olarak ortak bir metne imza atarak barış talep etti: Savaşa hayır, barışa evet. Savaş ve şiddet gibi kanlı çözüm yolu toplumlar için yıkıcıdır ve acı biriktirir. Bu yolla kalıcı çözümlere gidilemediğinin bilincinde olmak, sorunların çözümünde diyalog ve müzakerede ısrar etmek gerekir.

http://www.agos.com.tr/tr/yazi/24692/yuzlerce-imza-ile-savasa-hayir-barisa-evet

Bir siyasi faaliyet türü olarak, homurdanmak… Homurtusunu siyasal kanallara aktarabilmiş, kendisini gerçekleştirebileceği koşullara sahip, eşit yurttaş. Yoksa tarihimizde genellikle olduğu gibi, ha bu yönetime homurdanmışsın ha yerini alacak olana…

https://www.gazeteduvar.com.tr/bir-siyasi-faaliyet-turu-olarak-homurdanmak-makale-1501492

Siverek’te “Harran Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nde” okuyan kız öğrencilerinden birinin mektubu. “Türkçeyi on yaşında öğrenmiş bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak, zaten beş sıfır geriden başlamıştım.”

https://t24.com.tr/yazarlar/yalcin-dogan/bu-yaziya-basligi-siz-atin,28327

 Sebahat Tuncel: Faşizme karşı ortak cephenin bir an önce kurulması tarihi bir sorumluktur.

https://www.facebook.com/ArtiTelevizyonu/videos/792674224906186/

 34 yaşındaki Sivaslı Ayfer, Kayışdağı ve çevresinde hurda ve kağıt topluyor. Hiç başka iş yapmamış, yapamamış. En küçüğü daha bir yaşında olan dört çocuğuna böyle bakıyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/yahu-biz-zaten-fakirdik-daha-ne-kadar-fakirlesebiliriz-su-hayatta-makale-1501481

 Ali Sirmen: Yusuf Kaplan, Yeni Şafak’ta yayımlanan yazısında çare olarak laik kültürün bırakılarak “İslami birliğin, İslam cemaatlerinin önünü açan” bir tutumun benimsenmesini önermektedir.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ali-sirmen/irticayi-kibrisa-da-ihrac-etmek-1773051

Yusuf Kaplan: “Kıbrıs Türklerini, laikleştirmekle onları Rumlara benzettiğimizi nasıl göremiyoruz, anlayamıyorum doğrusu.”

https://www.yenisafak.com/yazarlar/yusufkaplan/kibrisin-bugunu-turkiyenin-yarini-mi-2056475

“Başta Amerikalılar, dünya bize bataklık kurutmak için yardım etti. Geldiler devasa iş makineleriyle kuruttular bir sürü gölü… Giderken de o milyon dolarlık araç parkını bize hibe edip gittiler ki, Türkiye’ye zarar vermeye devam etsinler…”

https://www.sabah.com.tr/yazarlar/uluc/2020/10/13/rusya-onunde-2-puan-kaybettik

Britain’s refusal to become involved reflects European nervousness over its relationship with Turkey and Russia, generally seen as backing Armenia. Downing Street sources dismissed any suggestion that the prime minister’s family history had any bearing on government policy.

https://www.thetimes.co.uk/article/history-calls-for-johnson-as-armenian-war-hots-up-p9g7wxmzt

1961 Mülkiye girişli sınıf arkadaşım, sonra tıp doktoru sevgili Cengiz Büker şu iletiyi yolladı: [“Köşelerden Bir Demet” dizisini izliyorum. İçlerinden bir tanesi, Selçuk Candansayar’ın yazısı beni çok üzdü, onun için yazmak istedim: “Biz 10 Ekim’de Ankara Garı’na neden ve kimler olarak gitmiştik, amacımız neydi? TTB, TMMOB, Eğitim Sen, KESK, DİSK, Birleşik Haziran Hareketi, ÖDP, TKP, CHP, HDP, Halkevleri, daha onlarca örgüt, parti 10 Ekim’de nasıl olup da bir araya gelmişlerdi? O günden bu yana bir daha bir arada politika yapabildiler mi? Sadece yılda bir kez “unutmayacağız” derken bir araya gelebiliyoruz.”  Sürekli, onların başarılarını yazıp üzülmek mi, bizim kaderimiz???]

Barack Obama: Donald Trump will ‘tear our democracy down if that’s what it takes to win’ and urges Americans to get out and vote in November

https://www.theguardian.com/us-news/video/2020/aug/20/barack-obama-condemns-trump-democratic-convention-speech

The International Brigades: Fascism, Freedom and the Spanish Civil War.  There exist few parallels either before or since, although the journey of some volunteers to help the Kurds fighting Islamic State is one notable exception.

https://www.theguardian.com/books/2020/oct/03/the-international-brigades-by-giles-tremlett-review

None of them joined the brigades, though Spender declined an invitation from the British Communist party leader, Harry Pollitt, to volunteer.

https://www.theguardian.com/world/2020/oct/09/la-pasionaria-and-the-international-brigades

The Nobel Prize committee couldn’t reach Paul Milgrom to share the news that he won, so his fellow winner and neighbor Robert Wilson knocked on his door in the middle of the night.

https://www.birgun.net/haber/nobel-odulunu-kazanan-profesore-kapi-megafonundan-ulastilar-318960

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com