Köşelerden Bir Demet (102)-Cavlı Çulfaz

Artık Yeter! Artık Yeter! Hukuk devletini hiçe sayan bu anlayışı asla kabul etmeyeceğiz. Kim ne derse desin biz, insan haysiyetini, hak ve özgürlükleri, demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü, kuvvetler ayrılığını savunmaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Biz, adil olacağız. Biz, bu ülkedeki her bir bireyin eşit ve özgür vatandaş olması için mücadele edeceğiz!

https://t24.com.tr/yazarlar/hasan-cemal/babacandan-demokrasi-ittifaki-konusunda-bir-umut-isigi,28311

Sadece barıştır, halkların geleceğini aydınlatan – Demokrasi İçin Birlik bildirisinde de çatışmaların durdurulması, nefret söylemlerine son verilmesi ve barışçıl yaklaşımların uygulanması istendi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/dib-sadece-baristir-halklarin-gelecegini-aydinlatan-haber-1501442

Dudaklarımdan Ece Ayhan’ın Türk bayrağına sarılı tabut içinde annesine kavuşan Battal Mehetoğlu’nu hatırlayarak yazdığı “Meçhul Öğrenci Anıtı”ndaki o dizeler döküldü:

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/baris-terkoglu/icisleri-bakani-hangi-cemaatten-1772833

Türkiye’nin ikinci sinir ucu haline getirmeye çalışıyorlar Hatay / Antakya’yı. Çok tehlikeli oyun bu. Yeniden iki kardeş halk arasında dostluk köprüsü kurulmalı. Dinsel, mezhepsel, etnik kışkırtmalara karşı dikkatli olunmalı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/enver-aysever/loris-teyze-1772847

Üç dönem kuralını boşuna koymamıştık parti kurulurken. Süreler çok uzayınca o zaman ilkeler değerler değil de kişisel tutumlar daha ön plana çıkmaya başlıyor. O da hataları çoğaltıyor. AK Parti’nin destek kitlesi daraldıkça yanına bir ortak parti almak mecburiyetinde kaldı. O ortağı yanında tutmak için de mecburen o çizgiye doğru yaklaşmak zorunda kaldı AK Parti.

https://t24.com.tr/yazarlar/murat-sabuncu/ali-babacan-cozum-surecinde-hukumet-bir-adim-atacak-orgut-bir-adim-atacak-tavri-orgutu-guclendirdi,28323

Günümüz Türkiyesinde grev hakkını koruyacak etkili bir yargısal ve idari yol maalesef kalmamış durumda. Geriye grev hakkı için bir başka hukuki yol kalıyor. Bu yol işçilerin ve sendikaların barışçıl toplu eylem hakkını kullanarak, meşru-demokratik eylem yoluyla grev hakkını yeniden kazanmalarıdır.

https://www.birgun.net/haber/grev-yasaklarina-bir-yenisi-eklendi-bu-ulkede-grev-hakki-yok-318789

Konfederasyonlar ve sendikalar daha fazla hak gasbı istemiyorlarsa bugün ortak grev yasakları karşısında ortak bir tutum almak zorundadırlar.

https://www.evrensel.net/yazi/87325/yapilan-grev-ertelemesi-degil-iscinin-grev-ve-tis-hakkinin-gasbidir

https://www.birgun.net/haber/ici-bosaltilmis-bir-kavram-reform-318781

Bakın, anlamı tersyüz edilmiş “reform” sözcüğü nerelere getirdi bizi! Çünkü bilin ki bu iktidarın her “reform” paketi, gerçekte “deform” tasarımıdır! Yani her şeyi bozmanın, geriye doğru değiştirmenin ve elde kalan son kazanımlarımızı da geri almanın hazırlığıdır!

Bizde de Metin Kurt’u görürsünüz. Çaycıyı, aşçıyı, malzemeciyi, şoförü, çimleri sulayanı, fileleri gereni, yani sporun bütün bileşenlerin kucaklayan bir “Spor İşçisi Yasası”nın çıkarılması için ömrünü vakfeden Metin Kurt’u.

https://www.birgun.net/haber/salginin-pencesinde-zevk-endustrisi-318799

Antep’in Kürt mahallelerinde, ateş-buz adlı kristal metamfetamin satarak gençleri siyasetten uzak tutuyorlar. Aynı planı yıllardır, İstanbul’daki denize nazır örgütlü Alevi mahallelerinde uyguluyorlar.

Bağcılar’da, gençler arasında hızla yaygınlaşan bonzai trendi sonrasında ölen genç bedenler üzerinde TOKİ binaları yükseldi.

https://www.birgun.net/haber/hatay-akp-pratikleri-ve-sabotaj-suphesi-318766

Biz 10 Ekim’de Ankara Garı’na neden ve kimler olarak gitmiştik, amacımız neydi? TTB, TMMOB, Eğitim Sen, KESK, DİSK, Birleşik Haziran Hareketi, ÖDP, TKP, CHP, HDP, Halkevleri, daha onlarca örgüt, parti 10 Ekim’de nasıl olup da bir araya gelmişlerdi? O günden bu yana bir daha bir arada politika yapabildiler mi? Sadece yılda bir kez “unutmayacağız” derken bir araya gelebiliyoruz.

https://www.birgun.net/haber/hatirlamayi-hak-etmek-318769

 CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, canlı yayında kendisini hedef alıp “Neden hala görevde” ifadesini kullanan Sonar Araştırma Başkanı Hakan Bayrakçı’ya sosyal medya hesabından yanıt verdi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/canan-kaftancioglundan-hakan-bayrakci-aciklamasi-boyle-insanlardan-olmayin-1772768

Apê Musa cinayeti, bütün verileriyle açıklığa kavuşmuş apaçık bir JİTEM cinayetidir.

http://yeniyasamgazetesi2.com/musa-anter-apacik-jitem-cinayeti/

 Rıdvan Dilmen, spor medyasında bir çete olduğunu anlatıp İbrahim Seten, İsmail Er, Rasim Ozan Kütahyalı, Ersin Düzen’in arasında olduğu pek çok ismi ağır suçladı. “Temiz eller operasyonu yapılmalı” dedi.

https://www.birgun.net/haber/seytan-in-pabucu-318784

  1. de Certeau, “olguları incelemeden önce tarihçiyi inceleyin” görüşünü savunan ve tarihin ne olduğu sorusuna yanıtlar arayan İngiliz tarihçi Edward H. Carr’dan da net olarak ayrılır.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/tarihyazimsal-islem-1772161

The April IMF estimates indicate that in 2020-2021 more than 95 percent of world economic growth will take place in developing economies—the data in the April IMF World Economic Outlook database means it projects that 51 percent of world growth will take place in China and 44 percent in other developing economies. Less than 5 percent of world economic growth will take place in advanced economies.

https://www.counterpunch.org/2020/10/09/why-americas-economic-war-on-china-is-failing/

The problem lies not with Monbiot. It lies with us. We continue to ignore the fact that we are being played by the system, that we are being placated by pale offerings like Monbiot, that our consent is needed and that we keep finding reasons to give it rather than withdraw it. Neither Monbiot nor the Guardian is going to liberate our minds. Only we can do that.

https://www.counterpunch.org/2020/10/09/george-monbiots-excuses-for-not-speaking-out-loudly-in-defense-of-assange-simply-wont-wash/

Elbette yalnızca Hasan İzzettin Dinamo, Rıfat Ilgaz, M. Niyazi Akıncıoğlu, A. Kadir, Enver Gökçe, Mehmed Kemal, Ö. Faruk Toprak, Arif Damar, Attilâ İlhan, Ahmed Arif, Şükran Kurdakul gibi şairlerden oluşan bir kuşak değil.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/oner-yagci-siir-toplumun-damarini-etkiler-1772134

Güven Turan: Ama Ishiguro’nun ödül alışı gibi Louise Glück’in ödül alışı da bence son derece isabetliydi.

https://www.sozcu.com.tr/hayatim/kultur-sanat-haberleri/yalin-berrak-ozgun-bir-sair-louise-gluck/

https://www.youtube.com/watch?v=P1rpGy8XRzU&feature=emb_rel_end

Attachments area

Preview YouTube video Louise Gluck, Academy Class of 2012, Full Interview

Louise Gluck, Academy Class of 2012, Full Interview

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com