Köşelerden Bir Demet (93)-Cavlı Çulfaz

Türkiye’de ilk planlama çalışmaları 1932’de Sovyet bilim adamlarından Prof. Orlof başkanlığında bir Sovyet heyetinin davet edilmesiyle başlamıştı. Kuruluşundan itibaren bu kurumda kamu yararına çalışmalara imza atmış müsteşarından uzmanına kadar tüm DTP bürokratlarına saygılar, şükranlar…

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/miyase-ilknur/dptsiz-yillar-1770719

Gözetim kapitalizminin başını çeken bu iki şirket, yalnızca bu sayede yüz milyarlarca dolarlık servetler yaratmakla kalmadı, arkalarından bu yöntemi izlemeyi görev edinmiş yüzlercesinin de gelmesine neden oldu. Ve bizden topladıkları veriler sayesinde, şu anda internette bize bir şey satmak isteyen herkes verilerimizi kullanmak için onlara koşuyor.”

https://www.birgun.net/haber/gozetim-kapitalizmi-317649

 – Mersin’de bir daire alacağım. 82 bin liraya söz kestik, kapora verdim. O gün hepsini ödesem 37 bin Mark verecektim, şimdi ise 29 bin Mark yetiyor. Arada 8 bin Mark var. Özal eyi giyiyor dedimse yanlış mı? Yıllar sonra o bilge taksi şoförüne hak veriyorum. Özal iyi gidiyorsa, Tayyip Erdoğan ondan çok daha iyi gidiyor.

https://t24.com.tr/yazarlar/aydin-engin/ozal-iyi-gidiyor-tayyip-cok-daha-iyi,28225

Gömüldükten iki üç gün sonra, dün ise Almanya’da yaşayan annesi geldi. Andre’nin annesi Marina, gerçek bir Sovyet kadını. İlerleyen yaşına rağmen çok enerjik, yürümekte zorlansa da sürekli hareket halinde olan bir kadın. Birlikte yeniden mezara gittik, annesi oğluyla son kez vedalaştı. Mezar ziyaretinin ardından Andre’nin Taksim’de en sevdiği yer olan Ara Kafe’de oturduk ve saatlerce muhabbet ettik. Sanırım hayatımın en ilginç anlarından biriydi.

https://t.me/erknoncn/73

Korkudan kurtulmanın özgürleşmek olduğu düşüncesiyle çevirmen Sargut Şölçün’ün önsözünün son cümlesini aktarıyorum: “Kapitalizmde yaşayıp da ona tek başlarına bile olsa, alternatif olabilen insanlar vardı Türkiye’de. Her şeye rağmen yine de var bu insanlar. Bu kitabı çevirirken onları düşündüm hep. Bir de tabii, yetişmekte olan kuşakları…”

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/oner-yagci/korkudan-korkmak-1770728

Siranuş küçüktü. Şişli’de Talat Paşa İlkokulu’nun karşısındaki bir evde oturuyorlardı. Ermenisi az, Rum’u çok, Türk’ü daha çok bir sokaktı. Anne ve babasının Talat Paşa’nın adını taşıyan bir okulun karşısına düşen bir evde oturmaktan tedirgin olmalarını küçük Siranuş elbette anlayamıyordu.

https://t24.com.tr/yazarlar/aydin-engin/siranus-un-fatma-olma-gunleri-yine-geldi,28205

“Kurucu güç veya özne olarak halka ve halk olarak örgütlenmek için kendine olan inanç olmadan siyasal mücadeleyi yükseltmek imkânsız.” Öyle olunca da, Hatca Teyzeler ve onların “gül yüzlü çocuklar”ı yeniden buluşurlar!

https://www.birgun.net/haber/hatca-teyze-317774

Çocuklar aynı anda birden fazla dili öğrenebilir. Dolayısıyla ebeveynler çocuklarına başka dillerin yanı sıra kendi dillerini de aktarmalı. Bu işin vebali eğitimlilerin omuzundadır. Onlar dirayetli davranırsa, devletin asimilasyon politikalarını yavaşlatabilirler. Ama Kürtçe er veya geç eğitim dili olmak zorunda. Eğitim dili olmayan bir dilin yaşaması çok zordur.

https://www.gazeteduvar.com.tr/zana-farqini-turklere-helal-olan-neden-kurtlere-haram-makale-1500605

Bu tablo karşısında iki seçenek vardır: Türkiye ya Rusya ve İran ile (ve elbette Çin ile) işbirliği yapacaktır ya da ABD ve AB ile… Tek başına hareket etmek diye bir seçenek zaten gerçekçi değildir.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mehmet-ali-guller/uc-cephede-turkiye-rusya-iliskisi-1770731

Lenin’in Sovyet devriminden hemen sonra yoldaşlarına şöyle dediği söylenir: “Yoldaşlar şimdi iktidar bizimdir ve artık bütün alçaklar bizden taraftır..” Eşi, bir gün Talabani’nin çok geç bir saat olmasına rağmen eve gelmemesi nedeniyle telefon ederek eve gelmesini, çünkü hırsızlardan korktuğunu söyler. O sırada siyasi bir toplantıda olan Talabani’nin telefondaki cevabı ise şudur: “Merak etme bütün hırsızlar şu an benim yanımda…”

https://www.gazeteduvar.com.tr/celal-talabani-mehabaddan-irak-cumhurbaskanligina-1-kurtler-erken-buyur-haber-1500627

“Kamu mülkiyetinin hakim konumu ve devlete ait ekonominin öncü rolü sarsılamaz. Bu, ülkemizdeki tüm etnik gruplardan insanların kalkınmanın meyvelerini paylaşabilmesi ve aynı zamanda partinin iktidar konumunu sağlamlaştırmak ve sosyalist sistemimize bağlı kalmak için önemli bir kurumsal garantidir.”

https://tr.sputniknews.com/columnists/202008171042666144-si-cinping-cin-ekonomisinin-temelinde-yalnizca-marksizm-olabilir-sosyalizmi-asla-unutamayiz/

“Ahlaksızlar, sahtekârlar, hainler…”

https://www.youtube.com/watch?v=jBG1thDF8UE

Bugün taziye evini basan, yarın yargılanırken ne diyecek?

https://www.youtube.com/watch?v=c7HDBQG8Tik

Barış Derneği Başkanı, emekli büyükelçi Mahmut Dikerdem’i 3 Ekim 1993’te kaybetmiştik.

https://www.amazon.com/Mahmut-Dikerdem-Eserler-Salon-Aliriz/dp/605589288X

Ben Melamet Hırkasını Kendim Giydim Eynime

https://www.youtube.com/watch?v=F8CA-tE6m48

Attachments area

Preview YouTube video Can Dündar ile #GününYorumu: “Ahlaksızlar, sahtekârlar, hainler…”

Can Dündar ile #GününYorumu: “Ahlaksızlar, sahtekârlar, hainler…”

Preview YouTube video Can Dündar ile #GününYorumu: Bugün taziye evini basan, yarın yargılanırken ne diyecek?

Can Dündar ile #GününYorumu: Bugün taziye evini basan, yarın yargılanırken ne diyecek?

Preview YouTube video Ruhi Su – Ben Melamet Hırkasını (haydar)

Ruhi Su – Ben Melamet Hırkasını (haydar)

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com