Köşelerden Bir Demet (92)-Cavlı Çulfaz

Bu tükenişten, on binlerce yıl, doğa üzerinde yıkıcı bir etki yapmadan yaşamayı başaran “insan” değil, son üç yüz yılda gelişen, kendi insanını yaratan kapitalist üretim tarzının yaşam biçimi sorumludur.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ergin-yildizoglu/insan-ve-tukenis-1770145

“En azından nefreti içimizden atabilseydik, bir araya gelip konuşabilirdik, ben böyle düşünüyorum. Bakın Yugoslavya’daki kavga da aynı tarihlerde çıkmıştı. Boşnaklar mı bir çıkar elde etti bu işte, Sırplar mı, Hırvatlar mı? Mesela ETA eninde sonuna silahla olmayacağını anlamadı mı, oturup konuşmak gerek demedi mi?”

https://www.gazeteduvar.com.tr/azeri-savas-karsiti-anlatiyor-azerbaycani-haksiz-duruma-dusuren-sey-30-yillik-otokratik-rejim-haber-1500394

Belki çatışmalar siyasal liderlerin söylemine güç katacak; savaş ağalarının yüzünü güldürecek; İHA, SİHA, roket, füze, tank, tüfek satanların kasasını şenlendirecek ama barış ve huzuru getirmeyecek, halkları kardeş yapmayacak.

https://www.gazeteduvar.com.tr/kizil-kurdistanda-turk-ermeni-savasi-makale-1500409

Muhalefet bloğunun, daha cesur ve kararlı olması, demokratik siyaseti tasfiye girişimleri karşısında daha güçlü ses vermesi gerekir. İktidara buradan çağrı yapıyorum: 6-8 Ekim’de yaşananlarla ilgili olarak cesaretiniz varsa buyurun Meclis’te bir araştırma komisyonu kuralım ve olayları tüm boyutlarıyla araştıralım, açığa çıkartalım.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/hdp-es-genel-baskani-buldan-yoneticilerin-gozaltina-alinmasini-degerlendirdi-karsa-ozel-operasyon-var-1770129

Emekli uluslararası yargıç Prof. Dr. Rona Aybay, bir ya da birkaç taraf devletin, başka bir taraf devlet aleyhine insan hakları ihlali savıyla AİHM’ye başvuruda bulunmasına olanak olduğunu belirtti. “Burada mahkeme, sadece Azerbaycan’ı değil başvuruyu yapmış olan Ermenistan’ı da birlikte uyarmıştır. Bu karar, silahlı çatışma halinde olan iki tarafı da bağlayıcı niteliktedir.”

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ermenistan-azerbaycani-sikayet-etti-mahkeme-iki-ulkeyi-de-uyardi-1770146

Annenizi ya da babanızı ziyarete gittiğiniz bir mezarlıkta “Andre Vltchek” yazan Fatihasız bir mezar taşı görürseniz şaşırmayın. Kendisinden bahsettiği gibi, “antiemperyalistti, komünistti, dinozor olmayı göze alan bir savaşçıydı, ayakta öldü” deyin, o kadarı yeter.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/baris-terkoglu/suphesiz-komunistin-supheli-olumu-1770123

Andre Vltchek  said, “If the world did not have China, there would be no alternative left. China is not perfect. But it is the most peaceful big nation on Earth.” Commenting on Vltchek’s book Oceania, published in 2010, US linguist Noam Chomsky said that it evoked “the reality of the contemporary world”. “He has also not failed to trace the painful – and particularly for the West, shameful realities to their historical roots,” said Chomsky.

http://www.chinadaily.com.cn/cndy/2011-10/12/content_13873914.htm

https://en.wikipedia.org/wiki/Andre_Vltchek#cite_note-cd-6

https://twitter.com/ErkinOncan/status/1310669184259559427

“The Soviet Union and China were hit the hardest by Nazism and militarism and bore the brunt of the burden of resisting the aggressors. At the price of enormous human losses, they stopped, routed and destroyed the occupiers, displaying unparalleled self-sacrifice and patriotism in this struggle.

https://indianpunchline.com/the-sino-russian-alliance-comes-of-age-part-1/

Atatürk ve Lenin ise tarihi bir ittifak kurarak o seddi yıkmıştır! Dahası, Bolşeviklerin Çarlık Rusyası’nı yıkmasını, Kars, Ardahan ve Batum’u geri vermesini ve Rusya’yı Doğu Anadolu’dan çekmesini görmeyerek meseleyi “Stalin’in Kanlı Mirası” diye sunmak, en hafifinden tarihe haksızlıktır.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mehmet-ali-guller/bakunun-avantaji-ankara-moskova-isbirligi-1770155

Sovyetler Birliği’nde ulusal soruna yaklaşım, bütün ulusların özgürce yaşayabileceği bölgelerin kurulmasına dayanmaktadır. Sovyetler Birliği döneminde, gerici ve faşistlerin ağzına pelesenk olmuş ‘ulusal kimliklerin asimilasyonu’ değil; tam tersine neredeyse bütün ulusal ve etnik kimliklerin hakları ve özgürlükleri tanınmıştır. Ulusal birliğe ve bilince sahip olmayan bir çok ulus da, bizzat Sovyetler Birliği tarafından ulusal bilince, birliğe ve cumhuriyete sahip olmuştur.

https://gazetemanifesto.com/2020/civi-yazisi-hurriyet-gazetesi-staline-laf-edecek-tarih-bilgisinden-yoksundur-388924/

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/bir-asirlik-kanli-miras-41623014

Toplum, buğday ve büyükbaş hayvan üretimi vb. için ne kadar az zamana ihtiyaç duyarsa, maddi ve zihinsel üretim biçimleri için o kadar çok zaman kazanır. Son çözümlemede, bütün ekonomi biçimleri bir zaman ekonomisine indirgenebilir. Tıpkı bireyin ihtiyaç duyduğu bilgiye erişmek ya da kendi faaliyetinin çeşitli gerekliliklerini yerine getirmek için kendi zamanını uygun oranlarda bölmek zorunda olması gibi, toplum da aynı şekilde genel ihtiyaçlara uygun bir üretime erişmek için, kendi zamanını bilinçli bir şekilde bölümlere ayırmak zorundadır.

https://www.e-skop.com/images/UserFiles/Documents/Editor/o%CC%88zgu%CC%88r_Zaman.pdf

Savaşların eşiğinde, “Adın İnsanca Yaşamak Olsun” diyerek sözü, geçerliliğini hiç yitirmeyen Bertolt Brecht’in “Yalnızca Analar Ağladı” adlı şiirine bırakıyorum. “Yalnız analar ağladı / Her iki yanda.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/zeynep-oral/adin-yasamak-olsun-1770151

About admin

Check Also

GÜNDEMDEN BİR DEMET (1)- Admin

Engels’in Bilinmeyen beş özelliği Sanata karşı derin bir ilgisi vardı Engels gençliğinde bir dansçıydı, şarkı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com