Köşelerden Bir Demet (91)-Cavlı Çulfaz

Tarihin puslu atlasında Dağlık Karabağ için bugün bir adalet aranıyorsa, o adalet ancak mutlak barışta bulunabilir. Ermenilerin ve Azerilerin ya da herhangi başka soyun birbirlerine karşı niyeti ve zaafları belli bir tarihten gelen ve bugün hâlâ kışkırtılan düşmanlığını besleyerek varılacak tek başarı, insanlığın siciline yeni utançlar eklemek olur.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mine-sogut/daglar-baglar-ve-binlerce-yillik-savaslar-1769871

Türkiye’nin şehir kimliklerinde dil ve iskânın izleri – Bu konuda daha detaylı bilgiler için İlhan Tekeli, H. Yıldırım Ağanoğlu, İsmail Beşikçi, Soner Çağaptay, Sema Erder, Fikret Babuş, Şeyhmuz Diken ve Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğünün ilgili belgelerine bakılabilir.

https://www.birgun.net/haber/turkiye-nin-sehir-kimliklerinde-dil-ve-iskanin-izleri-317395

Azeri ve Ermeni solundan çağrı: Barış mümkün – Ermenistan ve Azerbaycan arasında Dağlık Karabağ’da yaşanan çatışmalar sürerken her iki ülkeden solcular savaş çığırtkanlığına inat barış talebini dillendirmeye devam ediyor.

https://www.birgun.net/haber/azeri-ve-ermeni-solundan-cagri-baris-mumkun-317402

Azerbaycanlı aktivist savaş karşıtı paylaşımları nedeniyle evi basılarak gözaltına alındı. Giyas İbrahimov, internette savaş karşıtı açıklamalarda bulunduğu iddiasıyla ülkesinde güvenlik güçleri tarafından evi basılarak gözaltına alındı. İfadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/azerbaycanli-aktivist-savas-karsiti-paylasimlari-nedeniyle-evi-basilarak-gozaltina-alindi-haber-1500193

Hakim “Böyle yemin mi olur başka yemin et” demiş. Hatca teyze “Gara coğ beni taş kessin ki ” dediğim doğrudur demiş. Hakim “Olmadı başka yemin et “ demiş. Hatce Nine “ Aha Hüseyin Abdalın niyazı” demiş. Hakim “ oda kim böyle yemin mi olur deyince Hatce Nine muhtara dönmüş “Ula muhtar bu hakim yezit mi yoksa, hiç kimseyi tanımıyor” demiş. (yaşanmıştır 1981)

https://www.facebook.com/pages/category/Not-a-Business/Denize-D%C3%B6k%C3%BClen-Dizeler-115757203189489/

 Osman Şiban’la birlikte gözaltına alındıktan sonra helikopterden atılan ve 20 gündür yoğun bakım servisinde yaşam mücadelesi veren Servet Turgut yaşamını yitirdi.

https://dokuz8haber.net/gundem/helikopterden-atilan-turgut-yasamini-yitirdi/

Bu topraklarda -maalesef- Atatürk tanınmıyor! Atatürk’ün entelektüel kişiliği üzerinde durulmuyor; -seveniyle sevmeyeniyle- hamaset edebiyatı aşılamıyor. Prof. Zafer Toprak’ın “Atatürk” kitabını tavsiye ederim. Şu önemli tespiti yapıyor:

https://www.youtube.com/watch?v=T230auZVC3A

Maurice Duverger, ‘Acaba bu cumhuriyet başka ülkelere örnek olabilir miydi’ diye soruyordu. ABD’li Profesör Walter F. Weiker: Birinci aşama, ‘devrimci cumhuriyet öncesi modernleşme’ aşamasıdır. İkinci aşama, 1923 ile 1930 arası ‘katı tek parti yönetimi’dir. Üçüncü aşama, 1931 ile 1946 arası ‘esnek tek parti yönetimi’dir. Dördüncü aşama, 1946’dan sonraki ‘çok partili dönem’dir.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/su-vesayet-rejimi-dedikleri-78488

Gislavedler bu topraklara geldiğinde Recep amca daha yeni dünyaya gelmişti, oğlunun cenaze törenine katıldığında 75 yaşındaydı, ayağında hâlâ cızlavet vardı, üstelik yırtıktı. Recep amca cızlavetle doğdu, cızlavetle rahmetli oldu.

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/yilmaz-ozdil-zavalli-isvec-ve-recep-amcayi-yazdi-304985h.htm

https://twitter.com/hashtag/recepg%C3%B6k%C3%A7e?src=hashtag_click

İlk olarak 2011’de lüks otel iftarlarına karşı başlatılan ve zamanla bir gelenek haline gelen “Yeryüzü Sofraları” yargılanıyor. Geçen sene de Ramazan ayının ilk günü Taksim’de Galatasaray Lisesi’nin önünde kurulmak istenen Yeryüzü Sofrası nedeniyle ilahiyatçı-yazar İhsan Eliaçık ve 8 kişi İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde 47. Asliye Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıktı.

https://dokuz8haber.net/gundem/yeryuzu-sofralari-yargilaniyor/

Doğu Perinçek Kürt Sorununu Anlatıyor – 1991

https://twitter.com/necmiyealpay/status/1309768108521947136

Attachments area

Preview YouTube video Soner Yalçın ”Bilinmeyen Atatürk” – Sesli Köşe Yazısı 30 Eylül 2020 #Çarşamba #EvdeKal

Soner Yalçın ”Bilinmeyen Atatürk” – Sesli Köşe Yazısı 30 Eylül 2020 #Çarşamba #EvdeKal

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com