Köşelerden Bir Demet (90)-Cavlı Çulfaz

UNCTAD Raporu bu yıl küresel ekonominin yüzde 4,3 daralacağını hesaplıyor. Bu küresel üretimin 2020’de beklenenden 6 trilyon dolar düşük gerçekleşmesi anlamına geliyor. Böylelikle dünya ticaretinin yüzde 20, doğrudan yabancı yatırımların yüzde 40 gerileme göstermesi, işçi dövizlerinin de 100 milyar dolar azalması söz konusu olacak.

https://www.birgun.net/haber/kuresel-ekonomide-yeni-bir-kayip-on-yil-mi-317273

Her dış krizde olduğu üzere sosyal demokratından ulusalcısına, milliyetçisinden liberaline istisnasız bütün muhalefet de iktidarın arkasında dizilmeye başladı. Savaş kışkırtıcılığı, militarist söylem ve milliyetçilikte birbiriyle yarışır oldular. Oysa ki yapılması gereken basit, her türlü militarist dilden uzak durulmalı, taraflara sağduyunun hakim olacağı bir iklim yaratılmalı.

https://www.birgun.net/haber/daglik-karabag-da-krizin-anatomisi-317270

Bu iki ülke arasındaki bir savaşın, Türkiye’yi Rusya ve İran’la da karşı karşıya getirerek, çözdüğünden çok soruna yol açacağını öngörmek zor değil.

https://www.birgun.net/haber/karabag-317269

Eğer durdurulmazsa taraflar tam teşekküllü bir savaşa sürüklenebilir. Diplomasiye dönülmezse bir noktadan sonra Türkiye ile Rusya’nın karşı karşıya gelme tehlikesini de konuşuyor olacağız. Barışı büyütmenin barışçıl yolları zorlanmalıdır.

https://www.gazeteduvar.com.tr/kapan-makale-1500099

Zor değildir, “Kolera ile veba arasında biz doktordan yanayız” demek. Zor değildir, “Yangınla kundakçı arasında biz itfaiyeden yanayız” demek… Zor değildir, “Azerbaycan’la Ermenistan arasında biz barıştan yanayız” demek.

https://t24.com.tr/yazarlar/aydin-engin/kimin-yaninda-azerbaycan-in-mi-ermenistan-in-mi,28177

Kafkasya’da savaş değil barış, savaş değil diplomasi, silah değil müzakere masası, ve barış için diyalog… Bizler, yaşasın ölüm diye bağırmayı reddettiğimiz için tarih önünde suçlu olmayacağız!

https://t24.com.tr/yazarlar/hasan-cemal/hic-aklinizdan-cikarmayin-yarinlara-savas-naralari-degil-baris-turkuleri-kalir,28171

 ‘Aşırı zenginler fakirlerin oylarını almayı keşfetti’ – İngiltere, Hindistan, Brezilya ve ABD gibi ülkelerde yapılan seçimlerin kazananlar bu başarıyı neye borçlu? Aşırı zengin bir sınıfın çıkarları için gözlerini budaktan esirmeyen Boris Johnson, Donald Trump, Jair Bolsonaro gibi isimler nasıl oluyor da yoksullardan oy alabiliyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/asiri-zenginler-fakirlerin-oylarini-almayi-kesfetti-video-1500057

Immanuel Wallerstein‘dan Randall Collins‘e sosyologlar 500 yaşındaki kapitalizmin yapısal krizinin artık ölümcül olduğunu söylüyor. CHP bugün, Dani Rodrik‘ten Daron Acemoğlu‘na, Erinç Yeldan‘dan Mahfi Eğilmez‘e kadar neo-liberalizme mesafeli isimlerle arayış ekibi kuramaz mı?

https://www.youtube.com/embed/Ie64rKukPrY

7-8-2020 Cuma günü Basın İlan Kurumu gazetemizde ilanla ilgili rapor hazırlayacaktır. Tedbir olarak, raporun hazırlanmasına yardımcı olmak amacıyla Kazım Güleçyüz ve İbrahim Özdabak‘ın künyeden çıkarılmasını ve 19-8-2020 tarihine kadar izinli sayılması hususunu takdirlerinize sunuyorum.

https://odatv4.com/kazim-gulecyuz-yazisini-nasil-sakladi-02092058.html

We all know Casablanca is a great movie — but what makes it great? https://www.youtube.com/watch?v=sC_kfwa5-kg

https://www.youtube.com/watch?v=qvHxOSZMl-0

https://www.youtube.com/watch?v=ZgXw58ZP4Ss

Attachments area

Preview YouTube video Soner Yalçın, Bugünkü Sesli Köşe Yazısı, 29 Eylül 2020 Salı, Sözcü, GazeteOku, Sesli Makale Dinle,

Soner Yalçın, Bugünkü Sesli Köşe Yazısı, 29 Eylül 2020 Salı, Sözcü, GazeteOku, Sesli Makale Dinle,

Preview YouTube video What’s So Great About Casablanca? Ask a Film Professor.

What’s So Great About Casablanca? Ask a Film Professor.

Preview YouTube video Casablanca – An unlikely classic : Spielberg thoughts

Casablanca – An unlikely classic : Spielberg thoughts

Preview YouTube video Casablanca – Madeleine LeBeau – La Marseillaise – The last surviving credited cast member

Casablanca – Madeleine LeBeau – La Marseillaise – The last surviving credited cast member

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com