Köşelerden Bir Demet (89)-Cavlı Çulfaz

Gösteri, barışçı yönünü kendiliğinden yitirmeye başladıysa, göstericiler taşkınlık yapıyor, etrafa zarar veriyorsa güvenlik güçleri o zaman müdahale ederler. Kobani gösterilerinin çığırından çıkıp 52 vatandaşımızın hayatını kaybetmesi, yüzlercesinin yaralanması ve ciddi bir maddi hasar ve kayba neden olması da esasen bir güvenlik zaafıdır.

https://t24.com.tr/yazarlar/mehmet-y-yilmaz/protesto-gosterisi-demokratik-haktir,28163

Sonunda içlerinden biri, sen kimsin ulan, aha ben yan bakıyorum sana, diye doğrulur. Adam, yavaş adımlarla ayağa kalkanın yanına gider, elini omuzuna atar ve kahvedekilere dönüp, var mı ulan abimle bana yan bakan, diye hönkürür.

https://www.birgun.net/haber/kitle-ruhu-uzerine-mesel-317158

Anglo-Amerikan aklı dünya çapında kapitalist sömürü ve bağımlılık ilişkilerini yeniden üretecek ve bundan büyük karlar elde edecek bir ‘devrim sektörü’ yarattı nicedir. ‘Renkli devrim’, ‘Arap Baharı’ gibi etiketleri var ama ‘devrimin’ neresine yakıştırıldığı meçhul. Doğu Avrupa’da neo-nazi, Ortadoğu’da siyasal İslamcı zeminde yükselen bu dinamiğin mahiyetini idrak için mekanizmalarını bakmak lazım. Suriye 21’inci yüzyılda somutlandığı mekan.

https://www.birgun.net/haber/suriye-savasinin-hari-ve-anglo-amerikan-neoliberal-devrim-sektoru-317147

40 percent of ARK’s Syria project team were Syrian citizens, and another 25 percent were Turkish. The firm said its Syria team staff had “extensive experience managing programmes and conducting research funded by many different governmental clients in Lebanon, Jordan, Syria, Yemen, Turkey, the Palestinian Territories, Iraq and other conflict-affected states.” ARK ran the Twitter and Facebook pages of Syria Civil Defense, known more commonly as the White Helmets.

https://thegrayzone.com/2020/09/23/syria-leaks-uk-contractors-opposition-media/

Artık kimsenin yüzüne bakmadığı kayıtları ya gözaltındaki HDP’liler “böyle konuşmamıştık” diye açarsa. Ya da iktidarın gecikmiş ortakları “böyle konuşmuşsunuz” diye çıkarırsa. Sırlar, dolapların kapağına oturarak saklanacak gibi değil.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/baris-terkoglu/imralida-yenen-son-yemek-1769343

Türkiye’nin tartışmasız temel sorunu otoriter rejimin aşılması ve demokratikleşmenin sağlanmasıdır. Bu nedenle; ana aktör olarak CHP’nin, HDP’nin yanısıra, İslami köklerden gelen oluşumlardan “sağcı” olarak kodlanacak hareketlere kadar her yapıyla iş birliğine açık olması; bunu zorlaması, muhafazakâr kesimlerin duyarlılıklarına saygı duyması, onlara güven vermesi hayati önemdedir. CHP’ye eleştirel uyarılar yöneltilecekse, politikası ve söylemlerine katkı yapılacaksa bu yönde olmalıdır.

https://serbestiyet.com/featured/sagcilasma-meselesi-39454/

[İrvem Keskinoğlu yoldaş, aşağıdaki bağlantıyı iletti.] American “democracy” is neither dead nor defeated; it is simply decaying day by day. The political situation in the United States is forcing the powerful elite and wealthy minority to move toward some sort of totalitarian governance. 

https://www.globalresearch.ca/towards-totalitarian-governance-in-america/5724967

Kemalizm ile Atatürkçülük kavramlarının farklı anlamlar taşıdığını ileri sürenler de vardır. Bu görüşün de bilimsel bir temeli yoktur. Nasıl ki Marksizm ile Marksçılık, Leninizm ile LenincilikMaoizm ile Maoculuk aynı şey ise, Kemalizm ile Atatürkçülük de aynıdır.

https://www.birgun.net/haber/kavram-kargasasi-317151

İsrail gizli servisi MOSSAD Başkanı Yossi Cohen “İsrail için Türkiye İran’dan daha büyük tehdit” dedi. JISS (Jerusalem Institute for Strategy&Security) raporunun başlığı ise “21. yüzyılda İsrail (ve komşuları) için en büyük tehdit Türkiye.” Rapor “Erdoğan’ın liderliğindeki Türkiye, bölgenin ve İsrail’in istikrarını tehdit ediyor” ifadeleriyle başlıyor.

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/guneri-civaoglu/turkiye-irandan-da-buyuk-tehdit-6315462

Her ne kadar ÇKP’ne 1,4 milyarlık nüfusu için açlık ve yoksulluğa karşı verilen mücadelede müthiş bir başarı kazandığını ve yaklaşık 500 milyonluk bir nüfusa ortalama orta katman satın alma gücü kazandırdığını teslim etsek de…

https://yeniyasamgazetesi1.com/cin-halk-cumhuriyetine-dair/

The kind of engagement we have been pursuing has not brought the kind of change inside of China that President Nixon had hoped to induce. The truth is that our policies – and those of other free nations – resurrected China’s failing economy, only to see Beijing bite the international hands that were feeding it. And President Trump has said: enough.

https://www.state.gov/communist-china-and-the-free-worlds-future/

Le film expose la menace fasciste avec des images du 6 février 1934 – Le front populaire –

https://parcours.cinearchives.org/Les-films-565-16-0-0.html

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com