Köşelerden Bir Demet (86)-Cavlı Çulfaz

Karl Marks, Avrupa aydınlanma devriminin ürünüdür. 400 yıl süren karanlık ortaçağ, Rönesans ve Reform, büyük Fransız İhtilali derinlemesine özümsenmeden Atatürk devrimlerinin sosyolojik nedenleri de anlaşılamaz. Karl Marks’ı Avrupa aydınlanma devrimlerinin temel bağlamından kopararak okumaya kalkanlar, ne kapitalizmi ne de sosyalizmi anlayabilirler.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/cumhuriyet/ataturku-anlamak-ve-ozumsemek-1768342

Sevgi dolu, her zaman delikanlı, heyecanlı, korkusuz, ölüme bile “kafa tutan” bir Apê Musa’ydı…

https://yeniyasamgazetesi1.com/musa-amcayi-tanimak/

İki yurttaşın helikopterden atılmasına ilişkin Van’da incelemelerde bulunan HDP heyetinin açıklaması

https://www.facebook.com/HDPgenelmerkezi/videos/428672508103441

Ya kadınlar, kirine dayanamadıkları dünyadan birer birer intihar ederek çekiliyor. Ya da kadınları kirli bir dünyaya sürükleyen çeteler, intihar süsünü kurbanlarını susturmak için giydiriyor. Her iki halde de yargının kendi alanına giren konulardaki kayıtsızlığı göze batıyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/baris-terkoglu/baskalarinin-hayatini-izlemeyi-neden-seviyoruz-1768321

https://twitter.com/dilekmekci

Özetle, Trump ve çevresinin gündeme getirdiği tehlikeleri görenler, tarihten gereken dersleri çıkararak, bu duruma uygun birlikte mücadele yollarını arıyorlar. Buna karşılık Türkiye’de muhalefet “gelecek seçimlerde mutlaka iktidardayız” fantezileriyle kendini avutuyor, sol hareket, güçlerini birleştirmek için hâlâ bir çaba göstermiyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ergin-yildizoglu/ya-secimle-gitmezse-1768354

İnönü, sert ve tavizsizdi. F. Rıfkı Atay, Atatürk’ün nüfuzunu kullanarak İnönü’den bir şey istemek cesaretini bile kimse gösteremezdi der.

https://www.birgun.net/haber/ataturk-ve-inonu-arasindaki-gerilim-316539

Bakanlar Yüce Divan’dan kaçırıldı, soruşturma derinleşmeden kapatıldı, rüşvet çarkında adı geçen “bakara makara”cı bakan, büyükelçilikle ödüllendirildi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/tuncay-mollaveisoglu/sarraf-meselesi-800-milyon-dolar-rusveti-hangi-siyasiler-aldi-1768059

Kalpaksız Kuvayi Milliyeci Uğur Mumcu, ülkemizde Kemalist, Atatürkçü, Cumhuriyetçi olmadan, sosyalist olunamayacağını vurgulardı. Ustalarımızdan Özdemir İnce, “ana rahmine haklı düşenler” diyor bu zevat için.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/baris-doster/soldan-gecinen-muflis-enteller-1768053

Müzik tarihinde Türk adını en çok duyuran besteci W. A. Mozart’tır. Sonat, konçerto, opera ve balelerinde Türk vurmalı çalgılarını ya da renklerini kullanmıştır.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/evin-ilyasoglu/gonlu-yuce-turk-1768062

“Acılarda ortaklaşamayanlar ne sevinçlerde ortaklaşabilir ne de yarınlarda. Her şeye rağmen oturup konuşmak, birbirini tanımaya, anlamaya çalışmak erdemli bir duruştur. Sorunların diyalog ve müzakereyle çözümüne katkı sunmak, her siyasetçinin asli ve ahlaki görevidir”

https://medyascope.tv/2020/09/23/selahattin-demirtas-medyascope-soylesisinin-yankilari-uzerine-dusuncelerini-kaleme-aldi-insan-kimligimizi-siyasetci-kimligimize-kurban-etmeyelim/

[Mehmet Ali Dikerdem, Taylan Özgür’ün ölüm yıldönümüyle ilgili olarak aşağıdaki bağlantıyı iletti.]

https://demirden-kapilar.blogspot.com/2020/05/koronik-18-bolum-denizin-oldurulemedigi.html

[Ortadoğu Teknik Üniversitesi emekli öğretim üyesi Ekonomi Profesörü Güzin Erlat, sağlık çalışanlarıyla ilgili aşağıdaki bağlantıyı iletti.]

https://www.youtube.com/watch?v=d0gPHaGg-jk

A lifetime devoted to a better understanding of the role of the replacement – in Marxist terms – of living labour by dead labour. Mike Cooley may well be the most intelligent Irishman, the most morally engaged scientist and technologist Ireland has sent abroad.

https://www.theguardian.com/technology/2020/sep/17/mike-cooley-obituary

Avrupa’da neredeyse hiçbir parti, İtalyan Komünistleri kadar çok sayıda entelektüel figür çıkaramamıştır ve onlar kadar da şanlı bir şekilde faşizmi yenen de olmamıştır.

http://yeniyasamgazetesi1.com/son-komunist-rossana-rossanda/

Addio Rossana Rossanda / For Rossano Rossanda, a partisan and a communist to the last of her ninety-six years, the past was neither to be glorified nor taken as old hat — rather, it had to be understood in all its depth, with a view to the difficulty of real choices and the reasons for the paths not taken.

https://www.jacobinmag.com/2020/09/rossana-rossanda-italian-communist-party-il-manifesto

O Sakallıya Kulak Verin – 1853 Kırım Savaşı, Marx ve 1876 Mithat Paşa

https://www.youtube.com/watch?v=jLXhGeNOgEE

https://www.youtube.com/watch?v=ClpEH-z8X_o

About admin

Check Also

Otoriter rejim Sarsıldı Ama Yıkılmadı- M. Taş

Politik Hegemonya ve Erken seçim Türkiye’deki son belediye seçimleri, İslamcı milliyetçi Cumhur İttifakı rejimine karşı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com