Köşelerden Bir Demet (85)-Cavlı Çulfaz

Edebiyat ortamı toplumun başka ortamlarına benzemez. Bir devletin vatandaşı olmanın belgesi kimlik ve pasaporttur. Ama bu kimlik belgesi ve pasaport, edebiyat ortamında geçmez. Bu ortamda yapıtınızda kullandığınız dil (lisan) geçerlidir; tanımlayan, belirleyen bu dildir.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ozdemir-ince/turkce-edebiyat-ne-demek-1-1767353

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ozdemir-ince/turkce-edebiyat-ne-demek-2-1767813

Göreme’de yazdığımız yeni parti programına, CHP’nin geleneksel 6 Ok’una şu 6 yeni ilke eklenmişti:

1) Özgürlük. 2) Eşitlik. 3) Dayanışma. 4) Emeğin üstünlüğü ve bütünlüğü. 5) Gelişmenin bütünlüğü ve etkinliği. 6) Demokratikleşme.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/emre-kongar/6-oka-alti-ilave-4-1767799

Mehmet Ali Aybar, öfke içinde ayağa fırladı. Güçlü yumruğu ile masaya vurunca, çorba tabağı, bıçaklar, kaşıklar fırladı.. “Deli misiniz, divane misiniz, aramızdaki siyasi kavgalar başka, Boran’ın benim en eski can dostlarımdan olması başka, nasıl kaçmam; cenazesine katılmam..” Ruhi Su’nun 1951’li yıllarda, DP dönemindeki ünlü TKP avı, işkenceleri içinde eşi Sıdıka Su ile birlikte yaşadıklarını…

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/sukran-soner/ruhi-suyu-anma-1767829

Zulüm zaten korkunç, ama daha da korkuncu oldu: Zulme alıştık. Bize insanların tarlalarında çalışırken askerler tarafından tartaklanarak gözaltına alındığını söylüyorlar. “Olabilir” diyoruz. “Sonra onları helikoptere bindirip aşağı atmışlar” diyorlar.

https://www.youtube.com/watch?v=NRoa-DDOFMY&feature=youtu.be

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2020/09/21/koylulerin-helikopterden-atildigi-iddiasi-ulkeyi-sarsti/

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/van-valiliginden-helikopterden-atildigi-iddia-edilen-yurttaslarla-ilgili-aciklama-1767825

İçişleri Bakanı Anayasa Mahkemesi Başkanı’na fırça atma, devlet katilleriyle işbirliği yapmakla yaftalama cesareti buluyorsa… Anayasa Mahkemesi Başkanı veya kurum olarak tepki gösteremiyorsa… O ülkedeki rejimin adı otokrasidir.

https://t24.com.tr/yazarlar/mehmet-tezkan/tatli-sert-otokrasinin-ayak-sesleri,28094

“Şahsımın savcısı” nişanlısını koluna taktığı gibi, lüks otellerde tatil yapabiliyor artık! Eski Yargıtay başkanlarının “adalet, vicdan ile cüzdan arasında sıkıştı” dediği günler geride kaldı. Şimdi cüzdan dolu, vicdan ise sanığa göre göre değişiyor.

https://t24.com.tr/yazarlar/mehmet-y-yilmaz/cuzdan-doldu-vicdan-kendi-aleminde-adalet-ise-uctu-gitti,28091

 “AKP’ye üye olun Külliye’de bir gün geçirme fırsatını yakalayın.”

https://t24.com.tr/yazarlar/yalcin-dogan/kulliye-de-firsat-parti-devletin-yeni-ornegi,28093

Lloyd George, Lozan’ı İngiliz diplomasisinin hezimeti ilan etmiştir.

https://www.karar.com/oruc-reisin-donusu-zafer-mi-hezimet-mi-1586624

Muhaliflerine dava açmayı pek seven Trump’ın seçim sonuçlarını da “hile var” gerekçesiyle mahkemeye taşıyabileceğini ileri sürenler de var. “Ancak”, diyorlar “böylesi bir dava ‘yeni başkan’ın göreve başlamasını geciktirirse, Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Başkanı ve ‘belalısı’ N. Pelosi geçici başkan olur ve ilk olarak da Trump’ın tutuklanmasını emreder!”

https://www.birgun.net/haber/secimle-gitmemek-316413

 Abdurrahman Dilipak’ın eşinden AKP’ye mektup / AKP’nin 81 ilde suç duyurusunda bulunduğu Akit yazarı Abdurrahman Dilipak’ın eşi Asiye Dilipak, AKP’ye sitem dolu bir mektup yazdı.

https://www.birgun.net/haber/dilipak-in-esinden-akp-ye-mektup-316482

Yazları aynı sokakta oturan tamamı erkek arkadaşlarımla oynardım. Börtü böceğe karşı acımasızdık. Solucanları topraktan çıkartır kuşlara balıklara yem ederdik. Pencerede yakaladığımız sineklerin kanatlarını kopartır, aralarında yarıştırırdık.

https://www.salom.com.tr/koseyazisi-115684-ozur_dilerim_umutluyum.html

[1967’lerden yoldaşım Mehmet Ali Dikerdem, “Jonathan I. Israel’in eserlerinin Türkçe’ye çevrilmesinde sayısız yarar bulunuyor” diyerek aşağıdaki bağlantıyı iletti.] The Enlightenment was critical in the development of progressive social ideals. At the same time, European nations, through slavery and colonialism, denied these ideals to the majority of peoples across the globe. Many figures, Hume among them, stood on both sides of this equation, furnishing the intellectual tools with which to challenge injustice, but also often defending injustices.

https://www.theguardian.com/commentisfree/2020/sep/20/david-hume-was-a-complex-man-erasing-his-name-is-too-simplistic-a-gesture

https://kenanmalik.com/2013/06/20/to-cast-the-enlightenment-in-a-radical-light/

[1961 Mülkiye (Siyasal Bilgiler Fakültesi) girişli sınıf arkadaşım Şefik Onat, Mülkiye Mektebi binası ile ilgili olarak alttaki bağlantıyı yolladı. Şefik Onat’ın bir padişahın çifte yönünü ustaca anlatan Abdül@Hamid adlı romanını dostlara salık veririm.] https://mail.google.com/mail/u/0/#inbox/FMfcgxwJXxtFLDHFzJdtDvBmZrZPTTTr?projector=1&messagePartId=0.1

Pandemi sürecinde kültür sanat mecrasında belirsizlikler devam ediyor | Sanat Yaşam İnsan

https://www.youtube.com/watch?v=NYU2bZaAt_Q&feature=youtu.be

Attachments area

Preview YouTube video Can Dündar ile Günün Yorumu – Uyanın: İki kişiyi helikopterden attılar!

Can Dündar ile Günün Yorumu – Uyanın: İki kişiyi helikopterden attılar!

Preview YouTube video Pandemi sürecinde kültür sanat mecrasında belirsizlikler devam ediyor | Sanat Yaşam İnsan 19 Eylül

Pandemi sürecinde kültür sanat mecrasında belirsizlikler devam ediyor | Sanat Yaşam İnsan 19 Eylül

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com