Köşelerden Bir Demet (84)-Cavlı Çulfaz

Yaşadığım yıllar bana pek çok ölünün soluk alıp verdiğini ama gerçekte yaşamadıklarını gösterdi. Pek çok ölü, soluk alıp veriyor, yürüyüp geziyor ama yaşamıyorlardı. Oysa, yüzlerce yıl yaşayanlar vardı: Jean- Jack rousseau yaşıyordu, Montaigne yaşıyordu. Shakespeare yaşıyordu. Dostoyevski yaşıyordu.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/erdal-atabek/ataturk-fenomeni-1767554

Bu iki enternasyonal yapı dünyanın büyük bir kısmını kapsıyor. Biri devletler seviyesinde, diğeri ise halk hareketleri. Her biri, geniş toplumsal güçlerin temsilcisi ve pandemiden sonra ortaya çıkacak resme dair çok farklı beklentileri var.

https://progressive.international/wire/2020-09-18-noam-chomsky-internationalism-or-extinction/tr

 Sebebini sadece Allah biliyor ki, O zaten her şeyi bilir ve çok garip, siyasal İslamcılar, Allah’ın her şeyi bilse de kendileri için görmezden gelebileceğine inanıyorlar.

https://t24.com.tr/yazarlar/mehmet-y-yilmaz/siyasal-islam-mucizesi-oruc-reis-ten-ihale-cikarmak,28086

Söylem bir yana, Marksist politika Kemalizm’e sıkı sıkı bağlanmıştı. Deniz Gezmiş‘in Mustafa Kemalciliği, Mahir Çayan‘ın sol Kemalizm’le ittifak stratejisi bunun sonucudur. Marksist örgütlenmelerin kadrolarını oluşturan gençlerin ezici çoğunluğu Marksist oluncaya kadar Atatürkçü olagelmişlerdi.

https://t24.com.tr/yazarlar/murat-belge/marksizm-ve-kemalizm,28080

Sermayenin ‘batmak için fazla büyük’ (too big to fail) olduğunu ilan eden Harvey, sermaye döngüsü kesilirse tüm dünyanın aç kalacağını öne sürdü. Marx’ın yaşadığı dönemde sermaye henüz tüm dünyada hakimiyet kurmadığı için, kapitalizmin çöküşü insan varoluşunu fazlaca etkilemezdi – ama şimdi öyle mi?

http://www.abstraktdergi.net/sosyalizmin-nuveleri-tekeller-bunyesinde-planli-ekonomi/

 Emek mücadelelerini, deneyimlerini, politikalarını ele alan kitaplara göz atalım istedim. Aralarında sosyal politika ve emek tarihinin duayeni hocalarımızın yazı sıra genç akademisyenlerinden de bulunduğu yetkin kalemlerden çıkmış nadide kitaplar bu yazının konusu.

https://www.birgun.net/haber/salgin-gunlerinde-okunasi-yeni-emek-kitaplari-316311

Benzer gözlemi uluslararası düzeye de taşıyabiliriz. Güçlenen otoriter eğilimli popülist yönetimler, İkinci Dünya Savaşı sonrasında savaşların ve çatışmaların önlenerek barış, güvenlik ve kalkınmanın sürdürülebilir kılınması amacıyla geliştirilen çok taraflılık zemininde kurallara dayalı düzeni aşındırmaya devam ediyor. Son 75 yılda elde edilen kazanımları kaybetmek, insanlık için büyük bir kayıp olacak.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/istanbul-sozlesmesi-nereden-nereye-1767574

Öyle görünüyor ki Müge Anlı’nın peşine düştüğü dosya, bu kez iktidar içindeki fay hatlarına denk gelmişti. Anlı’nın her yeni yayınının ardından, yargının Aleyna Çakır’ın ölümünü soruşturma konusundaki isteksizliği de açıkça göze batıyordu. Apolitik görünen bir ölüm hikâyesi Türkiye’nin atardamarına saplanmıştı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/baris-terkoglu/muge-anli-kavgasi-bildiginiz-gibi-degil-1767562

Halk direniyor!.. Ankara izliyor!.. Kılını kıpırdatmadan!.. Çanakkale’den güneye doğru bütün bir bölgeyi gözden çıkarırcasına!..

https://t24.com.tr/yazarlar/yalcin-dogan/bin-71-yeni-maden-sahasi-agac-su-ve-hava-katliami,28084

Bu bağlamda Selahattin Demirtaş’ın ‘demokrasi cephesi’ çağrısı da CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Dostlarımızla beraber iktidar olacağız” söylemi de çok önemli.

http://www.diken.com.tr/ulkede-olusan-enkazi-kim-nasil-kaldiracak/

Bir dizi şirket ve şahsın yürüttüğü şüpheli işlemi ortaya koyan FinCEN Belgeleri, bankaların şaibeli hesap hareketlerini fark etmelerine rağmen adım atmadıklarını da gösteriyor. FinCEN, basına sızan belgelerin içeriğinin ABD’nin ulusal güvenliği için bir tehdit oluşturabileceğini ifade ediyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/fincen-belgeleri-hakkinda-bilmeniz-gerekenler-1767569

Ama bana yardımcı olmayı kafasına koymuş bir ablanın yoğun teşvikleri altında, okulda hocam olan, şeyh olduğunu bilmeden önce sevdiğim ve hayran olduğum Esat Coşan hocanın müridi oldum.

https://serbestiyet.com/featured/tarikatlar-konusunda-kisisel-tecrubelerim-41353/

 Köylülerin helikopterden atıldığı iddiası ülkeyi sarstı!

Böyle bir “iddia” “uzaktan”, Van’dan geliyor. Hastane raporu, köylülerin atıldığını kanıtlıyor. Fakat iktidar bırakın soruşturmaya, yalanlamaya bile ihtiyaç duymuyor. Ne olacak yani, kimin umurunda?

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2020/09/21/koylulerin-helikopterden-atildigi-iddiasi-ulkeyi-sarsti/

Özgürlüğün Sınırları – Naipul, İsmet Özel, Bülent Somay, Hilmi Yavuz, Mehveş Evin

https://www.youtube.com/watch?v=AVPNgTOUOS0

Memleketimi seviyorum: Çınarlarında kolan vurdum, hapishanelerinde yattım. Hiçbir şey gidermez iç sıkıntımı memleketimin şarkıları ve tütünü gibi

https://www.youtube.com/watch?v=OUdN5dPepoI

Attachments area

Preview YouTube video Özgürlüğün Sınırları – İsmet Özel ve Bülent Somay, Hilmi Yavuz, Mehveş Evin

Özgürlüğün Sınırları – İsmet Özel ve Bülent Somay, Hilmi Yavuz, Mehveş Evin

Preview YouTube video Nazım Hikmet – Memleketimi Seviyorum

Nazım Hikmet – Memleketimi Seviyorum

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com