Köşelerden Bir Demet (83)- Cavlı Çulfaz

Sevgilisi de gergedanlaştığında yapayalnız kalan Berenger, tek başına kalsa da insan olarak kalacağını haykırarak “İnsanım ben, sonuna kadar da insan kalacağım! Teslim olmuyorum ” der. Solun tüm renkleri ve sesleri partimize ayrı bir zenginlik katıyor. Yaşama emek penceresinden bakan biri olarak sosyal adaletin sağlandığı, fırsat eşitsizliğinin giderildiği, liyakatin ve emeğin yeniden hak ettiği değeri bulduğu bir ülke için çalışıyorum.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/suskunlugunu-cumhuriyete-bozan-kaftanciogluna-gore-chp-ic-tartismalarla-bogulmak-isteniyor-basaramayacaklar-1767379

 Can Dündar bana bir mektup gönderdi. Bu mektubu yazmasını, yaşamakta olduğu zor günlerde içini bana dökmesini ondan ben istedim. Türkiye’nin nasıl karanlık bir dönemden geçtiğine dair bir belge niteliğindeki bu mektubu köşeme aynen alıyorum.

https://t24.com.tr/yazarlar/hasan-cemal/can-dundar-dan-mektup,28075

Solun melankolisi her zaman var olmuştur. Bu, hem yitirilen yoldaşların yasını tutmak hem de kolektif eylem vasıtasıyla toplumsal dönüşümün neşeli ve kardeşçe anlarını hatırlamak anlamına gelir. Anı ile desteklenen ve solun yeniden etkinleşmesi önünde engel teşkil etmeyen bu melankoliye ihtiyacımız var.

https://gercegingunlugu.blogspot.com/2020/09/enzo-traverso-solun-melankolisine.html

Geçen yıl Ataol Behramoğlu bir sinevizyon gösterisi eşliğinde, Genco Erkal ile birlikte şiirlerini okuyordu. Karartılmış salonda bir ara Ali İsmail Korkmaz ile Berkin Elvan’ın anneleri Ataol’un şiirlerini okuduktan sonra kendimi tutamamış, birden boşanıp karanlıkta birkaç saniye hüngür hüngür ağlamışım. Herhalde çocukluğumdan bu yana  ilk kez oluyordu. Salon tıklım tıklım doluydu. Ancak merdivenlerde yer bulabilmiştim. Neyse ki karanlıkta pek kimse fark etmeden kendimi toparlayabildim.

https://demokrasibirlikdayanisma.com/2020/05/25/koronavirus-oncesi-istanbul-izlenimleri-cavli-culfaz/

Kendi solunu sürekli tasfiye eden Cumhuriyet, bütün dengelerini yitirerek sağa savruldu ve sonunu hazırladı. Kendisini geleceğe taşıyacak güçleri ezen cumhuriyet, ileriye gidemeyince, geriye savruldu. Oysa sol, Cumhuriyet’in dengesini kuran ve ileriye taşıyacak olan biricik güçtü.

https://www.birgun.net/haber/iki-turkiye-316205

“Burada Türk ve Yunan halkları arasındaki ilişkiler mükemmel! Kaş’la dostuz; ikiz şehirler gibiyiz!”. İşte gerçek barış da ancak bu dostluk dar çevreleri aşıp halkların bütününe mal olduğu zaman gerçekleşecektir.

https://www.birgun.net/haber/dogu-akdeniz-oruc-reis-ve-siyaset-316206

 Adını yaşatmak, öğretisini, sesini, sazını ve türkülerini gelecek kuşaklara aktarmak boynumuzun borcu. Sesini kısmaya çalışanlara, türkülerinin kaydedildiği plakları ve kasetleri yasaklayanlara inat hep bir ağızdan söylediğimiz, söyleyeceğimiz türkülerle bunu başaracağız.

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2020/09/20/kisa-turkiye-tarihine-zeyl-olumunun-35-yilinda-andigimiz-ruhi-su-ve-ona-reva-gorulenler/

 “Halk söylemek ihtiyacı duyduğu her şeyi türkülerle söyler”. Ruhi Su da bize bunu öğretti, nerede olursa olsun, gidip bulduğu ucu derinde olan acıların sanatçısıydı O. Kah Kumhan Irmağı’nda, kah Karaburun’da…

https://www.birgun.net/haber/kumhan-irmagi-nda-karaburun-da-316224

https://www.youtube.com/watch?v=92Mo25Eshcw

Attachments area

Preview YouTube video Ruhi Su Yüreğinde Anadolu’nun Ezgisi, Sesinde Dağların Yankısı

Ruhi Su Yüreğinde Anadolu’nun Ezgisi, Sesinde Dağların Yankısı

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Mustafa Aydin

GÜNDEM TİP TİP, Gökhan Zan’ın adaylığını geri çekti: ‘Haysiyetimizde, ilkelerimizde inat edeceğiz’ Parti Meclisi imzasıyla yayımlanan …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com