TÜKENİŞ

Ekonomi işledikçe sermaye, işlemedikçe devlet tükeniyor.

Sermaye ve devlet, egemenlik araçlarıdır. Araçlar değişebilir “egemenlik değişmemelidir”.

Dünya onların mekânı, insan ise onların elemanı olmalıdır.

Dünya onlar için hayat sunuyor. Güneş onlar için doğuyor.

Onlar da insan ama hiç de diğer insanlara benzemiyorlar. İnsanüstü gibiler, tanrı gibiler. Bütün imkânlar ellerinde…

Bir sorun var, egemenlik araçları tükenmektedir. Bu sorunu ancak kendileri çözebilirler.

Elemanlar bu sorunun çözemezler. Zaten onlar sorun çözücü olsaydı, eleman değil, egemen olurdu.

Biz ne yapıyoruz? Onlar ne derse harfiyen yerine getirmeye çalışıyoruz. Kararlara ters düştüğümüzde ceza alıyoruz.

Biz kimiz, neyiz? Biz sorumluluğu olmayan, düşünmeyen, özel olarak köle olmak için çırpınmayan ve egemenlerin sorunlarını dert edinmeyen, kontrol altındaki insanlarız. O nedenle egemenler sorunlarını bizimle paylaşmıyorlar.

Dünya ekonomik forum yönetimi, acil kodu ve virüs bahanesi ile 2021ocak ayı Davos toplantısını 2021 Temmuz ayına erteledi.

Sorun çok büyük, egemenlik araçları tükenmektedir. Panik, yani telaş var, bir şeyler yapılmalı diyorlar.

Virüs sorunu çözmedi. Daha doğrusu, virüs kısmen bir şeyler yaptı ama radikal çözüm olmuyor. Sorun devam ediyor.

Devletler, durumu yeterince anlamamış ve çözüme sekte oluyorlar. Örneğin virüs, devlette ve hizmet sektörlerinde tasfiyeler istiyordu. O nedenle kimi faaliyetler askıya alınmıştı. Ancak, askıya alınmasına rağmen, faaliyetler devletler tarafından finanse edilmeye devam ediyordu. Örneğin okullar kapatılıyor ama öğretmenlerin maaşı ödeniyordu. Bu da virüsün çıkış amacı ile çelişiyordu. Sermaye tükenmeye devam ediyordu.

Dünya ekonomik formu bir ilk yapacak ve önce önemli devletleri sanal ortamda bir arya getirecek ve istişare toplantıları yapacak. Yanlış anlamadıysam bu toplantılar bir ay kadar sürecek. Devletler daha koordineli bir biçimde hareket edecekler. Tek dünya devletine doğru gidiş olmasa da kendi aralarında ortak hareket edecekler.

Sermaye ile devlet, mutabakata gidecek ama bu mutabakata bütün devletler uyum gösterecektir. Öncelikle devletler kendi aralarında mutabakat sağlayacaklar ve ondan sonra temmuz ayında Davos toplantısında yer alacaklar.

Davos, Büyük Rest’i konuşmak istiyor. Ekonomi ve devlet kapanacak, yeni devlet ve yeni ekonomi hazır hale getirilecek ve ardından her ikisi de yeniden işletime açılacaktır. Bu tarz, sermaye ve devletin rafine edilmiş aklıdır.

Bill Gate’den yeni bir açıklama geliyor. Milyonlarca insan ölecek. Ancak bu ölümler, doğrudan virüsle ilgili değil. Virüs nedeniyle alınacak önlemler nedeniyle olacaktır. Örn. askıya alınan faaliyetler nedeni ile kıtlık, açlık ve parasızlık her şey olabilir. Kronik hastaların tedavisi askıya alınabilir gibi şeyler.

Bu olası ölümleri anlatırken herhangi bir vijdani sorumluluk hissetmiyor. Ölümler olmadan değişime gidelim demiyor. Ölümler olacaktır, diyor. Adam haksız da değil. 2. Dünya savaşı sonrası, “emperyalizm ve kapitalizm, insanlığa çok şey verdi”. Hem sermaye egemenliği altında lüx denilebilecek gereçlere erişiyorlar ve hem de egemenlere tapınç göstermiyorlardı. Çingeneler bile özel hastanelerde sakız çiğneyerek geziniyordu. Oysa özel hastanelerin kuruluş amacı burjuvaların tedavisi içindir. “Onların çok parası var ve onlar, en iyi tedaviyi hak ederler”. Alt sınıf insanları geçmişlerini unutmuş, Paris komünü öncesi, işçiler ve yoksul kesimler, ilaçlara erişemezdi. İlaçlar sadece burjuvalar için üretilirdi.

Evet, bu alt kesim insanlar, kimlerle birlikte ve kimler gibi yaşadığının farkında değiller. Neredeyse burjuvalarla ayni giyinecekler. Marka olmasa da çakmasına erişebiliyorlar. Zenciler, Afrika’dan gelmiş köle olduklarını unuttular. Devlet başkanı bile oldular. Kapitalizm bu alt sınıf insanları çok fazla tolere etti. Düşünebiliyor musunuz? İşçilerin özel otomobilleri var. Uçaklara binebiliyorlar. Burjuvalara yakın olmaya başladılar. Hizmet satın alıyorlar. Restoranlara gidiyorlar ve yemek yiyebiliyorlar. Burjuvalarla stadlarda ayni heyecanı yaşıyorlardı. Olamaz.

Bill Gate, gayet sakin biçimde milyonlarca insan ölecek diyor ve bunun içinde feryat figan etmiyor. Onu izleyen alt sınıf insanlarda sessizce onu dinliyor ve anlayışla karşılıyor. Kendi suçlarını biliyor ve sessiz kalmayı tercih ediyorlardı. Alt sınıf insanlar “hak etmedikleri” halde burjuvaların yaşam alanlarına girmişlerdi. Belki milyonlarca insanımız ölebilir. Ancak “hiç olmadı ölmeyenler, ayni yaşam alanlarında yaşamaya devam eder”diye düşünüyor olabilirler.

Şunu çok isterdim: “Ey Bill Gate sen kimsinde milyonlarca insanın öleceğini biliyorsun ve bildiklerini bizimle paylaşmıyorsun”. Böylesi bir sorgulama olsun isterdim. Umarım olacaktır. Zaten onların da önü açık değil. Örn. Virüs’le istedikleri sonucu alamadılar. Kendileri, var olan durumu çok iyi anlamış değil.

Elon Musk, ilk cip demosu ile kontrol altına alınmış insanlığı tasarladıklarını beyan etmiş oldu. Domuzların koşu bandında kendilerine takılan cipin komutuyla ahenkli ve sorunsuz yürüyüşünü gösterdi. Bakın, domuzlara taktık çok güzel oldu ve hiçbir zarar görmediler. İnsanlara da takacağız ve hiçbir zarar görmeyecekler, demeye getirdi. Bütün insanlık, her şey çok normalmiş gibi cip takılan domuzları seyretti.

Nasıl ki 238 gün Ebru Timtik’in canlı bedenin tükenişini seyrettiler. Bizlerde devletler ve sermayelerin tükenişini seyredeceğiz. Yani, yanlarında olmayacağız. Hareketlerini deşifre edeceğiz ve kendimize yol açacağız.

About admin

Check Also

AŞIRI SAĞIN YÜKSELİŞİNDEN DERS ALALIM-Çeviri

Avrupa’da aşırı sağ ilerlemeye devam ediyor. Türkiye ve Latin Amerika ülkelerinin bir çoğunda toplumsal tabanını …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com