Köşelerden Bir Demet (57)-Cavlı Çulfaz

Toplantıya katılımın en önemli motivasyonu AKP’den kurtulmak için bir şeyler yapmakken, toplantının önemli bir bölümü AKP’nin ne kadar kötü şeyler yaptığını anlatmakla geçiyor. “Ne yapmalı?” kısmı ise ancak toplantının sonuna doğru, vakit kalırsa kısa bir süre konuşulabiliyor ve toplantı bitiyor.

https://ilerihaber.org/yazar/zor-ama-dogru-olanlar-116375.html

Şöyle bir soru ile başlayalım: Acaba Cumhurbaşkanı Erdoğan kendisinden sonra Ak Parti’nin başına kimin geleceğini düşünmüş müdür? Bu sorunun herkesin zihnini kurcaladığını söylemek yanlış olmaz. Ne dersiniz, Erdoğan sonrası Ak Parti liderliği için sizin kafanızdan geçen bir isim var mı?

https://www.karar.com/ozel-bir-siyaset-olayi-1579717

Mesela benim de yüzlerce Türk arkadaşım var ama size sürekli bunu söyleme ihtiyacı hissetmiyorum. Bir diğer duymaya tahammül edemediğim şey “Hiç Kürtlere benzemiyorsunuz” cümlesi.

https://ahvalnews.com/tr/kurtler/kurtler-elinizin-korunu-istiyor

HDP, “Demokratik Mücadele Programı”nın üçüncü aşamasını “Hep birlikte irademize sahip çıkıyoruz” şiarıyla İstanbul ve Mardin’de başlatacak. Kampanya, 1 Eylül’de yapılacak “Barış zincirleri eylemleri” ile son bulacak.

https://mezopotamyaajansi.com/components/88122611/content/view/106934

Bir ara, 1654’te Oliver Cromwell (burada anlatılamayacak uzun bir maceranın ardından) ‘yazılı anayasa’ yapıp (Lordlar Kamarasını lağvedip) cumhuriyete geçmeye kalkıştı, ancak uzun ömürlü olmadı. Hatta bir daha önüne gelen devlet biçimini değiştirmesin diye, Cromwell’in başını mezarından çıkarıp meclis binasının kapısına astılar. Geleneklere düşkün derken, abartmıyorum!

http://www.diken.com.tr/parlamenter-sistemi-kim-neden-icat-etti/

Kimdir, nedir bu kutsal aile? Hani “erkek utanır” diye kadının yardım paketini almaya gitti aile mi? “Çay yapmayı bile bilmiyorlar” deniliyorsa… Kadınların “çay yapmayı bilip bilmediğini” günde on saat tuvalet temizleyen kadınlara sorsunlar.

https://ilerihaber.org/yazar/cinsiyetli-sinifsal-catismalar-ve-buyuk-siyasetlesme-116409.html

 İnsanı yeniden insanlaştırmak için cinsiyet temelli toplum tasarımını yerle bir etmek için. İstanbul Sözleşmesi’nin içi insan temelli, insan eksenli toplum tasarımıyla yazılmış yasalarla doldurulabilirse eğer. Yoksa “yaratıcı yıkım”ın kedi yumağında “şiddet“ engellenemez.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/olaylar-ve-gorusler/yaratici-yikimin-kedi-yumagi-mucize-ozunal-1759391

Arif Zerevan, Biden’ın söyleşide Türkiye ile ilgili soruya verdiği yanıtı keserek İngilizce orijinalinden paylaştı. Serbestiyet’in ulaştığı gazeteci Arif Zerevan, “kaynağınız neydi” sorumuza, New York Times’ın yedi ay önce söyleşiyi yayımladığı linkini paylaşarak cevap verdi.

https://serbestiyet.com/featured/haber-analiz-bidenin-videosu-8-ay-sonra-nasil-onumuze-dustu-39425/

65 yaş ve üstüne yönelik yasaklamalar, ayrımcılık suçudur. İlgili kurum ve dernekleri dava açmaya çağırıyorum. Ben ise sivil itaatsizlik hakkımı kullanmaya devam edeceğim.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ataol-behramoglu/su-kahrolasi-65-yas-ve-ustu-1759377

İslâmcı camiada birbirinden ayrışmış pek çok entelektüel vardır ancak bunlar entelektüel ayrışmalardan ziyade aynı tarikatın farklı kollarını andırmaktadır. Farklı vakıflarda, farklı gruplarla aynı kitaplar okunmakta, birbirinin kopyası eğitim faaliyetleri yapılmaktadır..Bu zihniyet değişmediği sürece İslâmcı camia cüssesi kocaman ama başı küçücük bir mahluk olarak yaşamaya yazgılıdır.

https://www.birikimdergisi.com/guncel/10224/islamci-zihinsel-tikanmanin-kulturel-kokenleri-uzerine-bir-deneme

Şu lakırdılara bakar mısınız: “Sözlü sohbetçi kültürün kapalı mahalle yapısı İslâmcıları entelektüel kamusal alanın parçası olmaktan menetmiş, kendi kariyerlerini ve pratiklerini bile savunamaz hale getirmiştir.”

https://www.sabah.com.tr/yazarlar/salih-tuna/2020/08/12/islamcilar-kim-solcular-ne

Hani “Ahirette dünyanın ne durumda olduğunu sorarlarsa ‘Bekri Mustafa Ayasofya’ya imam oldu de, anlarlar” demiş ya Bekri Mustafa… İbrahim Karagül dünkü yazısının son cümlesinde ismimi vererek çamur kusmuş. Karagül’e yakışmış ama Yeni Şafak isminin bu özel vaka ile yürüdüğü yolun içimi acıttığını ifade etmeliyim. Karagül bil ki, senin eline kalem vermek bir meczubun eline silah vermekten farksız. Sana üstelik gazete teslim edilmiş. Yazık. Anlaşılıyor ki alçalma sınırının dibi yok.

https://www2.karar.com/yazarlar/ahmet-tasgetiren/kavala-olayi-gulun-mesaji-ve-otesi-12858

Bırakın Ahmet Taşgetiren sorsun. Bırakın Taha Akyol sorsun. Karar sorsun bırakın. Siz de cevap verin.

“Sakallarınızı yoldururuz!” muş. “Ülkücüler orada bir yerde bekliyormuş!” Breh, breh, breh…

Korkmalı mıyız?

https://www.karar.com/isimiz-zihinleri-acmak-1580222

Partilerin neden “kadın kolları” var? Kadın kolları aslında bize şunu söylüyor: Siyaset erkek işidir! Eh kadınların da siyasetde görünür olması lâzım, kadınlar üzerinde seçim dönemlerinde özel olarak çalışmak gerekir. Onlara kadın kolları ile alan açalım, kontenjandan bir miktar milletvekilliği tahsis edelim! Bu günümüzün geçerli siyaseti.

https://www.karar.com/kim-bu-kadin-vekil-1580351

Raskolnikov’un Baltası, Dostoyevski’nin Kumarı – Arşimet’in Kızı – Bahar Feyzan

https://twitter.com/baharfeyzan?lang=en

Can Yücel – Sesini Kaybeden Şiir – Herkes şiirini 1000-1500 basar 300 satanı büyük adam olur. Bunlar masalarda okunur, önce sivil polis dinler, sonra kitabı toplar. Manzum Tiyatro Olmayan Bir Ülkede Tiyatro Yoktur.

https://www.youtube.com/watch?v=Q1n0y3JSjNc

Attachments area

Preview YouTube video CAN YÜCEL TÜRK ŞİİRİNE DAİR KONUŞUYOR

CAN YÜCEL TÜRK ŞİİRİNE DAİR KONUŞUYOR

 

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com