Köşelerden Bir Demet (56)-Cavlı Çulfaz

“Temel hak ve özgürlüklerini kullanmak, demokratik bir hukuk devletinde eşit, özgür ve şiddetten uzak bir yaşam sürmek isteyen herkes kadınların hak nöbetine eşlik etmeli. Platform olarak herkesi İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik müdahalelere karşı harekete geçmeye ve sözleşmenin hiç kimseye ayrım yapılmaksızın toplumun tüm bireylerine uygulanması konusunda dayanışmaya çağırıyoruz.”

https://www.birgun.net/haber/herkes-kadinlarin-hak-nobetine-eslik-etmeli-312340

Selahattin Demirtaş – Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem nedir? Tek tek başlıklar halinde, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’in nasıl bir yönetim modeli olabileceğine dair kişisel önerilerimi sunuyorum:

https://t24.com.tr/yazarlar/selahattin-demirtas/guclendirilmis-parlamenter-sistem-nedir,27709

Kürt Sorununun çözümü için sorumluluk ve risk almaya hazırız. Bu anlamda rol alabilecek her türlü çabayı destekleyeceğimizi ve bizatihi içerisinde yer alarak katkı sağlayacağımızı bir kez daha tüm kamuoyuna deklare ediyoruz.

https://www.gazeteduvar.com.tr/politika/2020/08/18/hdp-kurt-sorununu-hep-birlikte-cozebiliriz-risk-almaya-haziriz/

Yetmez Ama Evet’çiler konuşuyor: Cafer Solgun, Osman Can, Aydın Engin, Baskın Oran, Erol Katırcıoğlu, Murat Belge, Roni Marguilles, Mustafa Paçal, Şenol Karakaş, Ferhat Kentel ve Oral Çalışlar yanıtladı…

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2020/08/18/yetmez-ama-evet-diyenler-anlatiyor/

“Ahıra bir inek daha bağlandı. Sütü bitene kadar sağılır, sonra sıra etine gelir!” Hazine eski bürokratı Osman Tunaboylu, 2001 krizinin nedenlerini anlatırken kullanmıştı bu sözü.

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2020/08/18/ahirdaki-inek-ve-tikir-tikir-isleyen-saatli-bomba/

Sadece ben değil, 1929-1940 arasında doğan Coşkun Özdemir, Yılmaz Gruda, Özden Toker, Oktay Ekşi, Muammer Sun, Altan Öymen, Cevat Çapan, Adnan Binyazar, Adnan Özyalçıner, Demir Özlü, Korkut Boratav, Bilsay Kuruç, Ferit Edgü, İoanna Kuçuradi, Yılmaz Büyükerşen, Doğan Hızlan, Nihat Ziyalan, Yalçın Küçük, Ayla Kutlu, Genco Erkal, Ülker İnce, Murat Katoğlu, Hıncal Uluç, Güneşi Civaoğlu, Afşar Timuçin, Çetin Yekin, Eray Canberk, Onur Öymen ve daha başkaları size doğru yolu gösterirler.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ozdemir-ince/milli-egitim-2-1759126

İnce’nin adaylık girişimi, AK Parti’yi hiç korkutmuşa benziyor mu? Kılıçdaroğlu CHP’yi CHP olmaktan çıkarmış, sağa kaydırmış, İnce tekrar aslına döndürecekmiş… Muamma olan, AK Parti’nin buna ağzı sulanarak heyecanlanmasına yeminli karşıtlarının hiç pirelenmemesi.
https://www.karar.com/bidena-diplomatik-muhalefete-sahin-1580561

Nitekim Dünya Bankası’nın geçen haftaki raporu 2020’de Türkiye’nin GSYH’sinin 754 milyar dolardan 661 milyar dolara düşmesini, kişi başına gelirin de 9127 dolardan 7924 dolara inmesini öngörüyordu.

https://www.birgun.net/haber/berat-albayrak-hollanda-maliye-bakani-mi-312327

 Prof. Cahit Tanyol (1914-2020) vefat etti. “Bize 150 yıldır modernleşme adı altında başka hikâyeler anlatıldı” diyen Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, Prof. Tanyol’un vefatıyla ilgili tek söz etmedi. “İbrahim Kalın’ın sözlerinin altına imzamı atarım” diyen” Doğu (Perinçek) Abi’den de tek söz çıkmadı; ki 2011’de milletvekili adayıydı Tanyol…

https://www.sozcu.com.tr/2020/yazarlar/soner-yalcin/amerikan-kafasiyla-dusunmek-5992434/

 Kadını işyerinde başka erkekler arasında çalışan bir varlık olarak düşünemezdik bile. Böyle bir çalışma düzenini İslam dışı bulurduk. Dışarıda başı açık dolaşan kadın, iffeti ve namusu tartışmalı bir kadındı. Bu hafif tabiriyle günahkâr bir kadındı, ‘fitne unsuru’ydu.’

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/emre-kongar/sincandan-muyesser-yildiz-akpnin-kadina-bakisi-1759125

 İsmail Ağa Cemaati’nden Cübbeli Ahmet ile Uşşaki tarikatı lideri Fatih Nurullah arasında çok sert tartışmalar yaşanıyor.

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/tarikatlar-birbirine-girdi-kimsin-ulan-sen-40747513

 Shaykh Eyyub Fatih Nurullah Efendi – Aşıkların Zikir Sofrası 22.01.2020

https://www.facebook.com/150183511683572/videos/171844520760407/

Müjdat Gezen – Can Yücel

https://www.youtube.com/watch?v=ke27N2YzkSs

Can Yücel – Vaziyet-i Umumi

https://www.youtube.com/watch?v=o_sGtnM8ins

Attachments area

Preview YouTube video Müjdat Gezen – Can Yücel

Müjdat Gezen – Can Yücel

Preview YouTube video Can Yücel – Vaziyet-i Umumi

Can Yücel – Vaziyet-i Umumi

 

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com