Köşelerden Bir Demet (50)- Cavlı Çulfaz

Bu dünyada “biz” ve “onlar” diye bir şey yoktur; Savaş isteyenler ve istemeyenler diye bir şey vardır. Bir de… Türklerin de Yunanların da “Bizim” dediği suların sahipleri aslen kuşlar ve balıklardır.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mine-sogut/turkler-ve-yunanlar-ve-kuslar-ve-baliklar-1757724

Siyaset dünyasında yükselme çabası içinde olanlar ne yazık ki her zaman en yetenekliler değil, en tutkululardır. Hem kendilerinin, hem çevrelerinin, hem ülkelerinin başına büyük bela açanlar da bunlar arasından çıkmış kimselerdir.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ataol-behramoglu/yetenek-ve-tutku-1757713

“Politika oluşturmak ile yönetmek arasındaki çizgi nedir” sorusuna Deng şu yanıtı verdi:  -“İdeolojik meseleler Parti‘nin, uygulamaya ilişkin politikalar yöneticilerin konusudur.” Deng, İbrahim Kalın‘a yanıt veriyor aslında! Deng, “entelektüel tabuların” ve “bürokratizmin” yıkılmasından yana oldu hep. -“Düşünce kalıplaşmış ve basiretsiz bir hâl alırsa inanç görüntüden ibaret olur. Bu durumda bir parti ya da ulusun gelişmesi olanaksızdır. Hayat söner ve parti ya da ulus yok olur…”

https://odatv4.com/maocu-dostum-bunlari-nasil-bilmez-11082053.html

https://www.youtube.com/watch?v=GPk3YFrpxaM

 Gerek eski Çin Cumhurbaşkanı Deng ve gerekse mevcut Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bir gün olsun Mao hakkında kötü söz etmedi. Kültür Devrimi sırasında -bugünkü Çin mucizesini yaratan- Deng ve beş çocuğu zulme uğradı. Oğlu Pufang felç geçirdi… Keza: Xi Zhongxun, Çin Devrimi’nin öncü isimlerinden biriydi. Oğlu Xi Heping, intihar etti. Halen mevcut Çin Cumhurbaşkanı olan diğer oğlu Xi Jinping sürgüne gönderildi. Gerek eski Çin Cumhurbaşkanı Deng ve gerekse mevcut Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bir gün olsun Mao hakkında kötü söz etmedi. Çin Devrimi’ne ve onun liderine hep saygı duydular. Ve, ‘Dörtlü Modernizasyona’  sarılarak birlik-beraberlik içinde süper güç Çin’i inşa ettiler.”

https://www.sozcu.com.tr/2020/yazarlar/soner-yalcin/insani-donusturmek-5982466/

Başak Demirtaş, 3.5 yıldır Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eşi HDP eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı ziyaret etti. Başak Demirtaş, Twitter hesabından “Uzun bir aradan sonra Selahattin ile görüşebildik. Morali iyiydi, herkese bolca selamı vardı. Kızımız Delal, Selahattin’in daha önce gönderdiği son mektubundaki bir bölümü kendi el yazısıyla yazmıştı, onu sizlerle paylaşmak istiyorum” dedi.

https://avrupaforum1.org/demirtastan-mektup-ne-kusagi-olursan-ol-ama-kimsenin-usagi-olma/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=demirtastan-mektup-ne-kusagi-olursan-ol-ama-kimsenin-usagi-olma

Cezaevinde solan nice ustalar vardı. Örneğin Ahmet Arif. Benim ilik müvekkillerimden biriydi.

Uzun süre tek kişilik hücrede kalmanın zararlı etkileri birden ortaya çıkabilmekte ve söz konusu ceza tedbirinin uzunluğu ve belirsizliğine bağlı olarak artış̧ gösterebilmektedir.

https://odatv4.com/hucrede-bayram-31072059.html

 Bugünün dünyasında ekonomik kalkınma buzdolabı çamaşır makinesi sayıları ile değil,  milli gelir performansı ile, kişi başına düşen gelirin dünya sıralamasındaki yeri ile, endüstrileşme seviyesi ile, güçlü altyapı ile, teknolojik gelişim ile ve en önemlisi ülkedeki demokrasi ve yaşam standartlarının kalitesi ile ölçülüyor.”

https://www.karar.com/buzdolabi-camasir-makinasi-bulasik-makinasi–1579532

Haydar Ergülen alttan alta devam eden tartışmayı alevlendirecek bir önermeyle ortaya atıldı. Bir “özür dileme” önermesinde bulundu: kaç yılın “yetmez ama evet” kavgası. Ergülen, “Bunu söyleyenler özür dilesin, bu konu da kapansın” demeye getiriyor ve “Ben kendi hesabıma özür diliyorum” diyor. Burada olsam “evet” oyu verirdim. Bundan ötürü “özür dilemek” gereği duymuyorum.

https://www.birikimdergisi.com/haftalik/10235/sol-ve-din-konusu

Çin, tarihte eşi görülmemiş bir mavi gökyüzü koruma savaşını başlattı. Harcanan yoğun çabalar sayesinde, Çin, dünyada atmosfer kirliliğine en hızlı ve en etkili müdahale eden ülkelerin başında geldi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/olaylar-ve-gorusler/cift-dag-teorisi-liu-wenjin-1757769

The Chinese Communist party, for which dominating rural China in order to encircle its cities and win the civil war is part of its historic backstory, is now intent on doing the same internationally. Using whatever lever comes to hand – generously financing a thinktank in Washington, owning a part-share of Rotterdam portencouraging “friendship” clubs like Britain’s 48 Group Club – it is aiming to create an international soft “discourse” and hard infrastructure that so encircles western power centres that the dominance of the party at home and abroad becomes unchallengeable.

https://www.theguardian.com/books/2020/aug/11/hidden-hand-review-chinas-true-global-ambitions-exposed

‘FLOYD’UN GÖZLERİYLE ASFALTTAN BAKIN’

Bunca ideolojik karmaşanın ortasında solun ilkeleri kutup yıldızı gibi yol göstericidir. Bizi düze çıkaracak olan da demokratik sol perspektiftir. HDP dahil hiçbir parti maalesef tam olarak bu politikaları savunamıyor ve hayata geçiremiyor. Bu konudaki yetersizlikleri görüyorum.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/selahattin-demirtas-akp-secmeni-bile-oteki-1752855

Nişan Alan Eşek – Aziz Nesin (Kendi sesinden)

https://www.youtube.com/watch?v=Z0Z1XfnwWKM&t=341s

Attachments area

Preview YouTube video Soner Yalçın ”Maocu dostum” – Sesli Köşe Yazısı 11 Ağustos 2020 #Salı #EvdeKal

Soner Yalçın ”Maocu dostum” – Sesli Köşe Yazısı 11 Ağustos 2020 #Salı #EvdeKal

Preview YouTube video Nişan Alan Eşek – Aziz Nesin (Kendi sesinden)

Nişan Alan Eşek – Aziz Nesin (Kendi sesinden)

 

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com