Köşelerden Bir Demet (45)- Cavlı Çulfaz

Siz erkekler, neredesiniz? Keşke siz de ellerinizde pankartlar, ağzınızda sloganlar aile içi şiddete karşı inatçı bir erkek kalabalığı olarak bir anda sokaklarda belirseniz.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mine-sogut/kadinlar-sokakta-siz-erkekler-neredesiniz-1756628

Bedeninin neresini ve ne kadarını kamusal mekânda açabileceğine erkek karar verir. Erkek ise Antik Yunan’da olduğu gibi bugün çırılçıplak dolaşamasa da kamusal mekânı fallik temsillerle donatmış ve kendi cinselliğini anıtlaştırmıştır.

https://www.birgun.net/haber/res-pubica-kamusal-alan-edep-yeri-mi-311012

Evet, İstanbul Sözleşmesi’nin aile düzenine karşı, eşcinselliği yücelten veya teşvik eden bir yanı yoktur, ama siyasal İslamın bu konulardaki görüşleriyle çelişen yanı çoktur. İstanbul Sözleşmesi ile ilgili tartışmalar, siyasal İslamın kadın sorununu asla çözemeyeceğinin, hatta kadın sorununun ana nedeni oluğunun da canlı kanıtıdır.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ali-sirmen/istanbul-sozlesmesi-ve-siyasal-islam-1756623

Dün, İstanbul Sözleşmesi’nin imzalanmasının ardından 2011 yılında Erdoğan’ın sosyal medya hesabından atılan mesajda şunun yazıldığı ortaya çıktı: “Kadına Şiddet Artık ‘İnsan Hakkı İhlali’. Sözleşme, Türkiye’nin öncülüğünde hazırlandı.”Bakalım kim ağır basacak: Kulis haberlerine bakılırsa AKP’nin “erkekçi” çoğunluğu bir parmak öndeymiş!

https://t24.com.tr/yazarlar/mehmet-y-yilmaz/erdogan-kadinlari-kaybetmekten-korkuyor,27607

“Türkiye Düşünce Platformu” yönetimi, “Mayınlı alana girdiğimizi fark ettik” diyerek “İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili tartışmanın artık parçası olmayacakları”nı duyurdu.

https://www.evrensel.net/yazi/86892/akp-myksi-istanbul-sozlesmesinden-cekilme-toplantisini-neden-erteledi

KADIN HAREKETİNDE İKİ ÇİZGİ – Neo-Liberal Çizgi ve Cumhuriyet çizgisi

https://www.facebook.com/VatanPartisi/?ref=py_c

https://www.pscp.tv/vatan_partisi/1OwxWLqoblMKQ

Kimi yandaş medya yayınlarının haberleştirilmiş dipnotlarına “ünlü komünist şair Nâzımın şiirini okudu” vurgulamasıyla geçen canlı yayında, gerçekten de önüne arkasına hiçbir yorum katılmaksızın, Nâzım Hikmet’in ünlü şiirinin, “Çalıyorum kapınızı- teyze, amca bir imza ver./ Çocuklar öldürülmesin/Şeker de yiyebilsinler..” dizelerini sözlü olarak okumakla yetindi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/sukran-soner/hirosimadan-beyrutun-patlatilmasina-1756645

Davutoğlu – “Sol-sağ denklemi içinde de sol bir ortamda büyüdüm. İstanbul Lisesi, Boğaziçi Üniversitesi… Ama ben kendimi sağcı olarak görmedim hiçbir zaman. Fakat ilgilendiğim alanlar bu toplumun o klasik değerlerine olan saygım dolayısıyla bu ikisinin mezcetmeye çok çalıştım. Marksist literatürü de ortaokul çağlarında okuduk hepimiz o günkü şartlar gereği…”

https://www.cumhuriyet.com.tr/video/davutoglundan-sagcilik-itirafi-1756673

AKP tarikatı hükümeti ile Fethullah Cemaatinin tepişmesi Karagöz-Hacivat kapışmasını andırıyor sevgili seyirciler. Şimdi perdemizi açalım ve izleyelim. Ancak Hacivat ve Karagöz iki rolü (AKP ve Cemaat) de sırayla oynamaktadır.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ozdemir-ince/hamamda-turku-cigirmak-1756617

Karikatürist Erdil Yaşaroğlu – “Diyelim ki 20 sene çalışıp 10 lira biriktirdin. Kötü yönetim yüzünden paranın değeri yarıya düştü. Elinde kaldı 5 lira. İşte burda kaybettiğin 5 lira değil, 10 senen.”

An American company, Delta Crescent Energy,  has inked a contract with Kurdish authorities in northeastern Syria to develop and export the region’s crude oil under a secretive deal approved by the U.S. government months after President Donald Trump announced he was leaving U.S. troops to “secure the oil,” multiple people familiar with the project told POLITICO. Delta Crescent operates under the protection of the SDF and the U.S. military in northeast Syria, the sources said.

https://www.politico.com/news/2020/08/03/delta-crescent-energy-syrian-oil-391033

https://t24.com.tr/yazarlar/yalcin-dogan/cia-pkk-anlasmasi-iyi-uykular-turkiye,27605

Don’t Call Donald Trump a Fascist / What it means to brand today’s right-wing leaders with the F-word—and why you probably shouldn’t.

https://foreignpolicy.com/2019/11/02/donald-trump-fascist-nazi-right-wing/

Z Kuşağı Aykut Kocaman’ı Anlar Mı? – Hırvat Teknik Direktör Biliç’in sözleriyle söylersek: “Türkiye’de temel problem şu; bilgili olanların yetkisi yok, yetkisi olanlarında bilgisi yok.”

https://nupel.net/oktay-candemir-z-kusagi-aykut-kocamani-anlar-mi-103785h.html

Rusya Federasyonu Türkiye Büyükelçiliği, Türk-Rus ilişkilerinin 100. yıldönümü vesilesiyle 1920-1930’lu yıllarda yayımlanan ve ikili işbirliğine ışık tutan Türk gazetelerini derledi.

https://aydinlik.com.tr/9-sutun-turk-rus-dostlugu-209327-1#1

Stanley Milgram Nazi deneyiminden yola çıkıp, insanlar neden itaat eder sorusuna cevap arar. Bu çalışmalar arasında Muzaffer Şerif’in “Grup Normunun Oluşması Deneyi”, Solomon Asch’in “Uyma Deneyi” ve Stanley Milgram’ın “Otoriteye İtaat Deneyi” sosyal etki deneylerine katkıları nedeniyle önemli yer tutarlar.

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/327251

Beyoğlu’nun orta yerinde, Nazi subayı üniforması giymiş Ferhan Şensoy’un durup dururken onlarca kişiyi tek bir “yere yat” komutuyla dakikalarca yüzü koyun sokak ortasında yatırdığı bir ülkede, ‘Adorno’nun Sarkacı’ “pratik” bir önem taşıyor.

https://www.insanokur.org/otoriteryen-kisilik-sanford-milgram-serif-asch/

Eski İstihbaratçının Röportajı

https://www.youtube.com/watch?v=tFJgTPcdHHs

Çay Biiir Demli Olsun – Aziz Nesin (Kendi Sesinden)

https://www.youtube.com/watch?v=UIOJAaASZBk

Attachments area

Preview YouTube video Eski İstihbaratçının Gündemi Sarsacak Şok Röportajı Ortaya Çıktı! Mahir Kaynak

Eski İstihbaratçının Gündemi Sarsacak Şok Röportajı Ortaya Çıktı! Mahir Kaynak

Preview YouTube video Çay Biiir Demli Olsun – Aziz Nesin (Kendi Sesinden)

Çay Biiir Demli Olsun – Aziz Nesin (Kendi Sesinden)

 

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com