Köşelerden Bir Demet (44)- Cavlı Çulfaz

83 milyon, birbirimize inanalım, kenetlenelim. Bu badireyi atlatıp Türkiye’yi birlikte düze çıkaracağız. Çünkü bu ülke hepimizin. Hep birlikte güçlü bir demokrasi kurup barış içinde yaşayacağız. Direncinizi, umudunuzu, cesaretinizi asla kaybetmeyin. İyilik kazanacak, mutlaka!”

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/selahattin-demirtastan-carpici-aciklamalar-devlet-icindeki-gizli-yapi-operasyonlarini-hayata-geciriyor-1756453

 İstanbulSözleşmesiniUygula – Kadınlar: Hayatımız, emeğimiz, geceler, sokaklar, meydanlar bizim

https://twitter.com/hashtag/%C4%B0stanbulS%C3%B6zle%C5%9FmesiniUygula?src=hashtag_click

https://twitter.com/hashtag/%C4%B0stanbulS%C3%B6zle%C5%9FmesiYa%C5%9Fat%C4%B1r?src=hashtag_click

 Yine de anlamayanlar için Fethullah Gülen’in ölüleri bile oy kullanmaya çağırması meselenin anlaşılması için yeterliydi. Baştan aşağıya kibir ile dolu olan Berktay, öngörüsüzlüğünü, siyasetin öngörülemez olduğuyla;  AKP ile kurduğu ittifakın ya da girdiği angajmanın adını da ‘zaten tüm siyaset yetmez ama evet siyasetidir’ olarak açıklıyor

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2020/08/06/devlete-mesafe-koymak/

Bu siyasi stratejide 3-D çok önemlidir: Düşman göster, Düşündürme! Sürekli çatışma çıkar ki, taraftarların düşünemesinler! İnsanların mantığına değil içgüdülerine hitap et!

https://yeniyasamgazetesi1.com/her-sey-beyinde-baslar/

Invoking crisis is a favorite tactic of dictators—and widespread misuse of the word robs it of its power. Those who would again destroy democracy must first ride the mood of crisis. Every time you abstain from loose crisis-talk, you take a bit of wind out of their sails.

https://foreignpolicy.com/2020/08/01/when-everything-is-a-crisis-nothing-is/

Fakat bu demek değildir ki, yapısal “yetmez ama evet”çilerle hiçbir koşulda hiçbir iş yapılmaz. “Siyasette dün önemlidir ama bugün belirleyicidir. Dün karşıt cephelerde olduğunuz güçlerle bugün şu ya da bu nedenle aynı önceliklere sahip olabilirsiniz:

https://www.gazeteduvar.com.tr/konuk-yazar/2020/08/06/yetmez-ama-evetcilerin-ozrunu-kabul-etmek/

İslam maskesi altında estirilen zulüm rüzgarlarına karşı Anadolu’da halk direnişleri gerçekleşti.

Baba İshakların, Hallac-ı Mansurların, Nesimilerin direnişleri hiç unutulmadı.

https://www.indyturk.com/node/221371/t%C3%BCrkiyeden-sesler/iktidar-bloku-%C3%BCzerinde-d%C3%BC%C5%9F%C3%BCn%C3%BCrken-%E2%80%9Cosmanl%C4%B1-ecdatlar%C4%B1%E2%80%9D-%C3%BCzerinde

Batı’nın kadın – aile – cinsellik standartları kesinlikle küresel bir değer olacak nitelikte değil.

Nitekim Fukuyama bile “Tarihin sonu”ndan sonra liberal toplumlarda “Ruh arayışı”na girmişti.

https://www.karar.com/sozlesme-kutsal-metin-mi-1578614

Çin ile Afrika arasındaki ticaret hacmi 208,7 milyar dolar / Çin Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre Çin ile Afrika arasındaki ticaret hacmi geçtiğimiz yıl 208,7 milyar dolara ulaştı. ABD Nüfus Sayım Bürosu’nun verilerine göre ise ABD ile Afrika arasındaki ticaret hacmi 56,9 milyar dolar oldu.

https://www.indyturk.com/node/221471/d%C3%BCnya/abd-afrikadaki-yat%C4%B1r%C4%B1mlar%C4%B1n%C4%B1-art%C4%B1rarak-%C3%A7in-ile-yeni-bir-rekabet-cephesi-a%C3%A7%C4%B1yor

Muzafer Sherif’s main contribution is known as Realistic Conflict Theory, and accounts for group conflict, negative prejudices, and stereotypes as being the result of competition between groups for desired resources.  Sherif validated his theory in one his most famous experiments, “The Robber’s Cave”

https://www.simplypsychology.org/robbers-cave.html

Bir ajan nasıl çalışır? Emekli MİT’çi anlatıyor

https://www.youtube.com/watch?v=-tzTpBL2n8Y

‘Türk Halk Kurtuluş Ordusu’nun bildirisi, ‘bağımsızlık, emperyalizm’ gibi kavramları bol bol kullanmaktadır. Ancak, sınıfsal tahlillerden hareket eden ve sınıf mücadelesiyle emperyalizm sorununu diyalektik bütünlüğüyle ele alan bir sosyalist anlayışı değil, küçük burjuvalara özgü devrim anlayışını yansıtmaktadır.” (İsmail Cem, Tarih Açısından 12 Mart 1971)

https://www.teorivepolitika.net/index.php/arsiv/item/229-71-devrimciliginin-tarihyazimi-i

Bir sol örgütün önde gelenlerinden olan ve sonra ayrılan nükleer fizikçi İrfan Uçar’ın, Övür’e anlattığına göre, “Amerikan işbirlikçisi olduğu gerekçesiyle dönemin Başbakanı Süleyman Demirel kaçırılacakmış. İrfan Uçar bir şekilde engellemiş.”

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/guneri-civaoglu/demireli-kaciracaklarmis-2-6245418

Aziz Nesin’in Ölümünden Önceki Son Konuşması | 1995

https://www.youtube.com/watch?v=Msu0O-eU0hM

Attachments area

Preview YouTube video Bir ajan nasıl çalışır? Emekli MİT’çi anlatıyor

Bir ajan nasıl çalışır? Emekli MİT’çi anlatıyor

Preview YouTube video Aziz Nesin’in Ölümünden Önceki Son Konuşması | 1995 | 32.Gün Arşivi

Aziz Nesin’in Ölümünden Önceki Son Konuşması | 1995 | 32.Gün Arşivi

 

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com