Köşelerden Bir Demet (40)- Cavlı Çulfaz

Cahit Sıtkı Tarancı’nın “Kurban Bayramı” şiiri – Çoluk çocuk sevincinden zıpladı durdu / Döküldü sokağa konu komşu / Çalınınca bayram davulu / Üç beş koyun gidiyordu / Kimisi kuzu / Sürünün kordelası boncuğu / Belli ediyordu / Kaçınılmaz yolculuğu / Ah o siyah benekli kuzu / (Pınar dergisi, 1944)

Oğuz Oyan – Kuşkusuz, parlamenter sisteme ve güçler ayrılığına güçlü bir geçiş yapabilecek, yolsuzluğa, savurganlığa kapıyı kapatabilecek, yürütmenin yasama tarafından etkin denetimini getirecek, planlama ve çevreci kaygıları olacak bir muhalefetin varlığını önemsiz sayamayız. Ancak dışa bağımlı olduğu kadar içerde sermayenin tahakkümüne sonuna kadar açık bir neoliberal işleyişi kökünden sorgulayabilecek nitelikte bir kitlesel muhalefetin oluşamaması önemli bir açmazdır.

https://www.birgun.net/haber/bir-kurultay-ve-icerik-analizi-310392

Evet, Japonlar, Çinliler, Yunanlar dahası Sırplar, Ruslar ve Bulgarlar da alfabelerini değiştirmediler. Değiştirmediler çünkü kullandıkları alfabeler kendi icatlarıydı. Slavların kullandığı Kiril alfabesi Aziz Kiril ve kardeşi Metodius tarafından 9. yüzyılın başlarında yazıldı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ozdemir-ince/savulun-bilal-erdogan-geliyor-1755482

İnsanlık geleceksizleştirilir. Bütün islamcılar ve yeni muhafazakarlar gibi İbrahim Kalın da, liberal sol’dan aldığı kavramlarla tam bunu yapmaktadır.

https://www.birgun.net/haber/modernite-elestirisi-mi-ve-yeni-gericilik-mi-310408

Yavuz Alogan – Taşra kökenli, kasaba kültürlü  bu yeni ve görgüsüz zenginler sınıfı servet edinme ve edindiği serveti muhafaza etme imkânları daraldıkça  kendisine yeni bir siyasî temsilci arayacaktır.  Bu arayış daha şimdiden iktidar partisinin tabanını bölmeye başlamıştır. Saray’ın telaşı bundandır.

https://www.veryansintv.com/iktidar-yollari

Güray Öz – Maksat bir rivayet muhtelif – ‘HDP bizi desteklesin biz ondan tıpkı laiklik gibi uzak duralım’ demeyen, en gerçekçi çıkış yolunu gösteren solu, marjinal saymayan bir muhalefet fena fikir değildir. Bu fikrin önündeki engellerin en belalısı ise başka bir ittifakın peşinde kurtuluş arayan virüstür. Üzerinde ne kadar durulsa yeridir, en güçlü muhalefet partisine enfekte öyle bir liberal virüstür ki korona yanında pek masum durmaktadır.

https://www.birgun.net/haber/maksat-bir-rivayet-muhtelif-310390

50 yıllık gazeteci Melih Aşık ile CHP üzerine…

https://www.veryansintv.com/50-yillik-gazeteci-melih-asik-ile-aksaclilar-ve-chp-uzerine

Yılmaz Özdil – Son halife Abdülmecid efendinin resim konusunda en büyük destekçisi, amcasının oğlu, hem padişah hem halife, Abdülhamid’ti. Hilafet milafet zaten artık mümkün değil ama… Bunların halife’ye özenmesi, halife’ye hakaret birader!

https://www.sozcu.com.tr/2020/yazarlar/yilmaz-ozdil/hilafet-oyle-mi-5958471/?utm_source=yazarlar&utm_campaign=diger_yazilar&utm_medium=diger

Anıl Aba – Borsa ve benzeri piyasalara para yatırmak ile altılı ganyan oynamak arasındaki fark çok azdır. İkisinde de kazanıp kazanmayacağınız belirsizdir ve dış faktörlere bağlıdır. https://www.birgun.net/haber/finansal-okuryazarlik-safsatasi-310416

Erdem Atay – Fransa’nın eski Ankara Büyükelçisi Bernard Emie, Ankara’da çalıştı, Türkçe biliyor, Türkiye’yi tanıyor. Fransız Dış İstihbarat Birimi DGSE’nin başına geçti. ABD Haber Alma Merkezi CIA’nın eski Türkiye çalışanı Gina Haspel, Ankara’da çalıştı, Türkçe biliyor, Türkiye’yi tanıyor. CIA Başkanı oldu. İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, Ankara’da çalıştı, Türkçe biliyor, Türkiye’yi tanıyor. İngiltere Dış İstihbarat Servisi MI6’nın başına geçti. Başka sözüm yok!

https://www.veryansintv.com/ingiliz-istihbarati-mi6nin-hedefi-kayseri

Aram Pehlivanyan – Kızı Meline Pehlivanyan’ın kaleminden anılar…

https://www.facebook.com/tkpninsesi/videos/vb.1402751666657677/676834636251203/?type=2&theater

Kim ki masal okumaktan bıktı, işçi sınıfının savaş yolunda DURUM okuyun

https://durum-online.com/pdf-dosyalar

Suat Bozkuş – CHP cumhuriyeti kuran parti olarak övünürken şimdi de ikinci yüzyılda “cumhuriyeti kurtaran parti” olmak istiyor. Bunu yapabilmesi için geçen yüzyılın kapsamlı bir değerlendirmesini ve özeleştirisini yapabilmelidir.

https://www.ozgurpolitika.com/haberi-cumhuriyeti-kurtaran-parti-mi-3051

Ömür SEZGİN – Raşit KAYA– Cemil OKTAY: “SİYASET ‘İYİ YÖNETİMİN, MUTLU TOPLUMUN’ ARAYIŞIDIR…”

https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/5301

Marcel Proust, “Bir yerin özlemini duyduğumuzda, gerçekte o yere karşılık gelen zaman dilimini arıyoruzdur demektir. Yerleri değil zamanları özleriz” demiş, nostalji için…

Cami önünde satılan ucuz karpuzdan namazdan sonraya kalmaz diyerek ikişer üçer tane satın alıp sonra da cami dışında bırakırsam çalınır diye içeri alıp namaz kılarken bile dünya malı ile meşgul olan müminler

https://twitter.com/MKA_MKA_MKA/status/1289231695212929024

Genco Erkal – Azizname – Hazret i Dangalak – Aziz Nesin

https://www.youtube.com/watch?v=wlUvI5trfcg

Attachments area

Preview YouTube video Genco Erkal Azizname Hazret i Dangalak Aziz Nesin

Genco Erkal Azizname Hazret i Dangalak Aziz Nesin

 

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com