Köşelerden Bir Demet (41)-Cavlı Çulfaz

Hüsnü Bayramoğlu, Said-i Nursi’nin şoförü. İslami jargonla söyleyecek olursak “hiçbir ilmi eğitimi yok”. Vitrin, her şeyin alınıp satıldığı düzenin bir yanılsaması. Aynalı camlarla, kurgulanmış mankenlerle, parlak ışıklarla sana gerçeği başka türlü gösteriyor. Tuzla buz olduğu gün hepimiz kendi gerçeğimizle yüzleşeceğiz. Şimdi, çatladı bile…

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/baris-terkoglu/ayasofyada-vitrine-konan-cemaat-1755632

O gecenin öne çıkan isimlerinden Zekai Aksakallı’nın mahkeme ifadesindeki şu saptaması/sorusu hâlâ yanıt bekliyor: “TSK’de kriz ve olağanüstü durumlarda ilk haber alınır alınmaz tedbir olarak ‘Personel kışlayı terk etmesin’ emri verilir. Her zaman uygulanan bu temel ve basit kural 15 Temmuz’da ilk haber alındığı zaman uygulanmamıştır. Uygulansaydı darbe girişimi baştan açığa çıkardı.”

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mehmet-ali-guller/15-temmuzu-bastiranlarin-tasfiyesi-1755664

Hayatın anlamı nedir? / Aldıkları evler midir? Sahip oldukları arabalar mıdır? Bizim bu soruya yanıtımız açıktır: Bizim hayatımızın anlamı, insanlık için, toplum için verdiğimiz mücadeledir.

Bizim hayatımızın anlamı, bütün insanlık tarihinin bize verdiği sorumluluğun bilincinde olmaktır.

Bizim hayatımızın anlamı, haksız bir güce asla teslim olmamak, sonuna kadar mücadele etmektir.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/erdal-atabek/ugur-celasunu-yazmak-1755636

Eski Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Sekreteri ve NÜSHED (Nükleer Savaşın Önlenmesi İçin Hekimler Derneği) kurucularından Dr. Uğur Cilasun’un beklenmedik ölümü hepimizi şaşkına çevirdi.

https://www.birgun.net/haber/sacayagi-uc-ayaklidir-310505

Trump bu yüzden ağza alınmayacak şeyleri zikrediyor. En son 3 Kasım seçiminin ‘güvenli ve hileye yer bırakmayacak ortam sağlanıncaya kadar’ ertelenmesi fikrini öne sürdü.

https://www.birgun.net/haber/trump-biden-yahut-dante-nin-cehennemi-310502

Günümüz muhafazakarı, “camide dindar, piyasada vahşi kapitalist, evde muhafazakar, sokakta ganimetçi saldırgan, ülke içinde ırkçı milliyetçi, uluslararası alanda ise sermayeci- fırsatçı” kimliklerini bir arada ve hiçbir rahatsızlık duymadan yaşayabilir.

https://www.birgun.net/haber/toplum-yozlasmaz-degisir-310513

20 – 26 Temmuz haftasında Türkiye’de ulusal çapta dağıtılan 25 gazete toplam 1 milyon 681 bin 338 adet satıldı. 22 yıl önce, yine 20- 26 Temmuz haftasında Türkiye’de ulusal çapta dağıtımı yapılan gazetelerin günlük toplam satışı 7 milyon 242 bin 305 idi.

https://t24.com.tr/yazarlar/aydin-engin/ama-kagit-hisirtisi-kokusu,27567

Son dönemde Kılıçdaroğlu bu geleneği tersine çeviren bir politika izliyor. Mesela doğrudan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı hedef almak yerine, AK Parti’nin politikalarını eleştirmeyi tercih ediyor. Ve Erdoğan’la polemiğe girmekten özenle kaçınıyor. Hatırlayalım, Kılıçdaroğlu yerel seçimler öncesinde Erdoğan’ın CHP’yi hedef alan sert söylemlerine karşı cevap verme yarışına asla girmedi.

https://www.karar.com/artik-bu-chp-ak-partinin-isine-yaramiyor-1577020?utm_source=gazeteoku&utm_medium=referral

O an hissettiklerini şöyle anlatır Orhan Kemal: “Bana hapishane bahçesinde dikilmiş zambakların yeşil yaprakları üzerindeki karlar erimiş gibi, umumi afla serbest bırakılmışım cezamın bitmesine kadar olan yıllar birden tükenmiş gibi geldi. Herkes gibi ben de ona gıyaben hayrandım. Herkes gibi kendimi bilmeden onu seviyordum. Muazzam koca şair…”

https://www.haberturk.com/yazarlar/muhsin-kizilkaya-2291/2750886-bir-dostu-icerde-birakmak

https://www.haberturk.com/yazarlar/muhsin-kizilkaya-2291/2748273-orhan-kemalin-intihar-girisimi

Gun ‘that ended Van Gogh’s life’ sells for nearly triple estimate – The revolver with which Vincent van Gogh is believed to have shot himself sold for 162,500 euros ($182,000) at a Paris auction

https://phys.org/news/2019-06-gun-van-gogh-life-triple.html

Aziz Nesin’in ilk kez yayınlanan belgeseli

https://www.youtube.com/watch?v=FThHnKwCsTw

Sosyalizm Geliyor Savulun – Aziz Nesin

https://www.youtube.com/watch?v=pcOI9L2XmZM&t=1303s

Attachments area

Preview YouTube video Aziz Nesin’in ilk kez yayınlanan belgeseli

Aziz Nesin’in ilk kez yayınlanan belgeseli

Preview YouTube video Sosyalizm Geliyor Savulun – Aziz Nesin (Seslendiren: Yıldıray Şahinler)

Sosyalizm Geliyor Savulun – Aziz Nesin (Seslendiren: Yıldıray Şahinler)

 

About admin

Check Also

GÜNDEMDEN BİR DEMET (9)-Admin

Talanın fotoromanı: Erdoğan’ın dünürüne yasa işlemedi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kardeşi Mustafa Erdoğan’ın dünürüne özel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com