Köşelerden Bir Demet(38)-Cavlı Çulfaz

İkinci Dünya Savaşı’nın Almanya’nın Türkiye sınırına gelip dayandığı, Berlin’in Türkiye’ye saldırmasının beklendiği günlerde Cumhurbaşkanı İnönü, Almanların bir savaş halinde camileri bombalamayacağını düşünerek, İstanbul’daki saraylarda ve müzelerde bulunan padişah tahtını, Hazreti Muhammed’in sancağı, kılıcı hırka-i saadetini, Osman’ın kanlı Kuranıkerimini, Atatürk’ün Samsun’a çıktığı tahta iskeleyi bütünüyle 48 vagonda toplamış ve Alman uçaklarının menzili dışındaki Niğde’de üç camide koruma altına aldırmış, bunların çevresine süngülü nöbetçiler diktirmiştir.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ali-sirmen/cami-yalani-1755153

13 maddelik program, muhalefetin oluşturmak istediği demokrasi ittifakı bileşenleri tarafından benimsenecek ortak bir program olarak görülürse, geniş tabanlı bir uzlaşmaya dayalı ortak metin haline gelebilir.

https://t24.com.tr/yazarlar/fikret-bila/demokrasi-icin-uzlasma,27533

Ahmet Türk: Kayyum modeli çöktü ve hezimete uğradı – Durumu “soygun” olarak nitelendiren Türk, kayyumların belediyeleri halktan kopardığını ve halka hizmetten uzak bir yer haline dönüştürdüğüne vurgu yaptı.

https://www.evrensel.net/haber/410656/ahmet-turk-kayyum-modeli-coktu-ve-hezimete-ugradi

Bizim sokak şenlikliydi vesselam… O zamanın Büyükadası’nın mütevazı sokaklarından biri. Türk, Kürt, Laz, Müslüman, Hıristiyan, Ermeni, Rum, Musevi hepimiz bir aradaydık. En zenginle en yoksul aynı sokağı paylaşırdı, evler açıktı, çocuklar hep birlikte oynardı…  Hoşgörü ile karşılıklı saygı ile birlikte yaşama kültürü. 70’li yıllardan bahsediyorum..

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ozlem-yuzak/bizim-sokak-gulibrisim-cocuklugum-1755167

On yıl kadar önce, Fransa’nın Sète kentinde bir edebiyat festivalindeydim. Yaptığım konuşmadan sonra bir kahvede Cezayirli bir yazar arkadaşımla buluştuk. Bunalım yaşıyordu. Kendisine Erbakan’ın sözlerini tekrarladım. Güldü, “Evet, sıfırı bulduk ama sıfır çemberinin dışına çıkamadık” dedi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ozdemir-ince/atasi-endulus-memleketindenmis-1755150

Ama “CHP’den ne köy olur ne kasabaHa CHP, ha AKP” deyip önemli bir cevher yumurtlamış gibi sırıtan zevzekleri umursamadan; CHP üstüne bu kadar durmayı “kuyrukçuluk” olarak niteleyip “devrimi bekleyen” tembellere kulak asmadan siyasal İslamın artık iyiden iyiye dörtnala kalktığı şu günlerde demokrasiden, hukuk devletinden, eşit haklı yurttaşlıktan, parlamenter demokrasiden yana durabilecek bütün (evet: bütün) güçlerle, büyük küçük demeden el ele tutuşmak gerektiğini inatla, ısrarla savunmak gerek.

https://t24.com.tr/yazarlar/aydin-engin/zik-zak-larin-partisi-chp,27534

 Kurultayda Genel Başkan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun okuyup delegelere tasdik ettirdiği “İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi” adlı metin, “18 yıldır AKP-FETÖMHP ittifakının yıkmaya uğraştığı ATATÜRK Cumhuriyeti’ni küllerinden ve enkazından, ülkeyi yeniden ve demokratik bir ruhla yeniden imar etmek” açısından heyecan vericiydi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/zafer-arapkirli/ben-devletim-1755162

Hadi şimdi gidin… bir hayvan alın. Onun gözlerini sıkıca bağlayın. Bir kuzu olsun o kurban, bir koyun, bir oğlak, bir keçi…Deve kesin isterseniz, kes kes bitmesin eti.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mine-sogut/kotu-bayramlar-1755157

Yıkılmış bir Suriye, El Kaide’den devşirilme cihatçı milis orduları, Kürtleri sürüp yağmacılara teslim edilen Afrin, 66 kontrol noktasıyla cihatçılara ‘korunaklı’ alana dönüştürülen İdlib, Fırat’ın doğusuna taşınan Kürt düşmanlığı, yağmacıların insafına bırakılan Tel Ebyad ve Ras’ul Ayn, Irak Kürdistan’ında boşaltılan yüzlerce köy ve onlarca sivil kayıp, bütün stratejik hesapların Müslüman Kardeşler’in zaferine bağlandığı Libya, Libya üzerinden Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Avrupa’da bir sürü ülkeyle düşmanlık, Doğu Akdeniz’deki süreçlerden dışlanma, AB ile bağlarda aşırı aşınma ve daha bir sürü şey…

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2020/07/30/kilicin-soylettikleri/

Avukat Raziye Turgut,  kadınların kazanımlarına yönelik saldırının İmralı tecridinin son bulmasıyla mümkün olabileceğini vurguladı.

http://www.jinnews9.xyz/TUM-HABERLER/content/view/143776

Melis Alphan – Osman Kavala’yla Nasıl Tanıştım?

https://www.youtube.com/watch?v=OxfH2Pb-nG4

Türkiye Komünist Partisi’nin yüzüncü kuruluş yıldönümü. Yüzüncü yıldönümünün ayrımsız bütün sol ve demokratik kuruluşlar arasında düşünsel yakınlaşmayı ilerletme, eylem birliğini geliştirme yolunda önemli bir adım olacağını sanıyorum.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/muzaffer-serif-basoglu-114-yasinda-3-1755158

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/insan-dogustan-bencil-ve-catismaci-degildir-1754660

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/muzaffer-serif-basoglu-114-yasinda-2-1754940

Attachments area

Preview YouTube video Osman Kavala’yla Nasıl Tanıştım?

Osman Kavala’yla Nasıl Tanıştım?

 

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com