Köşelerden Bir Demet (37)-Cavlı Çulfaz

Dilerim, “İkinci Yüzyılda” CHP, bu “Tarihsel Laneti” kırarak… Farklı siyasal görüşlerin Yerel Seçimlerdeki “Demokrasi İttifakıyla” gerçekleştirdikleri, “Cumhuriyeti Demokrasi ile Taçlandırmak İdealini” sürdürebilecektir.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/emre-kongar/chpnin-tarihsel-laneti-1754912

 Leylan – EDEBİYAT DİRENİŞTİR!.. Selahattin Demirtaş hapishaneden yazıyor kitaplarını.  Kurmaca anlatılarıyla yıkıyor kendisini çeviren duvarları, ruhunu özgürleştiriyor. Ve bir kez daha Nâzım’ın dizelerini hatırlıyoruz; ‘mesele esir düşmekte değil, teslim olmamakta…’

https://www.birgun.net/haber/hayat-hep-yarimdir-285981

Barış Terkoğlu – Hüsnü Bayramoğlu, Said-i Nursi’nin halen hayatta olan son vekili. Meşveretçi efsaneye göre, Said-i Nursi sayısız kehanetlerinden birini daha sergilemişti! Meşveretçilere göre Said-i Nursi yıllar önce Ayasofya’nın açılacağını bilmekle kalmamış, “ben değil Hüsnü görecek” diyerek bir adım da ötesine geçmişti.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/baris-terkoglu/yeter-artik-su-cumhurbaskanini-kandirmayin-1754919

Aynı sözlükte “yoldaş” maddesine bakınca, şu açıklamayı gördüm: “Yola birlikte çıkanlardan birine göre öteki, her biri, yol arkadaşı”. Mücadeleye girerken yanındakine güvenmek, sırtını dönebilmek gerekir. Yol uzunsa hele, -ki siyasal kavgalar bir ömür sürer- yoldaşlık ayrıca önem kazanır.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/enver-aysever/bana-dostunu-soyle-1754941

Bu arada, “kadınla erkek eşit değildir.” Tavuk, horozluk yapamazmış. “Eşitlik”ten ne anlıyorlar? “Eşit” olmak “farksız” olmak değildir. Farksız olan şeylerin “eşit” olmasını talep etmek saçma bir şeydir. Eşitlik, farklılığın olduğu yerde konuşulacak ve kurala bağlanacak bir şeydir. “Farklı, onun için eşit”.

https://t24.com.tr/yazarlar/murat-belge

Mahir Sayın – İlerici Enternasyonal zamanın ruhunun yakalanarak gündeme getirilmiş bir girişim olarak, küresel dayanışmayı tartıştıran, dünya gericiliğine karşı bir barikat kurulmasını savunan bir öneri olarak önemli bir rol oynamaya aday olmuştur.

http://siyasihaber4.org/ilerici-enternasyonal-komunist-enternasyonalin-bir-adimi-kilinabilir

Aydın Engin – Siyasal eleştirilerini CHP’ye ağız dolusu sövmekle sınırlayan ve bunu tekrarlamaktan öte demokrasiyi ve özgürlükleri savunmakta bir marifetlerine ve eylemlerine tanık olmadığım kimi “keskinler“e kulak ve hak vermeye niyetim yok.

https://t24.com.tr/yazarlar/aydin-engin/chp-nin-son-bildirgesine-yetmez-ama-evet,27528

İbrahim Ünal’ın aklında kalanlar – ‘’İnandığını söylemenin başkalarına çok daha büyük bir saygı olduğunu zamanla anlıyorsun.”

https://www.birgun.net/haber/ibrahim-unal-in-aklinda-kalanlar-310122

Ama cuma günü kapısının eşiğinde kaldığım Ayasofya-i Kebir Camii bambaşkaydı. Buradan yemin ediyorum ki o gün o anlarda Ayasofya’da melekler bizimleydi. Cuma namazını melekler de bizimle birlikte kıldı. Ben meleklerin o gün Ayasofya-i Kebir Camii’ne gelen müminlerden katbekat daha fazla olduğuna iman ediyorum

https://www.yenisafak.com/yazarlar/hasanozturk/ayasofya-i-kebirde-meleklerle-birlikte-secdeye-vardik-hamdolsun-2055791

Çin’le gerilim ABD ile ticarette hedefi 200 milyar dolara çıkarıyor. DIŞ Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) çatısı altındaki Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK), COVID-19 sürecinin dünya ticaretine etkilerini, ABD ile Çin arasında yaşanan gerilimi dikkate alarak Boston Consulting Group’un (BCG) kapısını yeniden çaldı:

https://www.dunya.com/kose-yazisi/cinle-gerilim-abd-ile-ticarette-hedefi-200-milyar-dolara-cikariyor/476585

The U.S. Department of Defense has just committed funding for two rare earth separation plants on U.S. soil. It’s one small step towards the Trump administration’s stated goal of breaking the country’s dependence on Chinese supplies of critical minerals.

https://uk.reuters.com/article/us-usa-rareearths-ahome/column-u-s-finds-its-chinese-rare-earth-dependency-hard-to-break-idUKKCN24T20I

Atif Mian – House of Debt – “It is all too easy to get wrapped up in the glamour and squalor of financial maneuvers. One forgets that the financial system is useful only to the extent that it makes the everyday economy of production, employment, consumption and capital formation work better, and avoids doing harm.

https://scholar.princeton.edu/atif/houseofdebt

Devrim zihinde başlar – Zafer Toprak, Atatürk’ün Çankaya kitaplığının ve sofrasının çağdaş Türkiye’nin oluşumunda ne denli önemli işlev gördüğünü ortaya koyuyorBu yeni mekan anlayışının öncülerinden Bolşevik mimar Bruno Taut Nazi Almanyası’ndan kaçıp Ankara’nın davetini kabul etmiş.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/devrim-zihinde-baslar-1754928

“İnsan doğuştan bencil ve çatışmacı değildir” – Bugün 29 Temmuz. Muzaffer Şerif Başoğlu 114 yaşında. Başoğlu, Türkiye’den ve Türkiye Komünist Partisi’nin içinden çıkıp daha sonra bütün dünyada sosyal psikolojiye büyük katkılar yaptığı kanıtlanmış bir bilim insanıdır.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/insan-dogustan-bencil-ve-catismaci-degildir-1754660

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com