Köşelerden Bir Demet (32)-Cavlı Çulfaz

Muhaliflere kapanan TV kanalları öğrenci katillerine açıldı -1978 yılında Ankara Bahçelievler’de 7 TİP’li öğrenciyi katleden isimlerden biri olan Haluk Kırcı, “Ben olsam Can Dündar’ı öldürtürdüm. Yapacak olduktan sonra temiz iş yapardım. Ne yapılmış Can Dündar’a? Yere ateş edilmiş saldırı diye. Sonra yakalanmışsın. Devlet gidecek Can Dündar’ı getirecek burada yargılayacak başka yolu yok bunun” dedi.

https://www.birgun.net/haber/muhaliflere-kapanan-tv-kanallari-ogrenci-katillerine-acildi-309436

Mine Söğüt – Ayasofya’yla ilgili politikalara bakıp düşünmemiz gereken en önemli şey, aklımızın bu dini gösterişe, bu laiklik düşmanı siyasete nasıl yattığıdır. Mesele bizim algımızın ibadete açılması ve laikliğe kapanmış olması.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mine-sogut/haydin-namaza-1753625

 Trump’a göre Biden ehil değil: ABD’ye keskin zekalı başkan lazım, çünkü size şunu söyleyebilirim ki, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping zehir gibi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin zehir gibi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan zehir gibi (zeki). Uğraştığın muhatapların arasında kafası zehir gibi çalışmayan kimseyi bulamazsın.”

https://tr.sputniknews.com/abd/202007231042511689-trumpa-gore-biden-ehil-degil-abdye-keskin-zekali-baskan-lazim-cunku-si-putin-erdogan-zehir-gibi/

Korkut Boratav – Ergin Yıldızoğlu arkadaşımız, yeni faşizmin özelliklerini sayıyor. Bunların “popülizm”  olarak nitelenmesini benzer gerekçelerle reddederek düğümü kesiyor: “[Bugünlerde] şekillenen baskı türünün aldığı (popülizm, otoriterlik, ulusalcılık, güçlü adam rejimi,  illiberal demokrasi gibi) isimleri biliyoruz; o isimlerden en uğursuz, acımasız  olanı,  faşizmi [seçiyoruz]” 

https://sol.org.tr/yazar/yeni-fasizm-9800

Özdemir İnce – Eski Cumhurbaşkanı Gül, günümüz siyasal topluduruma (konjonktüre) bakarak cihatçı siyasal İslamın sona erdiğini söylüyor. Ama Ahmet Davutoğlu, “Siyasal İslamın sona ermediği”ni bir sempati ifadesi olarak kullanıyor. Bunu açıklaması gerek!

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ozdemir-ince/siyasal-islam-ve-davutoglu-1753612

“We cannot lie in the cradle of Earth forever,” Bao Weimin, a senior director at the state-owned China Aerospace Science and Technology Corporation, said on state television recently, paraphrasing a Soviet rocket scientist, Konstantin Tsiolkovsky. He called the exploration of Mars “a manifestation of the country’s scientific and technological strength.”

https://www.nytimes.com/2020/07/22/science/china-mars-mission.html?smid=tw-nytimes&smtyp=cur

 Van’da kimsesizler mezarlığı artık göçmen mezarlığı olarak anılıyor -VAN GÖLÜ’NDE BATAN TEKNE VE TÜRKİYE’NİN GÖÇMEN POLİTİKASI – İltica sisteminin göle gömdüğü insanlar

https://www.birartibir.org/goc-ve-multecilik/784-iltica-sisteminin-gole-gomdugu-insanlar

 “Haydarpaşa Gardır, Gar Kalacak” nöbetinin 444. haftasına geldik. Kent hafızasında bambaşka bir yeri olan tarihi binanın akıbeti hâlâ meçhul. Ancak Söğütlüçeşme tren istasyonunun yerine yapılmak istenen AVM’nin Haydarpaşa Garı için de alarm verdiği aşikâr. Garımıza sahip çıkarken bu toplum için neler ifade ettiğini bir kez daha hatırlayalım…

https://www.birartibir.org/a-dan-x-e/787-hic-uyumayan-bina

 Ece Temelkuran : « Avec la transformation de la basilique Sainte-Sophie, Erdogan achève de créer une Turquie à sa main» -Il détourne ainsi l’attention des problèmes majeurs qui minent le pays, jouant sur le nationalisme et l’islamisme de son électorat.

https://www.lemonde.fr/idees/article/2020/07/18/ece-temelkuran-avec-la-transformation-de-la-basilique-sainte-sophie-erdogan-acheve-de-creer-une-turquie-a-sa-main_6046580_3232.html

Among other things, the report claimed that Russia had secretly had a hand in the 2014 Scottish independence referendum, but said public allegations that it had influenced the 2016 Brexit referendum could not be confirmed by British intelligence. Some have pointed out that this suits the present British government which supports Brexit, but opposes Scottish independence.

https://www.rt.com/uk/495375-russia-mocks-interference-report/

Köpekbalığı hikayesi

https://www.youtube.com/watch?v=KgVkew0DBpo

Genco Erkal: Kara listeler var, insanları açlığa mahkum ediyorlar

https://www.youtube.com/watch?v=JMsf-DFiE70

Samsun’dan Taksim Meydanı’na Çıkan Bir Kızıl Ordu Generali ve Onbeşler

http://bianet.org/cocuk/yasam/183239-samsun-dan-taksim-meydani-na-cikan-bir-kizil-ordu-generali-ve-onbesler

Attachments area

Preview YouTube video Genco Erkal – Köpekbalığı Hikayesi

Genco Erkal – Köpekbalığı Hikayesi

Preview YouTube video Genco Erkal: Kara listeler var, insanları açlığa mahkum ediyorlar

Genco Erkal: Kara listeler var, insanları açlığa mahkum ediyorlar

 

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com