Köşelerden Bir Demet(31)-Cavlı Çulfaz

Marksizm mi, nihilizm mi? Dostoyevski’nin Ecinniler’inde Çifte İntihar – Önay Sözer (1968)

https://www.academia.edu/43326778/Dostoyevskinin_Ecinnilerinde_%C3%87ifte_%C4%B0ntihar_-_%C3%96nay_S%C3%B6zer_1968_

Daron Acemoglu – What We Owe Essential Workers – Beyond raising the federal minimum wage, the United States desperately needs to overhaul its approach to technological innovation.

https://www.project-syndicate.org/commentary/us-workers-need-higher-minimum-wage-new-tech-policy-by-daron-acemoglu-2020-07

Ergin Yıldızoğlu – ABD gerilemekte olan bir hegemonya merkezi. Karşısında çok güçlü, otoriter bir liderlik tarafından yönetilen, gücünü sergilemeye başlamış yeni bir hegemonya adayı var.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ergin-yildizoglu/once-yavas-yavas-sonra-aniden-1753368

 Yılmaz Büyükerşen – Halk belirlemiyor – Çünkü seçmenler ilçelerde (kırsal kesim dahil) ilçe belediye başkanını, ilçe belediye meclisini, bir de yalnızca Büyükşehir Belediye başkanını seçmekte ve fakat uygulamada Büyükşehir Belediye Meclisi üyeleri için ayrıca oy vermemektedirler. Yani halk, Büyükşehir Belediye Meclis Üyelerini belirlememektedir.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/eskisehir-buyuksehir-belediye-baskani-prof-dr-yilmaz-buyukersen-yazdi-buyuksehir-belediyeleri-yasa-tasarisi-icin-1753361

Nazım Alpman – Bir sahil kentimize Afrika’dan palmiye ağaçları getirilmiş. Palmiyelerin içinde küçük kurtçular yaşıyorlar. Bu kurtçukları yiyen kuşlar var. Yerel yönetim palmiyeleri alırken içlerindeki kurtçukları da ülkeye getiriyorlar. Ama kuşlar Afrika’da kalıyorlar! Kurtçuklar hızla çoğalıp palmiyeleri çürütüyorlar. Hatta komşu ağaçlara da sıçrıyorlar. Sessiz bir çevre felaketi yaşanıyor.

https://www.birgun.net/haber/turkiye-de-siyasetin-ekosistemi-309328

Olcay Büyüktaş – THY açlık dayattı küresel sendika uyardı – Hava-İş’in de üyesi olduğu Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu (ITF) Genel Sekreteri Gabriel Mocho Rodriguez, THY yönetimine Hava-İş’in eşit muamele taleplerini destek niteliğinde bir mektup yazdı. 18.5 milyon üyeyi temsilen yazıldığı hatırlatılan mektupta, THY yönetimine ILO standartları hatırlatıldı.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/olcay-buyuktas/thy-aclik-dayatti-kuresel-sendika-uyardi-1753364

Enver Aysever – “Sanatçılar Girişimi” metni ve imzacıları tutarlı, ben de imzacı olduğum için memnunum. Yalnız “Ak Saçlılar” hayli sorunlu.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/enver-aysever/tipis-tipis-1753360

Fehim Taştekin – 10 olmazın elinde bir olura bakan Libya – İbrahim Kalın, Reuters’a, “Güvenilir ve sürdürülebilir bir ateşkes üzerinde çalışmak üzere Rusya ile anlaştık” demiş. Süleyman Demirel’in lafıyla konuşursak ‘dünün güneşiyle bugünün çamaşırını kurutmaya çalışıyorlar.’ Ama kurumaz. Aktörler limitlerini zorluyor ama güncellenen koşullar karşılıklı tavizlerle uzlaşmayı dayatıyor.

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2020/07/23/10-olmazin-elinde-bir-olura-bakan-libya/

Engin Ardıç – Yalan söylüyorsun Altan abi –  Altan Öymen, CHP’yi ve dolayısıyla cumhuriyeti “halk çocuklarının” kurduğunu söylüyor. Osmanlı generalleri ve adı Ermeni tehcirine karışmış Anadolu eşrafı ne zamandan beri halk çocuğu oldular bey abi?

https://www.sabah.com.tr/yazarlar/ardic/2020/07/23/yalan-soyluyorsun-altan-abi

Türkiye’nin F-16’ları Libya’da devreye sokması kaçınılmaz gibi – İngiliz Savunma Bakanı Libya’daki başarımıza bakarak “Eğer bunların yarısı bile doğruysa büyük bir dönüşüm yaşıyoruz” diyor. Gerçekten de öyle. İHA’lar özellikle bu tür çatışma sahalarında devrimci özellikler sergiliyor. Türkiye’nin de artık F-16’ları Libya’da devreye sokması kaçınılmaz gibi.

https://www.sabah.com.tr/yazarlar/hasan-basri-yalcin/2020/07/23/libya-hava-sahasi

Kadın cinayetlerini durduracak 9 altın kural – 1- Kadınlara karşı şiddeti durdurmak için ilk önemli kural, evli olanların eşleri olmadan tek başlarına dışarı çıkmaları mutlaka yasak olmalıdır. Hiçbir erkek tek başına dışarı çıkamaz. Ancak yanlarında anneleri, kız kardeşleri ve baldızlarıyla tabii ki eşlerinin müsaade ile dışarı çıkabilmeleri mümkündür.

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2020/07/23/kadin-cinayetlerini-durduracak-9-altin-kural/

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo 5G ağında Huawei’ye yasak getiren İngiltere’ye teşekkür ederken, Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Marie, “İngiltere’nin tersine Fransa’nın Huawei’nin yatırım yapmasını yasaklamayacağını” söyledi.

https://www.birgun.net/haber/cin-e-donuk-baski-artiyor-309347

Mu Ni? – Aziz Nesin (Kendi Sesinden)

https://www.youtube.com/watch?v=J6A5MVWfNP8

Nâzım Hikmet – Yirminci Asra dair

https://www.youtube.com/watch?v=VQIJjsSh6xM

Kah çıkarım gökyüzüne seyrederim alemi

https://www.youtube.com/watch?v=F8CA-tE6m48

Attachments area

Preview YouTube video Mu Ni? – Aziz Nesin (Kendi Sesinden)

Mu Ni? – Aziz Nesin (Kendi Sesinden)

Preview YouTube video Nâzım Hikmet – Yirminci Asra dair

Nâzım Hikmet – Yirminci Asra dair

Preview YouTube video Ruhi Su – Ben Melamet Hırkasını (haydar)

Ruhi Su – Ben Melamet Hırkasını (haydar)

 

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com