Köşelerden Bir Demet(25)-Cavlı Çulfaz

15 Temmuz: Sen herkesi kör âlemi sersem mi sanırsın? Hep birlikte 2010 Referandumu’nu memleketin önüne getirmediniz mi? HSYK’nin yapısını değiştirmediniz mi?

https://www.birgun.net/haber/15-temmuz-sen-herkesi-kor-alemi-sersem-mi-sanirsin-308615

 Sanatçılar Girişimi: Korkmuyoruz. Bütün yurttaşlarımızı daha cesur daha özgüvenli, daha inançlı ve kararlı olmaya çağırıyoruz.

https://www.gazeteduvar.com.tr/kultur-sanat/2020/07/17/sanatcilar-girisimi-korkmuyoruz/

Erendiz Atasü – 1993 Sivas aydın katliamının ertesinde Adalet Hanım’ın gösterdiği ürpertici duyarsızlık, hâlâ kalbime saplanmış bir bıçak gibi beni yaralıyor ve kaybından duyduğum acıyı büsbütün derinleştiriyor. Onun yanılgıları edebi değerini asla azaltmaz; ama bizler için, herkes için bir uyarıdır; o nedenle de önemlidir; en yetenekli insanın bile yanılabileceğine dair bir uyarı!

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/olaylar-ve-gorusler/adalet-agaoglu-icin-erendiz-atasu-1752023

Mehmet Y. Yılmaz – 2 Pound sermayeyle bir şirket kuruyorsunuz. Sonra bu şirket bir gemi satın alıyor. Gemiyi size satan, geminin satış bedelini geri ödeyerek, gemiyi sizden kiralıyor. Sonra bu şirketi bir başka iş adamına satıp, 15 Milyon dolar kazanıyorsunuz! Hatırlar mısınız bilmem; 2018 seçimlerine gidilirken Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu sözü çok sık tekrarlıyordu:

“Bizim hizmetlerimizin ulaştığı yere, bunların hayalleri bile ulaşamaz!”

https://t24.com.tr/yazarlar/mehmet-y-yilmaz/sirketin-hayirlisi-boyle-olur-iste,27399

“Türk ordusunun kahraman fedakâr askerlerinin o kadar kan döktüğü Türkiye’nin

bağımsızlığını koruma mücadelesi, halkın kutsal bir borcudur. Biz, komünistler, Türkiye’nin

bağımsızlığının tehlikeye düşmesi durumunda bağımsızlığın ordusunun ilk neferleri

olacağımızı ilan ediyoruz. Cevap veriyoruz: Türk halkı köle olmayacak, bağımsızlığın

kaybedilmesine tahammül etmeyecek. Bunun içinse milli düşünen bütün unsurları, işçi

sınıfı ve köylülükle hemen birleştirmek ve halkı bağımsızlığı korumaya yönelik tek bir

iradede bir araya getirmek.”

https://docs.google.com/viewerng/viewer?url=http://mehmetperincek.com/wp-content/uploads/2016/12/compressed_2132684450.pdf

Az bilinen ilginç ve değişik bir bilgi olarak iki kuvvetli gençlik dostu Dimitri Şostakoviç ile Necil Kazım Akses’in gerçekleştirdiği olağanüstü bir Leningrad-Moskova-Vladivostok seyahatinden söz edilebilir. İkisi de artık fiziki yaş olarak olgunluk çağına varmış oldukları dönemde bu iki gencecik bilge ihtiyar Leningrad’dan hareketle gidiş-gelişi yaklaşık bir ay süren tren gezisine çıkarlar.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/olaylar-ve-gorusler/unutmayalim-ihtiyar-insan-buyuk-insandir-prof-dr-erhan-karaesmen-1751772

‘MARX AİLESİNDE KADINLAR OLMASAYDI…” Şimdiye dek Karl Marx’ın gölgesinde kalmış olan Jenny Marx ve üç kızı, hem mektupları aracılığıyla hem de biyografi yazarının duygudaşlığı sayesinde kendi seslerine kavuşmuşlar. Bu kadınlar hiç kuşkusuz Karl Marx’ın ve onun kadim dostu Engels’in yürüttüğü siyasi davanın en büyük destekçileri. El yazmalarını temize çekiyor, çeviri yapıyor, dünyanın dört bir yanından gelen konukları ve yoldaş mültecileri ağırlıyorlar.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ask-ve-kapital-1750592

Turgay Fişekçi – Hayatı şiirle sevmek… Türkçe Bilenin İşi Rast Gider – Cemal Süreya’nın bunca şiir, çeviri, yazı çizi arasında geçmiş hayatı da yaşamayı sevmek, onu daha da güzel kılmaya çalışmaktan başka bir şey değildir.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/hayati-siirle-sevmek-turgay-fisekcinin-yazisi-1752016

Friedrich Engels – Yaşamı ve Düşüncesi / Terrel Carver – Engels’in Komün yıllarında annesine yazdığı bir mektuptan: “Biliyorsun ki otuz yıldır sahip olduğum fikirlerimi hiçbir şekilde değiştirmedim. Marx burada olmasaydı ya da hiç var olmasaydı da durum hiç değişmeyecekti. Bu yüzden onu suçlamak büyük haksızlık. Sevinçle hatırlıyorum ki, uzun zaman önce Marx’ın akrabaları benim onun aklını çeldiğimi savunmuştu.”

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/cepecevre-engels-1751460

Hem Gramsci, hem de Mao Zedung iki dünya savaşı arasındaki yıllarda, derin ideolojik üstyapı tahlillerine girişmişlerdir. Ve her ne kadar birbirleriyle bağlantıları olmasa da, özgün düşünce dizileri hatırı sayılır bir benzerlik gösterir. İtalya’da Gramsci, İtalyan Komünist Partisi’nin (İKP) ilk genel sekreteri Bordiga’nın sol sekterliğine karşı bir parti-içi mücadeleye girişmiştir.

http://www.bilimveutopya.com.tr/gramsci-ve-mao

Bir sabah Meyhaneci Aşer’in ısrarla telefonu çalar. Aşer telefonu açtığında karşıdan gelen tepkiye şaşırır kalır; telefondaki kişi bağırarak: “Hadi kardeşim, ne zaman açıyorsun meyhaneyi?” diye söylenmektedir. Aşer Bey sakinliğini bozmadan “Bu saatte meyhane mi açılır, şaşırdın mı?” der. İşin vahameti karşı tarafın cümlesinde gizlidir: “Kardeşim dışarıdan değil, içeriden arıyorum!” Adam bir güzel sızmış, geceyi meyhanede geçirmiştir.

https://www.gazeteduvar.com.tr/konuk-yazar/2020/07/17/pera-ve-galatada-yahudi-izleri-5-galatadaki-yahudilerin-sosyal-yasami-ve-apartmanlarinda-yahudi-izleri/

Aziz Nesin – Biz Adam Olmayız

https://www.youtube.com/watch?v=xEZGlsiHq1k

Nâzım’a Armağan / İstanbul Tiyatro Festivali

https://www.youtube.com/watch?v=rkAtA2y6pBA

Attachments area

Preview YouTube video Sesli Öyküler: Aziz Nesin – Biz Adam Olmayız

Sesli Öyküler: Aziz Nesin – Biz Adam Olmayız

Preview YouTube video Nâzım’a Armağan / İstanbul Tiyatro Festivali

Nâzım’a Armağan / İstanbul Tiyatro Festivali

 

About admin

Check Also

Sermayenin sınırı

Kâr oranındaki düşüş eğilimini bilimsel olarak ilk açıklayan Marks’tır. Ekonomi politikçiler de düşüş eğilimini görmüşler …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com