Köşelerden Bir Demet (9)- Cavlı Çulfaz

Nâzım Hikmet’ten Bilinmeyen Şiirler “Bir Mayıs’ta İstanbul Bizim Olmuş Gibidir”

http://images.ykykultur.com.tr/upload/document/e41eda0c-3202-467c-8586-a1bc034a2d78.pdf

Murat Sevinç – Memlekette ne zaman muhtelif adaletsizlikler gündeme gelse birileri çıkıp “Acıları/mağduriyetleri karşılaştırmayalım” deyiveriyor. Neden? Ne demek acıları karşılaştırmayın? Mağduriyetleri karşılaştırmaktan kaçınmak, çoğu zaman asıl mağduriyeti görmezden gelmeyi hedefler.

Siz, bir Kürt’ün, Ermeni’nin ya da Alevi’nin bu cümleyi aynı rahatlıkla kurduğunu işittiniz mi? Bu devlet, adaletsizlikte eşitlikçi davranmak için tarihi boyunca elinden geleni yaptı, doğru! Buna mukabil, devletin harcında yer alan ‘kimlikler’ dışındakilere yapılanları ya da örneğin sosyalistlere yaşatılanları ‘aynı düzlemde’ ele almanın neresi adil Allah aşkına?

Ben acıları ve mağduriyetleri karşılaştırmaktan yanayım! 

http://www.diken.com.tr/sahi-ben-ne-cektim-bu-memlekette/

Pek çok sorun duramamaktan kaynaklanıyor. Durmak, dönüp kendimize, etrafımıza bakmak, koşturmaca ya da sürüklenme içinde göremediğimiz şeyleri görebilme fırsatı veriyor. Durmaksızın bir kendi kendinle tanışma ânı, şaşkınlık içinde… Durmak, bir bakıma insanın kendisiyle tanışması. Kendisinden kaçanlar, hayatlarında sıkı bir rutine ihtiyaç duyarlar, sürekli aynı restorana gitmek, aynı insanlarla çevrelenmek, kendi yabancı haliyle karşılaşmamak için belki de.

https://www.birgun.net/haber/durmak-306668

Başak Demirtaş ve Canan Kaftancıoğlu’ndan Esra Albayrak’a yapılan saldırıya çok sert tepki

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/basak-demirtas-ve-canan-kaftancioglundan-esra-albayraka-yapilan-saldiriya-cok-sert-tepki-1748608

 

İzge Günal – Üniversite kütüphaneleri – Üniversite kütüphanecileri araştırmacılara “yardım eder” durumdan çıkıp, bizzat araştırma ekibi içerisinde yer almalıdır. 

https://gazetemanifesto.com/2020/universite-kutuphaneleri-368054/

Mine Söğüt – Bu meslek örgütlerini dağıtarak güçten düşürmeye ve politik olarak ele geçirilebilir kılmaya çalışan iktidarın diliyle eylemi arasındaki köprüde bu ülkenin kaderi can çekişiyor. Masum bir hayvanı dövüşe hazırlarken ona çiğ etler yediren ve kan içiren bir adama benzeyen ve kendi kitlesini her fırsatta ötekileştirdiği diğer kitlelere karşı kinlendiren iktidar…

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mine-sogut/tek-adam-cok-baro-1748562

 Avukatlar çoklu baro sistemine karşı neden miting yapıyor?

AKP, en fazla üyeye sahip Ankara, İstanbul ve İzmir’de birden çok baro kurulmasının yolunu açan yasa teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu. Kanun tasarısına karşı İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu’nun çağrısıyla çok sayıda avukat Salı günü İstanbul Adalet Sarayı önünde ‘Savunma Mitingi’ düzenledi. Avukatlar çoklu baro sistemine neden karşı çıkıyor?

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/avukatlar-coklu-baro-sistemine-karsi-neden-miting-yapiyor-1748621

 Ataol Behramoğlu – Adalet Bakanı’na ve bu “dava” dosyası önlerinde olması gereken ilgili Yargıtay üyelerine sesleniyorum:

Adli tatil başlamadan önce bu dosya görüşülmeli, yargının siyaset ve polis buyruğunda olmadığı kanıtlanmalı, tutuklulukları üç yıla yaklaşan avukatlar özgürlüklerine ve mesleklerine kavuşmalı, ölüm orucu eylemindeki iki avukatın haklı eylemi de böylece sona ermelidir..

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/ataol-behramoglu/siyasetin-buyrugunda-hukuk-ya-da-insan-yasamiyla-oynamak-1748547

 AKP, MHP prangasını koparmak için ittifak sistemi dışında arayış içinde. Erdoğan, Bahçeli esaretinden kurtulmak için yeniden parlamenter sistemin yollarını arıyor.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/tuncay-mollaveisoglu/iktidar-nasil-hangi-kadro-ile-1748590

Kişiler; edimleri, somut olarak yaptıkları, gerçekleştirdikleri, zaman ve mekân içindeki tutarlılıkları, davranış güdüleri hatta yapmadıkları ile değerlendirilmelidir.

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/oztin-akguc/ne-hakla-1748580

Sabiha’nın yer aldığı Fenerbahçe erkek voleybol takımı 1929 yılında İstanbul şampiyonluğunu kazandı. Şampiyon erkek takımının kaptanı kadındı.

https://www.sozcu.com.tr/2020/yazarlar/yilmaz-ozdil/kadin-yoktu-oyle-mi-5899143/?utm_source=yazarlar&utm_campaign=diger_yazilar&utm_medium=diger

 

Shockwave – Adam Tooze on the pandemic’s consequences for the world economy

It was China, not the US, which looked like a potential partner. China may have botched the first steps of its response to Covid-19, but it had experience with these things and would soon regain its grip. China’s immediate neighbours – South Korea, Japan, Taiwan – were all doing an exemplary job in containing its spread. By confining the worst of the outbreak to a single province, China was able to marshal its medical resources and deploy them strategically.

https://www.lrb.co.uk/the-paper/v42/n08/adam-tooze/shockwave

 

Dan Hancock – Even before the pandemic, mass gatherings were under threat from draconian laws and corporate seizure of public space. Yet history shows that the crowd always finds a way to return.

https://www.theguardian.com/news/2020/jun/02/the-power-of-crowds

 

Sadun Aren Kuşadası’nda -24 Mart 1991

https://www.youtube.com/watch?v=rVDrPr_-owk

 

 

Akıntıya Karşı Behice Boran: Tek Başına Bir Koro

https://www.youtube.com/watch?v=G4ZNoA92USM

 

Ruhi Su – 1977

https://www.youtube.com/watch?v=VLe52G8iBM0

 

Tarık Ziya Ekinci – Türkiye İşçi Partisi nasıl kuruldu? Kızı Güllü Aybar Mehmet Ali Aybar’ı anlatıyor. Parti hangi fikirleri savundu, hangi konulara muhalefet etti?

https://www.youtube.com/watch?v=2o3wtxZvH_o

 

Attachments area

Preview YouTube video Sadun Aren Kuşadası’nda -24 Mart 1991

Sadun Aren Kuşadası’nda -24 Mart 1991

Preview YouTube video Akıntıya Karşı Behice Boran: Tek Başına Bir Koro

Akıntıya Karşı Behice Boran: Tek Başına Bir Koro

Preview YouTube video ARŞİV ODASI: Ruhi Su, 1977 – BBC TÜRKÇE

ARŞİV ODASI: Ruhi Su, 1977 – BBC TÜRKÇE

Preview YouTube video Sağım Solum Tarih 7 Şubat 20163

Sağım Solum Tarih 7 Şubat 20163

 

About admin

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com