İNSANIN ESİR ALINDIĞINI SANIYORLAR

Antik çağda kölelerin elleri ya da ayakları bağlanırdı.

Bu çağda ise insanı boğazından bağladılar.

Akıllarınca, kendi aralarındaki bir mutabakatla insanı ele geçirdiklerini sanıyorlar.

Bu insanlık, ”virüs, 2008 den daha büyük kriz getirdi” diyen, IMF başkanının ağzına mı bakacak?

Yine ayni insanlık, insanı ele geçirdik diye sevinen, boğazına ip takılmış insanı servis edenlerin ağzına mı bakacak?

İnsanlık, bu nesnelerin gerisinde değildir. Bu nesnelerde insana ait bir şeyler olsaydı, fikirleri bu denli komik olmazdı.

Hep diyorum, bu zamana ait ekonomi politiğin aklı, insan aklı değildir.

İnsan aklı ayni zamanda uyanıktır. Komik durumlara düşmez. IMF başkanı komiktir.

Bu Başkan, virüsün, 2008 gibi tarihsel bir krizi aşan, yeni bir kriz getirdiğini kimlere anlatabilir?

Bunu tartışmaya kalksam herhalde komik olur. Dünyanın tüm bilinçli bireyleri, 2008 den çok daha büyük bir krizi 2020 de bekliyordu. Eski FED başkanı Bernanke, 2019 da 2020 ekonomisini uçurumdan düşen çakala benzetmişti. Virüs 2019 un son günlerinde çıkmıştı. Bernanke ise bu konuşmayı 2019 un başlarında yapmıştı.

Doğrusunu isterseniz virüsü çözmüş değiliz. Çok söylenti var. 1-5G teknolojisinin uzaydan yaydığı EM dalgalar. 2-Dünyanın soğutulmaya çalışması sonucu ortaya çıkmış 3- Laboratuvar da üretilmiş bir virüs

Üçü de olasıdır. Gerçeği deşifre etmemiz oldukça zordur. Ancak, virüsü kullanan aklın amacını deşifre edebiliriz.

Virüs örtüsü altında dünya çok büyük bir dönüşüme gitmektedir. Virüs, ölüm getiriyor dersek eksik konuşmuş oluruz. Virüs, ayni zamanda çok büyük dönüşüme örtü oluyor. Olası büyük dönüşüm virüsü bekliyordu diyemeyiz. Ancak virüs dönüşüme alet edildi diyebiliriz. Büyük dönüşüm, insanlar korku ve endişeye sürüklemeden gerçekleşemezdi.

DÖNÜŞÜMÜ AÇALIM

Dönüşüm, ileriye yönelik, yeniden biçimlenme demektir.

Olası dönüşümlerle neler gerçekleşecektir?

1-Hizmet sektöründe büyük tasfiyeler olacaktır.

2-Petrol ve türevi yakıtlar önemli oranda kullanımdan çıkacaktır.

3-Merkez bankalarına ait paralar dolaşımdan çekilecek ya da cripto paraların yanında ikincil olacaktır.

4-Devletlerde tasfiyeler olacaktır. Devlet fonksiyonları önemli oranda internet yazılımı ile işleyecektir.

5-Fiziki devlet daha dar alana çekilecek, şifreli bariyerler öne çıkacaktır.

6-Ekonomide değişim ve bölüşüm devreleri, şifreler sayesinde işleyecek, üretim ve tüketim ise tayin edici olacaktır.

7-Faiz ve vergi sisteminde önemli değişimler göreceğiz.

8-Binalardan ve arazilerden, sermaye karakteri tedricen kalkacaktır.

9-Sermaye daha dar alanda, ancak ülkeler arasında sınır tanımayacaktır.

DÖNÜŞÜM İLERİCİ MİDİR?

Dönüşümler göze çok güzel görünmektedir. Zira bu dönüşümleri nesnel dünya (bilim) istemektedir. Ekonomik mutabakat, bilime rağmen gerçekleşmiştir. Bilimde bu saydığım maddeleri gerçekleştirmek zorundasınız demektedir. Mutabakatın aklı, bu maddeleri, kendi koşullarına göre gerçekleştirecektir.

Ekonomik toplumlar, ekonomik sınıfların mekaniğinde işlediğimde ilerlemecidir. Ancak bu ilerleyiş, insanın biçimsel ilerleyişidir. Komünistler, ekonomik toplumları bu nedenle ret ederler. Şekilde bütün toplum ileri gidiyormuş gibi görünür. Oysa sadece bilim ve teknoloji ileri gidiyordur. Bu, çok az insanı kapsayacaktır. Komünizm tüm insanı ilerletmeyi hedefler. O nedenle ekonomik mekaniği tasfiye eder.

Yukarıda saydığım maddeler doğrultusunda ekonomik, siyasi ve insani yıkılmalar göreceğiz. Yine de ilerici midir? Doğrusunu isterseniz emin değilim. Çok tartışma ister. Önceki tarz, devletin ekonomiyi eline aldığı bir tarzdı. Yani mutabık bir toplum değildi. Toplum, devletin tahakkümü altındaydı. İleriye gidiş tamamen kapalıydı. Bugün ise bir mutabakat var. Ancak bu mutabakatta insan aklı yok. Devletin, finansal sermayenin ve üretken sermayenin aklı arasında geçen mutabakattır. Nesnelerin sözleşmesi de diyebiliriz.

Otuz yıl (1990-2020) insanı tahakküm altına alan devlet tarzı bitmiştir. O yıllarda bile kendisine patika yol bulan insanlar ilerleyişlerine devam etmişlerdir. Bugün, nesnelerin aklı ile baş edebilecek müdahil insanları var sayıyorsak, uydurma ekonomili bu mekaniğin aşılabileceğini var sayabiliriz. Örn. Bu virüs olayında çok sayıda insan aklı bu durumu sorgulamış ve kuşkulanmıştır. Virüs, sonrası tereyağından kıl çeker gibi becerdik diyemeyecekler.

The Ekonomist’in Mart ayı kapağı, yaşanılana projeksiyon tutmuş. Virüs ve özgürlük büyük hükümetin kontrolü altında demektedir. Büyük hükümet dediği, gerçekte büyük hâkimiyet, yani dünya uzlaşması demek istiyor. Resimde de görüldüğü gibi insan kontrol altına alınmaktadır. İnsanı kontrol altına almış bir mutabakatı, ilerici görmek doğru değildir.

Mutabakat eliyle gelecek olan dönüşüm için net şu şekilde konuşabiliriz. Olacak olan dönüşümlerle cüzi de olsa ilerleme elde edilebilir. Asıl ilerleyiş, dönüşümlerle açılacak gediklerden gerçekleşecektir.

About admin

Check Also

Devlet Kuramları ve Siyaset

Toplumun değişik dönemlerinde, toplumun toplam değerlerinin, emek ve sermaye (sanayi sermayesi, ticari sermaye ve para …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com