Osman Kavala’ya özgürlük

Osman Kavala’nın The Newtork Times’ta çıkan yazısı

TÜRK HAPİSHANESİNDE 710 GECE

 

Kanıtsız düzmece iddialar, tutuklamalardan sonra delil toplamaklar ve tutukluluğun uzatılması için bilinen uygulamalar standart haline geldi.

İSTANBUL – İki yıldır Türkiye’de hapishanedeyim. Salı günü üçüncü duruşmam için İstanbul’daki bir mahkemeye çıkartıldım. Ancak mahkeme tutukluluğuma son vermeyi reddetti.

Ben bir işadamı ve hayırseverim. 17 Ekim 2017’de yüzlerce Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye’nin güneydoğusundaki bir şehir olan Gaziantep’ten evime dönüyordum. Belediye yetkilileriyle Suriyeli mülteci sanatçıları içeren kültürel bir proje hakkında konuşuyordum.

Bir İstanbul havaalanında gözaltına alındım. Bir hata olduğunu düşündüm ve ifademi verdikten sonra serbest bırakılacağımı düşündüm. Diğer tutuklularla birlikte küçük bir hücrede iki hafta kaldıktan sonra, Polis Merkezinde sorgulandım. Hemen ardından tutuklandım. O zamandan beri hapishanedeyim.

Yıllardır işimi yönetiyorum ve tabu sayılan Kürt ve Ermeni azınlıklarımızın etrafındakiler de dahil olmak üzere çeşitli sivil toplum projelerine katılıyor ve destek veriyorum. Çalışmalarım belirli gruplar tarafından düşmanca karşılanıyordu, ancak herhangi bir yasal sorunla karşılaşmadım.

Ama gözaltında yaşadıklarım şok edici ve rahatsız ediciydi. Bana yöneltilen tuhaf suçlamaların temelini öğrenmek için tam 16 ay hapis yatmam gerekiyordu.

Şaşırtıcı bir iddianame hazırlanmıştı. İstanbul’daki Gezi Parkı’ndaki bir inşaat projesine karşı başlayan ve yaklaşık üç milyon kişinin katılımıyla Türkiye’ye yayılan Gezi Parkı protestolarının, Türk hükümetini devirmek için George Soros tarafından planlanıp finanse edildiğini iddiası yer alıyordu. Bu komplonun ulusal organizatörü olmakla suçlandım. Bana ve benim yönettiğim ileri sürülen gizli bir örgütün bir parçası olmakla suçlanan diğer 15 sivil toplum üyesi için ömür boyu hapis istendi.

Anayasa Mahkemesi hakimlerinin çoğunluğu, tutukluluğumun özgürlük hakkını ihlal etmediğine karar verdi. (Mahkeme başkanı ve diğer dört yargıç aynı fikirde değil.) Savcı, 657 sayfalık iddianamedeki iddiaları, Soros’un çeşitli ülkelerdeki kitlesel ayaklanmalarda kilit rol oynadığı fikrini haklı çıkarmaya çıkarıyordu.

…….

Tek kişilik hapishane hücrem cep telefonlarının ve e-postaların kargaşasından uzak, okumak, yazmak ve düşünmek için iyi bir yer. Karşılıklı anlayışı ve barış içinde birlikte yaşamayı teşvik etmek isteyen organizasyonumuz Anadolu Kültür’teki meslektaşlarımla birlikte çalışacak yeni projeler hayal ediyorum.

Son iki yıldaki deneyimlerim bana, evrensel adalet normlarına tam olarak uygun çalışan bağımsız bir yargının önemini daha iyi takdir etmeyi öğretti.

Osman Kavala

The New York Times, 11 Ekim 2019

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

Fehim Taştekinftastekin@gazeteduvar.com.tr Tiyatro diyenler bu yazıyı okumasın! İran’ın saldırı koreografisini silahların yüzde kaçı hedefe ulaştı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com