Gündemden Bir Demet/Kültür/Mustafa Aydin

Oscar’daki Gazze konuşmasının ardından tartışmalar bitmiyor
“Gerçek sanatçılar böyle yapar” diyen de var, “Açıkça başarısız oldu” diyen de

Perşembe 14 Mart 2024 10:37

 

Glazer’ın 10 yıl aradan sonra çektiği İlgi Alanı, En İyi Ses kategorisinde de Akademi Ödülü’nün sahibi oldu (AP)
Bu yılki Oscar ödüllerinde, “en kutuplaştırıcı konuşma” ödülünü İlgi Alanı’nın (The Zone of Interest) yönetmeni Jonathan Glazer aldı. Glazer’ın tam olarak ne söylediği ve ne demek istediği hâlâ tartışma konusu olmakla birlikte, bu fikir çatışması kolay kolay dinecek gibi de görünmüyor. 
DAHA FAZLA OKU

Britanyalı yönetmen, Auschwitz’de geçen Holokost dramasının En İyi Uluslararası Film seçilmesinin ardından sahneye çıktığında ayakta alkışlandı. 
Daha sonra önceden hazırladığı notlarda yazanları söyledi, gerekli oyunculara teşekkür etti ve İlgi Alanı’yla Gazze’deki mevcut çatışma arasında, seyircilerin alkışları ve kendi mırıldanmaları nedeniyle tam olarak anlaşılamayan bir paralellik kurdu.
Akademi’nin resmi konuşma metnine göre Glazer, “Tüm seçimlerimiz bizi günümüze yansıtmak ve yüzleştirmek için yapıldı, bakın o zaman ne yaptılar demek için değil, bakın şimdi ne yapıyoruz demek için” dedi. 
Filmimiz insanlıktan çıkmanın en kötü noktaya vardığını gösteriyor. Bu geçmişimizi ve bugünümüzü şekillendirdi. Şu anda burada Yahudiliklerini ve Holokost’un pek çok masum insan için çatışmaya yol açan bir işgal tarafından gasp edildiğini reddeden insanlar olarak duruyoruz. İster ekimin kurbanları olsun, İsrail’de 7 Ekim’in kurbanları ya da Gazze’de devam eden saldırının kurbanları, bu insanlık dışı muamelenin tüm kurbanları olarak nasıl direneceğiz?
58 yaşındaki Glazer, galibiyetin ardından kulisteki basın odasını terk etti ve konuşmasıyla varmak istediği noktayı açıklığa kavuşturmak için herhangi bir röportaj vermedi. 
Bu durum insanların yorum yapmasını engellemedi ve farklı görüşler ortaya atıldı.
“O ayağa kalktı ve gerçeği söyledi”
Amy’yle 2015’te En İyi Uzun Metraj Belgesel Oscar’ını kazanan Asif Kapadia, Variety’ye şunları söyledi: 
Gücünü, konumunu ve en büyük küresel sahneyi, çok muhafazakar ve riskten kaçınan ve insanları kara listeye alma konusunda uzun bir geçmişi olan bir sektörde, gücü olmayan, sesi çıkmayan ya da konuşmaktan korkan insanlar adına konuşmak için kullandı. O ayağa kalktı ve gerçeği söyledi. Gerçek sanatçılar böyle yapar.
Bu destek, Ah Salak Kardeşim (Our Idiot Brother) filminin ve HBO dizisi Girls’ün yönetmeni Jesse Peretz tarafından da yinelendi: 
Bence bu, nüanslı bir dil kullanmanın ne yazık ki tehlikeli olduğu bir durum çünkü yoğun duygularımız bizi rahatsız eden kelimelerin arkasındaki anlamı eğip bükmemize neden olabilir. Böylece onları reddetmek daha kolay hale gelir.
“Gerçekten cesaret kırıcı”
Ancak Glazer’ın konuşmasını eleştirenler de oldu. Karalama Karşıtı Birliği (Anti-Defamation League) CEO’su Jonathan Greenblatt, sosyal medya hesabında şunları yazdı:
Birinin Holokost hakkında çektiği bir film için ödül alırken Holokost’u kelimenin tam anlamıyla küçümsediğini görmek gerçekten cesaret kırıcı. Glazer, insanlıktan çıkarmanın nereye varabileceğini anlamaktan bahsediyor ancak mevcut savaşa yol açanın Hamas’ın Yahudileri ve İsraillileri insanlıktan çıkarması olduğu gerçeğini görmezden geliyor. Açık olmak gerekirse, İsrail kimsenin Yahudiliğini gasp etmiyor. Her Yahudinin var olma hakkını savunuyor.
“Onu alkışlamaları dehşet verici”
Yine Auschwitz’de geçen Saul’un Oğlu’yla (Son of Saul) 2016 Oscar’ını İlgi Alanı’yla aynı kategoride kazanan Macar yönetmen László Nemes, Glazer’ın konuşmasını kınadı:
İlgi Alanı’nı çok beğeniyorum ve önemli bir film olduğunu düşünüyorum. Böyle bir film yaptığınızda bunun getirdiği bir sorumluluk vardır. Glazer, Avrupalı Yahudilerin yok edilmesi de dahil olmak üzere bu sorumluluğu ölçmekte açıkça başarısız oldu. Ve sinemanın elit kesiminin onu bunun için alkışlaması dehşet vericiydi.
Aktivist grup Barış için Yahudi Sesi’nin (Jewish Voice for Peace) yönetici direktörü Stefanie Fox’a göreyse Glazer’a saldıranlar, onun yerine konuşmuş oluyor: 
O, Holokost’tan çıkarılan dersleri ‘günümüzde karşımıza çıkan’ dehşete atfetmek isterken, onu eleştirenler dikkatimizi İsrail hükümetinin Filistinlilere yönelik soykırımından uzaklaştırmaktan başka bir şey istemiyor. Glazer, özgürlük ve adalet mücadelelerinde Filistinli kardeşlerimize katılarak tarihimizi onurlandıran ve sayıları giderek artan Yahudiler adına konuşuyor.
 
Independent Türkçe, Variety, WorldofReel

https://www.indyturk.com/node/707486/k%C3%BClt%C3%BCr/oscardaki-gazze-konu%C5%9Fmas%C4%B1n%C4%B1n-ard%C4%B1ndan-tart%C4%B1%C5%9Fmalar-bitmiyor

Kadının işi yok
TÜİK’in 2022 yılı verilerine göre kadınların istihdama katılım oranı yüzde 30.4, erkeklerde ise yüzde 65 olarak hesaplandı. Aradaki fark, iki kattan da fazla. 15 ve daha yukarı yaştaki tüm nüfusun istihdam oranı ise yüzde 47.5.
En yüksek kadın istihdam oranı, yüzde 37.4’le Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Artvin, Gümüşhane’yi kapsayan bölgede, en düşük kadın istihdam oranı ise yüzde 18.2’yle Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt’i kapsayan bölgede gözlemlendi. 
Yükseköğretim mezunu kadınların işgücüne katılım oranı yüzde 68.8 olurken eğitim seviyesi düştükçe istihdama katılım oranı da düşüyor. Zira okuryazar olmayan kadınların işgücüne katılma oranı yüzde 13.9, lise altı eğitimli kadınların işgücüne katılma oranı yüzde 27.1.
Ülke genelindeki kadın istihdamı oranı Meclis’e de yansımış durumda. Meclisteki kadın milletvekili oranı 2007’deki yüzde 9.1’lik orandan yüzde 19.9’a yükselse de makul seviyeden oldukça uzakta. Yanı sıra kadın büyükelçi oranı da yüzde 27.3’e yükselmiş durumda. Yükseköğretimde görevli profesörler içinde kadın profesör oranı ise yüzde 33.9 olarak belirlendi. 
Kapsül’ün dosyası: “Kadınlara sorduk: Kadın olmanın ne demek olduğunu anlatacak olsaydınız ne söylerdiniz? Hayatta emeğinizin görünür olduğunu hissediyor musunuz?”

https://kapsul.com.tr/bulten/kapsul-gunluk-doz/1601/kadinin-isi-yok

İllere göre Newroz programı: Hangi kentte, hangi meydanda?
Newroz kutlamaları yarın Elazığ’ın Karakoçan ilçesinde yakılan ateşle başlayacak. İstanbul’da 17 Mart’ta yapılacak kutlama, 21 Mart’ta il olarak sadece Diyarbakır’da yapılacak.
14 Mart Perşembe 2024   Saat: 20:59
Güncellenme: 14 Mart Perşembe 2024   Saat: 21:10

DUVAR – Elazığ’ın Karakoçan ilçesinde 15 Mart’ta (yarın) kutlamaları başlayacak Newroz’un merkezi olarak kutlanacağı yer ve tarihler belli oldu.  
57 merkezin yanı sıra birçok il, ilçe, köy ve beldede Newroz ateşi yakılacak.

21 Mart’ta sadece Diyarbakır’da Newroz kutlaması yapılacak. İstanbul’da 17 Mart Pazar günü saat 13.00’te Yenikapı Miting Alanı’nda kutlanacak. Kutlamalara, DEM Parti Eş Genel Tuncer Bakırhan da katılacak. Ayrıca Tunuslu şarkıcı Emel Mathlouthi, Gölgedekiler, Mikail Aslan ve Murat Demir sahne alacak.
MA’nın derlediği habere göre il il kutlama programı şöyle

15 MART
Elazığ (Karakoçan)
Katılımcılar: DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, DBP Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar, DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları
17 MART
Ağrı (Diyadin)
Katılımcılar: Necla Demir
Sanatçı: Bengî
Hakkari
Katılımcılar: Sırrı Sakık, Öznur Bartın
Sanatçılar: Nuray Balık, Lawje 
Şırnak
Katılımcılar: Berdan Öztürk, Pervin Buldan
Sanatçılar: Şehrîbana Kurdî, Kadir Çat 
Urfa (Suruç)
Katılımcılar: Ferit Şenyaşar, Ömer Öcalan
Sanatçılar: Koma Hevra, Ahmet Jiyara 
Urfa (Halfeti)
Katılımcılar: Dilan Kunt Ayan,
Sanatçılar: Özlem Taner, Yunus Agirî

Antep
Katılımcılar: Newroz Uysal, Mehmet Bozgeyik
Sanatçılar: Kolektifa Ritmên Azad, Babetna 
Van
Katılımcılar: Tülay Hatimoğulları, Keskin Bayındır
Sanatçılar: Faraz Sine, Suavi, Koma Aryen, Helîmê Omerî 

https://www.gazeteduvar.com.tr/newroz-programi-belli-oldu-hangi-kentte-ne-zaman-kutlanacak-galeri-1676656?p=4

About Mustafa Aydın

Check Also

UKRAYNA-RUSYA BARIŞ MEKTUBU-çeviri

Şili Devlet Başkanı Sayın Gabriel Boric Font’a hitaben yazılmış mektup Sayın Gabriel Boric Font, Şili …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com