Gündemden Bir Demet/Mustafa Aydin

Büyük Çiğli Mitingi: ‘Çiğli’yi dönüştüren rant değil, halk olacak’

Nagihan Cakir 10.03.24
Türkiye Komünist Partisi (TKP), İzmir Çiğli’de bulunan Çiğli Kasaplar Meydanı’nda Büyük Çiğli Mitingi’ni düzenledi. “Çiğli’yi dönüştüren rant değil, halk olsun diye” çağrısıyla gerçekleşen mitinge Çiğli halkının ilgisi yoğundu.
Mitingin başlamasını beklerken TKP’yle Çiğli Belediye Başkan Adayı Emel Diril’in sosyal medya paylaşımları sayesinde tanıştığını ifade eden lise son sınıf öğrencisi Kerem’le sohbet ediyoruz. Kerem Çiğli’de yaşıyor, bu düzenin yarattığı umutsuzluğun gençleri uyuşturucu bağımlılığına ittiğini, bunun özellikle Çiğli’de çok yaygın olduğunu söylüyor. Çiğli Belediye Başkan Adayı Diril’in sosyal medya hesaplarından TKP’nin bağımlılığa karşı çok etkili ve umut verici işler yaptığını gören Kerem, Çiğli Adayı Diril’in daha önce Çiğli Ataşehir’de düzenlediği halk buluşmasına da katılmış. Miting için çok heyecanlı, gelecek içinse komünistler sayesinde umutlu olduğunu sözlerine ekliyor.
Miting alanında bekleyenlerden biri de Küçük Çiğli’de yaşayan 56 yaşındaki Aziz. Emekli olmasına rağmen hâlâ marangozluk yaptığını ifade ediyor Aziz. Yaklaşık 1 ay önce Balatçık pazaryerinde yapılan çalışmada tanışmış TKP’lilerle. Mahallelerde düzenlenen halk buluşmalarına katılma fırsatı bulamamış ama, “Bu mitingi kaçıramazdım, sanki beni anlatıyor bu komünistler” diyor.
Evka-2 taraflarında yaşayan ve muhasebecilik yapan Duygu’yla sohbet ediyoruz son olarak. Duygu 40 yaşında, Çiğli Başkan Adayı Diril’in sıkı takipçisi. “Bugüne kadar düzenlenen hiçbir mahalle buluşmasını kaçırmadım” diyor. TKP’nin Evka-2 Semt Evi’nden de haberdar, gidip geliyor. Umuduğunu hiç yitirmediğini ama miting alanındaki kalabalığın umudunu daha da perçinlediğini söylüyor.
Lezita ve IFFCO işçileri de mitingde
Biz sohbet ederken miting alanına, geçtiğimiz günlerde TKP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Savaş Sarı ve Kemalpaşa Belediye Başkan Adayı Recep Aşkıngil’in ziyaret ettiği Abalıoğlu Lezita işçileri sloganlarla giriş yapıyor. Öz Gıda-İş’le masaya oturmayı reddeden Lezita işvereni, işçilerin toplu sözleşme haklarını engellemiş, işçiler de geceyarısı şalter indirip greve çıkmıştı.
Lezita işçilerinin yanı sıra, Çiğli Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan IFFCO’nun sendikalaştıkları için haksız nedenlerle işten attığı ve işe geri alınmak için fabrika önünde direnişe geçen IFFCO işçileri de mitinge geliyorlar.
https://haber.sol.org.tr/haber/buyuk-cigli-mitingi-cigliyi-donusturen-rant-degil-halk-olacak-391631

GÜNDEM TİP
TİP Kadıköy Belediye Başkan Adayı Doğan Ergün’den ‘oyları bölüyorsunuz’ diyenlere: ‘Bizim adaylarımız sağı ortadan kaldırır, güçlü bir sol yaratırız!’
Kadıköy’de düzenlenen aday tanıtım toplantısına, TİP Sözcüsü Sera Kadıgil de katıldı.
10 Mar 2024 10:07

İleri Haber
Türkiye İşçi Partisi (TİP), İstanbul’un Kadıköy ilçesinde aday tanıtım toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan TİP Kadıköy Belediye Başkan Adayı Doğan Ergün, “Bu seçimlere güçlenmek, kökleşmek için giriyoruz. Türkiye İşçi Partisi’yle anılan, Türkiye İşçi Partisi’nin kazandığı belediyeler olması Türkiye sosyalist hareketi açısından büyük bir kazanım olacak” şeklinde konuştu.
TİP, İstanbul’da Kadıköy Evlendirme Dairesi’nde düzenlediği etkinlikle Kadıköy adaylarını tanıttı. Etkinliğe TİP Sözcüsü Sera Kadıgil de katıldı.
‘SEÇİM MESELESİ DEĞİL, UMUTSUZLUĞA KAPILMA LÜKSÜ OLMAYANLARIN DURDURULAMAZ DİRENİŞİ’
Açılış konuşmasında 14 Mayıs seçimlerini hatırlatan ve “Umutsuzluğa kapılma lüksümüz yok” vurgusu yapan Kadıgil’in konuşmasından şu ifadeler öne çıktı:
“20 yıldır gençliğimizi yedik. Peki, şimdi bir seçim daha kaybettik diye küsüp oturacak lüksümüz var mı? Yok. O yüzden de bu seçim, geçtiğimiz her seçim olduğu gibi canla başla bu karanlığa karşı mücadele etmeyi, yalnızca kendi mücadelemize değil; çocuklarımızın geleceğine borçluyuz diye düşünüyoruz. Biz bu yüzden bugün burada toplandık ve yalnızca bir Kadıköy meselesi olarak, yalnızca bir seçim meselesi olarak da görmüyoruz bunu. Umutsuzluğa kapılma lüksü olmayanların durdurulamaz direnişi olarak görüyoruz. O yüzden de biraz bugün buradayız. Biz bir şeyleri değiştirmek istiyoruz. Biz bir şeyleri değiştirmek için yola çıktık. Bizden kastım artık Türkiye İşçi Partisi. Mesela siyasete girilecek bir şey olmaktan çıkartmak için biz yola çıktık. Mesela önümüzdeki seçim bir belediye seçimi. Hepimizin ilçesinde, mahallesinde, muhtarlıktan başlayarak hayatımıza en çok dokunacak insanları seçtiğimiz bir seçim. Biz bir şeyleri artık değiştirmek istiyoruz. Mesela iktidarından muhalefetine fark etmeksizin oy birliğiyle o belediye meclislerinden geçen imar kararları var ya, biz bunları artık değiştirmek istiyoruz. Mesela o belediye meclislerine kendileri rantlarını, kendileri inşaatlarını sürdürebilsinler diye patır patır aday olup seçilen belediye başkanlarımızı, belediye meclis üyelerimizi artık değiştirmek istiyoruz.

https://www.ilerihaber.org/icerik/tip-kadikoy-belediye-baskan-adayi-dogan-ergunden-oylari-boluyorsunuz-diyenlere-bizim-adaylarimiz-sagi-ortadan-kaldirir-guclu-bir-s

Bakırhan: 1 Nisan’da tekrar o belediyenin üzerine “Şaredariya Tetwanê” yazacağız

Eş Genel Başkanımız Tuncer Bakırhan, yerel seçim çalışmaları kapsamında bugün Siirt ve Bitlis’teydi. Baykan’da esnaf ziyareti gerçekleştiren Bakırhan, daha sonra Bitlis’in Hizan ve Tatvan ilçelerindeki halk buluşmalarına katıldı, ardından kentteki STK’larla bir araya geldi. Tatvan’daki halk buluşmasında konuşan Bakırhan, şunları söyledi:
Gelê me yê Tetwanê, gelê qehreman, gelê fedakar, gelê bedeldayî hûn bi xêr hatin, li ser çavan li ser seran hatin. Maşelah we biryara xwe ji niha de daye. Bi îzna Xwedê 31ê Adarê hûn ê ji vir bersiveke mezin bidin ew ên ku Kurdan nas nakin, ew ên ku zimanê me nas nakin, ew ên ki axa me nas nakin hûn ê bersiveke mezin bidin wan.
Tatvan halkı, Bitlis halkı Şevketlerin bayrağını yere düşürmeyecektir

Bedel ödemiş, emek vermiş, onurlu Tatvan halkını saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum. Hoş geldiniz. Bu meydanda Saidi Nursi’ye, Şeyh Şahabettin’e, Seyit Ali’ye rahmet ve minnet duyuyorum. Var olsunlar, Allah rahmet eylesin. Bu saydığım değerli insanlar, geçmişte bizim yaptığımız işleri yapıyorlardı. Kürtlerin dili için, inançlarını özgürce yaşamaları için büyük bedeller ödediler. Tatvan’ın değerleri olduğu için onları saygı ve minnetle anıyorum. Avukat Şevket Epözdemir’i anmadan geçmeyeceğim. Onun şahsında HEP’ten bugüne kadar partimizde yer almış, emek vermiş, bedel ödemiş, yaşamını yitirmiş tüm yol arkadaşlarımızı rahmetle ve minnetle anıyorum. Emin olsunlar ki ruhları bizimle birliktedir. Tatvan halkı, Bitlis halkı Şevketlerin bayrağını yere düşürmeyecektir. Kürtlerin bu coğrafyada, bu topraklarda eşit vatandaşlar olarak yaşamaları için ellerinden gelen bütün çabayı ortaya koyacaklarına eminim. 

31 Mart seçimi JİTEM ittifakı ile Kürt halkı arasında bir seçimdir

Avukat Şevket Epözdemir ve on binlerce insanımızın katledildiği dönemin başbakanı ile içişleri bakanı şimdi yine sahneye çıkmışlar, iktidar partisinin seçim çalışmasını yürütüyorlar. AKP; Kürtlerin köylerinin başına yıkıldığı, on binlerce Kürt insanının asit kuyularına atıldığı faili meçhul cinayetler döneminin aktörleriyle karşımıza çıkmış. Yani bu seçim JİTEM ittifakı ile sizin aranızda geçecek. Bu seçim JİTEM ittifakı ile “Ben Kürt’üm, insanım, eşit olmak istiyorum, dilimi ve kültürümü özgürce yaşamak istiyorum” diyen Kürt halkı arasında bir seçimdir. Onun için 31 Mart seçimi çok önemlidir. Sürgünde olan binlerce kardeşimizin, yoldaşımızın gözü bu seçimlerde. Cezaevlerindeki Selahattin Demirtaşların, Gültan Kışanakların, Leyla Güvenlerin, Sebahat Tuncellerin ve binlerce yol arkadaşımızın gözü Tatvan’dadır, Bitlis’tedir. Peki sürgündekilere, cezaevindekilere, bugüne kadar bu mücadelede emek vermiş, yaşamını yitirmiş yol arkadaşlarınıza o müjdeyi verecek mi Tatvan halkı? Her bijî Tetwan, her bijî. Mala we ava be! Em her dem bi Tetwanê serbilind in. Gelê me yê hêja.
https://demparti.org.tr/tr/bakirhan-1-nisanda-tekrar-o-belediyenin-uzerine-saredariya-tetwane-yazacagiz/17890/

About Mustafa Aydın

Check Also

KÜRTLERİN TARİHİNE YOLCULUĞUM (3)-M. Taş

1.Meclis, Mustafa Kemal ve Kürt Özgürlük hareketi Balkanlar ve Ortadoğu bağımsızlık savaşlarıyla çalkalanırken Kürt ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com