Küba: 65 Yıllık Bağlılık ve Dayanıklılık-Çeviri

1 Ocak 2023, Fidel Castro liderliğindeki Kübalı isyancıların ABD destekli diktatör Batista’ya karşı zafer kazanmasının üzerinden tam 65 yıl geçti. Bu, 65 yıllık ütopya, yeni ve daha iyi bir toplum inşa etmenin ve Kuzey’in emperyalist süper gücünün devrimi tasfiye etmeye yönelik sürekli girişimlerine direnmenin başlangıcıydı.

Küba Devrimi’nin büyük entelektüellerinden ve dönemin Latin Amerika araştırma merkezi olan Casa de las Americas’ın başkanı Roberto Fernández Retamar ile yaptığımız bir söyleşide, 1 Ocak 1959’da tiranlığa karşı kazanılan zaferin tüm halkı nasıl duygulandırdığını ve bir hafta sonra Fidel ve savaşçılarının Havana’ya girmesinin yarattığı unutulmaz izlenimlerini anlatmıştı. “Önümüzde çok fazla zorluk olacağını biliyorduk. Bilmek için çok akıllı olmanıza gerek yoktu. Ama aynı zamanda toplumu ve yaşamı değiştirmek için olağanüstü bir fırsat olduğunu da biliyorduk.”

Genç Devrim, Amerika Birleşik Devletleri’ni dışarıda tutmayı başardı. Amerika Birleşik Devletleri tarafından finanse edilen, örgütlenen ve yönetilen Domuzlar Körfezi istilası, 19 Nisan 1961’de Kübalıların gururla ve haklı olarak “emperyalizmin Latin Amerika’daki ilk yenilgisine” yol açtı.

Ancak o olaydan sonra, Küba halkını devrimci liderlerine karşı isyana teşvik etmek için açlık ve kıtlık yoluyla bir dizi önlem harekete geçirildi. Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakan Yardımcısı Lester Mallory’nin Nisan 1960 tarihli muhtırası anlamlıdır. Nüfusun çoğunluğunun Castro’yu desteklediği ve iç muhalefetin olmadığı açık olduğundan, iç desteği elde etmenin tek olası yolu, “ekonomik hoşnutsuzluk ve yoksunluğa dayanan hayal kırıklığı ve tiksintidir.”

Bu, Küba ekonomisini bugüne kadar tamamen bozan mali, ekonomik ve ticari bir ablukaya yol açtı. Buna ek olarak, eski ABD Başkanı Trump, Küba’yı terörizmi destekleyen devletler listesine dahil etti ve bunun sonucunda Küba ile uluslararası finansal işlemler neredeyse imkansız hale geldi.

Küba, küçük bir ülke, 11 milyonluk bir ada ve fakir, tüm zamanların en büyük süper gücüyle savaşıyor ve bu kolay bir mücadele değil. Ancak bu zor koşullara rağmen, Küba halkının direnci, tüm bu yıllar boyunca ve bugüne kadar daha iyi bir dünya ütopyasının inşa edilmesini sağlıyor. Sadece birkaç unsuru saymak gerekirse: ada, Latin Amerika’daki en iyi eğitim sistemlerinden birine, ücretsiz ve erişilebilir yüksek kaliteli bir sağlık sistemine ve gezegene aşırı yük bindirmeden iyi bir yaşam standardına sahiptir. İkincisi, 2006 yılında WWF ve Küresel Ayak İzi Ağı tarafından tanındı. Bugün Küba’nın dünya için bir model olarak hizmet edebilecek “Tarea Vida” adlı bir iklim planı var. Küba devriminin küresel güney ülkelerinde ve Avrupa’da Covid pandemisi sırasında ve bugüne kadar uluslararası dayanışması etkileyici olmuştur.

Tabii ki, hatalar da yapıldı ve önemli başarısızlıklar oldu. Kübalıların kendileri bunu ilk fark edenlerdir. Belki de Küba liderliği, politikasının bir dönemini resmi olarak “Hataların ve olumsuz eğilimlerin düzeltilmesi süreci” olarak belirleyen tek liderdir.

Son yıllarda, pandeminin adaya yönelik uluslararası turizmi felç etmesi ve esas olarak dünyanın dört bir yanındaki emekçi sınıfların neden olduğu küresel bir ekonomik krizi tetiklemesinden bu yana, Küba halkı günlük yaşamlarında çok büyük sorunlarla karşı karşıya. Gıda, ilaç, yakıt, iyi konut, her şey sınırlı. Özellikle gençler, daha iyi bir kişisel gelecek inşa etmek için geçici veya kalıcı olarak göç ediyor.

Bununla birlikte, bu 65 yıl boyunca, yeni nesil gençler ütopya için çalışmaya devam etme sözü verdiler. 1959’da, 29 yaşındayken, New York’taki Columbia Üniversitesi’nde profesörlüğü reddeden onlardan biriydi. Bugün ülkesinden ayrılmayan, ancak çoğu zaman zor koşullarda çalışmaya devam eden birçok genç daha var. COVID’e karşı beş Küba aşısını geliştirdikleri CIM’de (Moleküler İmmünoloji Merkezi) çalışan genç bilim adamları gibi.

Ya da 31 yaşındaki genç Randy, Deborah ve Danilo gibi, zorlukların üstesinden gelmek ve Küba’yı daha iyi bir yer haline getirmek için her biri kendi alanlarında çalışmaya devam ediyor. Bunu, Küba devriminin bahsi olan bu ütopyanın gerçeğe dönüşmesi için hala yapılması ve iyileştirilmesi gereken çok şey olduğunun farkına vararak yapıyorlar. Genç belgesel yapımcısı Sergio Eguino Viera’nın “Ayçiçekleri Nerede” adlı hareketli belgeselinde ve Küba halkı için duygusal ve aynı zamanda motive edici bir doğum günü hediyesi haline gelen bilgi platformu Resumen Latinoamericano’da buna tanıklık ediyorlar.

Altmış yılı aşkın bir süredir Küba rüyasını yok etmeye çalışan emperyalistler, bugün Siyonist yandaşlarının yardımıyla Filistin halkını katlediyorlar. Küba, bu korkunç dünyada bir bağlılık ve dayanıklılık örneği olduğu için teşekkürü hak ediyor. Her Kübalı ailenin günlük yaşamındaki tüm sorunlara rağmen daha iyi bir dünya için çalışmaya devam ettikleri ve dünyaya, insanlığın ve gezegenin yok edilmesine karşı alternatif yarattıkları için onlara teşekkür ederiz.

Katrien Demuynck, REDH, 2.01.2024

About Mehmet Tas

Check Also

UKRAYNA-RUSYA BARIŞ MEKTUBU-çeviri

Şili Devlet Başkanı Sayın Gabriel Boric Font’a hitaben yazılmış mektup Sayın Gabriel Boric Font, Şili …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com