Gündemden Bir Demet (13)-Admin


Türkiye’de insan hakları haftası

İnsan hakları haftanız kutlu olsun, diyemiyorum

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’ydü. 10 Aralık 1948’de İnsan Hakları Evrensel Bildirisi, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda kabul edildi ve yeni bir çığır açıldı.

Her 10 Aralık’ta insan hakları konusunda bir yazı yazardım. Bu yıl böyle bir yazı yazmaya elim gitmedi. Ne yazacaktım ki? AİHM’in hukuka aykırılığını saptadığı yargı kararlarıyla cezaevinde yatanları mı, her fırsatta gazetecileri tutuklayarak basın özgürlüğünün ayaklar altına alınmasını mı, muhalefeti yargı yoluyla sindirme çabalarını mı, ifade özgürlüğü, toplantı özgürlüğüne ilişkin ihlalleri mi, üniversiteler, öğretim üyeleri ve meslek örgütlerinin haklarının ihlal edilmesini mi, kayyum atamalarıyla seçme ve seçilme hakkının ihlalini mi, adil yargılanma hakkına ilişkin ihlalleri mi, bütün bunların sonucu Türkiye’nin “yarı özgür ülkeler” kategorisinden “özgür olmayan ülkeler” kategorisine düştüğünü mü? Yargının, HSK’nın bağımsız olmamalarının doğurduğu sorunları mı?

-Rıza Türmen, Türkiye’de İnsan Hakları Haftası, 20.12.2023

https://t24.com.tr/yazarlar/riza-turmen/turkiye-de-insan-haklari-haftasi,42783

 

“Demirtaş’ı milyonlarca Kürt yüreğinde taşır”

Sakık şunları söyledi:

“Selahattin Demirtaş bizim bedenimizden bir parça. Kürt halkının bir evladıdır. Şu an cezaevinde bedel ödüyor, biz onu hareketin bir parçası olarak görüyoruz. Selahattin Demirtaş’ın hareketle, bizlerle herhangi bir sorun yaşadığını düşünmek bize ve Kürt mücadelesine büyük bir haksızlıktır. Selahattin Demirtaş’ı milyonlarca Kürt yüreğinde taşır, ona çok büyük değerler biçilir, biz de çok büyük bir değer olarak görüyoruz. Gültan Kışanak’ı da Figen Yüksekdağ’ı da Sabahat Tuncel’i de bütün arkadaşlarımızı öyle görüyoruz.

Ama Selahattin Demirtaş ile ilgili zaman zaman eleştiriler var, belli kesimler de bunu tırmandırmak istiyorlar, ‘Acaba bir gedik açabilir miyiz partide?’ diye. Böyle bir şey yok; Selahattin Demirtaş bu halkın bir değeridir, bizim bir değerimizdir. Biz onu iki gözümüz gibi koruruz.”

Sırrı Sakık’tan Demirtaş’ın DEM Parti’ye küskün olduğu iddialarına yanıt: Biz Selahattin’i çok seviyoruz, onu iki gözümüz gibi koruruz; taleplerine ‘Hayır’ deme hakkımız yok

-t24, politika, 10.12.2023

https://t24.com.tr/haber/sirri-sakik-selahattin-demirtas-in-dem-parti-ye-kuskun-oldugu-iddialarini-yanitladi-bize-ve-kurt-mucadelesine-haksizlik,1144000

 

Açlık grevi ile dayanışmayı büyütmek

AKP iktidarının tecrit uygulamasından dolayı Sayın Abdullah Öcalan’dan 33 aydır hiçbir haber alınamıyor. Siyasi tutsakların ‘Öcalan’a özgürlük Kürt sorununa çözüm’ talebiyle 27 Kasım’dan itibaren hapishanelerde başlattıkları açlık grevi eylemi 23. gününde.

İktidar hem Türkiye yasalarını, hem de Türkiye’nin altında imzası bulunan tüm uluslararası sözleşmeleri ve anlaşmaları yok sayarak, bir işkence türü olan tecridi büyük bir hızla sürdürmeye devam ediyor.

İşkenceyi ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesi’nin (CPT) 2019’daki İmralı İnceleme Raporu’nda “Öcalan’ın İmralı’da katı bir izolasyona maruz kaldığı ve bunun bir işkence uygulaması olduğu” tespitinde bulunuyor.

Öcalan üzerindeki mutlak izolasyona iktidar son vermesi gerekirken, o tarihten bu yana izolasyonu daha da katılaştırdı.

-Seydi Fırat, Yeni Yaşam, 19. 12. 2023

https://yeniyasamgazetesi5.com/aclik-grevi-ile-dayanismayi-buyutmek/

 

TKP, Türkiye’den İsrail’le ticaret yapanların tek tek dökümünü açıkladı

TKP 7 Ekim’den itibaren yaptığı basın açıklamaları ve eylemlerle, düzenlediği Filistin açık oturumuyla hem Filistin’le dayanışmanın yükseltilmesi hem de konunun çeşitli boyutlarıyla derinlemesine tartışılması için bir dizi adım attı. Bunlardan en çok ses getirenlerinden biri de TKP’nin 7 Ekim’den kısa bir süre sonra iktidara ve çeşitli büyük şirketlere yönelttiği Türkiye-İsrail ilişkilerine dair sorular olmuştu. İsterseniz önce TKP’nin yönelttiği sorulardan başlayalım. Neydi TKP’nin bu sorularının amacı?

-İsrail’e çimento ihracatı: Oyak, Limak, Aşkale, Sanko, Sabancı…

-İsrail’e demir-çelik ihracatı: İçdaş, Kardemir, Kocaer, Özkan, Tosyalı, Çolakoğlu, Çelsantaş, Erdemir ve İsdemir

-Zorlu’nun İsrail’deki yatırımları

Türkiye’deki İsrail sermayesi

-Evet İsrail sermayesinin Türkiye’de belli bir varlığı var. Birkaç örnek verelim. Başta siber güvenlik olmak üzere silah sanayisi, imalat sanayisi, uydu teknolojisi, haberleşme ve internet teknolojisi gibi alanlarda İsrail sermayesine çeşitli düzeylerde bağımlılık var. Örneğin çeşitli firmalar tarafından kullanılan lisanslı güvenlik sistemleri var İsrail kökenli. Buralarda siber güvenlik İsrail’e emanet demektir, bunları kullanıyorsa bu firmalar.

https://haber.sol.org.tr/haber/tkp-turkiyeden-israille-ticaret-yapanlarin-tek-tek-dokumunu-acikladi-388027

About Mehmet Tas

Check Also

DOĞRUDAN DEMOKRASİ NEDİR? – Alişan Özdemir

Demokrasi sistemi, birincil olarak toplumun ve toplumun etkinliklerinin yönetimi alanında monarşi ve oligarşi sistemlerine karşı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com