Arjantin’de ne oldu ve ne olacak?

Alfredo Serrano Mancilla, Telesur, 24 Ekim 2023

Nihai sonuç, Massa veya Milei’nin ülkenin geleceğine ilişkin iki karşıt vizyon arasındaki çığır açan bir anlaşmazlığın ortasında sahip oldukları inanç kapasitesine bağlı olacak.

1. Milei’nin Çatısı

Arjantin toplumunun büyük bir kısmı Javier Milei’ye “işte bu” dedi. En son CELAG anketlerinden elde edilen verilere göre, çoğunluk dolarizasyon fikrini paylaşmıyor; “kast” terimine katılmıyor; onu şiddet yanlısı, şantajcı ve cinsiyetçi olarak görüyor; kararsız olduğuna inanıyor; ve tekliflerinin geri kalanıyla aynı fikirde değil. Kısacası, siyasi olarak ve seçimsel olarak da bir sınırı var. PASO’dan ilk tura kadar, oy sayısını 651.345 artırmasına rağmen (bu, katılımdaki 8 puanlık artışla açıklanıyor) oy kullanma yüzde olarak azaldı (olumlu oylarda yüzde 31,6’dan yüzde 29,98’e).

2. Massa’nın Merdiveni

Sergio Massa azdan çoğa geçti. 3 milyondan fazla oyla, neredeyse yüzde 8 puan büyüdü. Ağustos seçimlerinde evde kalan 2019 Frente de Todos seçmenlerinin önemli bir bölümünü ikna etmeyi başardı. Bunu nasıl yaptı? Reklamlarla ya da jingle’larla değildi. Ekonomik konularda somut kararlar (örneğin KDV iadesi) ve IMF’nin tüm bu karmaşada sahip olduğu yüksek sorumluluğu içtenlikle açıklamaktı; ve ayrıca, iyi yapılmayan her şey için özür dilemek. Bu şekilde devam ederse, günlük yaşamı iyileştiren kesin eylemlerle merdiveni tırmanmaya devam edecektir.

. Ana akım medyanın iktidarsızlığı

Yıllardır, CELAG anketleri sayesinde, Latin Amerika’daki medyanın önemli olduğunu, çünkü eğlence olarak kitlesel olarak tüketildiklerini, ancak inandırıcı olmadıklarını gösteriyoruz. Çerçeveler oluşturabilirler, evet, ancak kendilerine atfedilen kapsam ve güce sahip değiller. Ve Arjantin’de girişimlerinde yine başarısız oldular. Adayları üçüncü oldu.

6. Kuğular her zaman siyah değildir

Her somut olay abartılıyor ve vatandaşların “başka bir yerde” olduğu gerçeği göz ardı ediliyor. Her şeyin doğrusal ve basit bir mantığı olduğuna inanarak siyasetin kartlaşması tuzağına düştük. Ve bazen sağduyuların ve derin olukların o kadar çabuk değişmediğini unutuyoruz.

7. İkinci tur açık

Katılım ve boş/geçersiz oylar ilk turdakiyle aynı kalacaksa (en son ikinci turun yapıldığı 2015’te olduğu gibi), o zaman şunları yapmamız gerekirdi:

(a) Milei’nin kazanması için 5,5 milyon oy alması gerekecek; örneğin, Bullrich’in oylarının yüzde 90’ının oy vermesini planlamalı.

(b) Massa’nın kazanması için 3.8 milyon oya ihtiyacı olacak; örneğin: Myriam Bregman’ın oylarının tamamı artı Juan Schiaretti’nin yüzde 80’i artı Horacio Rodríguez Larreta’nın seçmenlerinin yüzde 60’ını alması gerekiyor.

Bu güne kadar, neyin daha muhtemel olduğunu bilmek çok zor: birincisi veya ikincisi. Ancak çok açık olan bir şey var: Bu seçim denkleminin çözümü, her adayın seçmenleri birbirinin aynısıymış gibi toplama ve çıkarma yaparak bulunmayacak. Siyasette aritmetik (yaygın ve basit) sınırları vardır.

Nihai sonuç, Massa veya Milei’nin adalet, demokrasi, egemenlik, özgürlük, eşitlik ve haklar açısından ülkenin geleceğine ilişkin iki karşıt vizyon arasındaki çığır açan bir anlaşmazlığın ortasında sahip oldukları inanç kapasitesine bağlı olacaktır.

Artık proaktif tarafı da olan ve elbette Korku Savaşı’nın da eşlik edeceği bir Siyasi ve Seçim mücadelesi açılıyor.

Kimin kazanacağını göreceğiz.

About Mehmet Tas

Check Also

Devlet ve Devrim’den alintilar

Tüm devrimlerin temel sorunu devlet iktidarıdır. Hangi sınıf bunu elinde tutacaktır? Lenin’in birçok kez yinelediği …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com