GÜNDEMDEN BİR DEMET (9)-Admin

Talanın fotoromanı: Erdoğan’ın dünürüne yasa işlemedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kardeşi Mustafa Erdoğan’ın dünürüne özel imar planı değişikliği ile koruma altındaki bir alan tahrip edildi. Mevcut yasalara aykırı olan değişiklik için yargı ‘dur’ dedikçe, inşaat da adım adım büyüdü. İşte Datça-Bozburun Koruma Bölgesi içindeki bir alanın nasıl tahrip edildiğinin kare kare hikayesi…

-Bahadır Özgür, Duvar, 27. 10.2023

https://www.gazeteduvar.com.tr/talanin-fotoromani-erdoganin-dunurune-yasa-islemedi-makale-1644343

Cumhursuz Cumhuriyet’in 100. Yılı

Cumhuriyet’in 50. yılında ilkokul öğrencisiydim; 75. yılında askerdeydim; 100. yılında ise 6,5 yıl önce KHK ile üniversiteden ihraç edilmiş bir akademisyenim. Üniversiteden ihraç edilme nedenim, siyasi iktidarın Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda yer alan “hukuk devleti” ilkesine aykırı olduğunu düşündüğüm uygulamalarını yine Anayasa’da yer alan düşünce ve ifade özgülüğü çerçevesinde ifade ederek “barış” talebinde bulunan bir metne imza atmış olmamdı. Benimle birlikte yüzlerce akademisyen sırf “Bu suça ortak olmayacağız!” başlıklı metne imza attığı için üniversiteden ihraç edildi ve yurttaşlık haklarının pek çoğu ellerinden alındı. Bununla da kalınmadı, ağır ceza mahkemelerinde yargılandı. İhraç edilen akademisyenlerin bir kısmı yıllar sonra görevlerine iade edildi ama benim de aralarında bulunduğum pek çok akademisyenin ihraç durumu, hukuksuz bir biçimde devam ettiriliyor.

-Özgür Müftüoğlu, Yeni Yaşam,  28 Ekim 2023

Yeni yüzyıl, yeni bir devrim

Yeni bir ülke, devrimci demokratik cumhuriyet için… Şimdi yeni bir devrim…

Kurtuluş Savaşı, Türkiye’nin sömürgeleştirilmesine karşı verilmiş bir ulusal bağımsızlık mücadelesiydi. 20. yüzyıl başında Osmanlı Devleti emperyalizme bağımlı hale gelmiş yarı sömürge bir niteliğe sahipti. Kapitülasyonlar ve dış borçlanmanın yarattığı bağımlılık, sanayinin emperyalistler tarafından sıfırlanarak hammadde ihracı ile sınırlandırıldığı sömürge yapısı, birinci paylaşım savaşı sonrasında doğrudan işgallerle sömürgeleştirilme doğrultusunda derinleşti. Kurtuluş Savaşı, bu parçalanma içinde saltanatın teslimiyetçi çizgisinin ve dönemin mandacı-himayeci görüşlerinin reddiyle Anadolu’da baş gösteren direnişler üzerinden yükselecek bağımsız bir kurtuluş fikrini temsil etti.

-Önder İşleyen, Birgün, 29.10.2023

https://www.birgun.net/makale/yeni-yuzyil-yeni-bir-devrim-479447

Savaş bir oyun değildir, çağırmayın…

Tehlikeli günlerden geçiyoruz. Pek klişe bir laftır, üstelik geçip geçmediğimiz de belirsizdir. Bölgemizde savaş ihtimal olmaktan çıktı; binlerce insanın ölümüne yol açan, delilerin, savaş kışkırtıcısı silah tüccarlarının, kendi halklarını düşünemeyen politikacıların tehlikeli kaprislerinin kanlı sonuçlarına dönüştü. Savaş zamanlarında ölüm, sıradan bir olguya ve bu da insanın insanlıktan çıkmasına, üstelik bunun kitleselleşmesine dönüşür. Her biri yaşam hakkına sahip her biri bir değer olan insanlar rakam olarak gazete sayfalarına düşer.

-Güray Öz, İleri Haber, 27.2023

https://www.ilerihaber.org/yazar/savas-bir-oyun-degildir-cagirmayin-160239

‘Şeytan’ın sor dediği sorular

Gündelik dilde kötülüğün efendisi anlamındaki Şeytan’la alışverişim yoktur. Şimdi Lucifer’e uyuyorum ve birkaç soru sormak istiyorum

Kendimi tehlikeye atmamak için Şeytan’a kulak asmamaya çalışıyorum ama bazen öyle gelişmeler oluyor ki dilimi kalemimi tutamıyorum. Üstelik Şeytan’ın çeşitli dinlerde ve inançlarda onlarca adı var, bunlardan biri de Lucifer. Latince kökenine giderseniz, Lucifer adı ışıktan geliyor (lux: ışık). “Işık taşıyan” anlamında Venüs yıldızına verilen ad. Ben Lucifer’i seviyorum.

-Oya Baydar, T24, 28. 10.2023

https://t24.com.tr/yazarlar/oya-baydar/seytan-in-sor-dedigi-sorular,42018

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com