LATİN AMERİKA’DAN (4)- Admin

Uluslararası ilişkiler uzmanı Daniel Muñoz Torres ile röportaj, sputnik

BRICS bloğunun genişlemesi “Batının etkisine karşı denge görevi görecek”

BRICS bloğunun (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) genişlemesi, grubun gücünü arttıracak ve Batının etkisinden kurtulmaya yardımcı olacak, diyor uluslararası meseleler uzmanı Daniel Muñoz Torres, Sputnik’e verdiği röportajda.

Brics’in 15. Zirvesi, 22-24 Ağustos tarihleri arasında Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde gerçekleşti. Etkinliği sonlandırmadan önce bu konuda daha fazla ayrıntı vereceklerini belirten katılımcılar, toplantının gündemlerindeki en önemli konulardan biri olduğunu belirttiler.

Torres, “Bu genişleme, yeni bir küresel jeopolitik ve ekonomik yeniden yapılanma yaratmanın bir yoludur, ancak her şeyden önce blok, 80 yıldan fazla bir süredir dünyayı yönlendiren Avrupa ve ABD’nin tüm etkisine karşı bir denge unsuru olma görevi görecektir” dedi…….

Toplantıya 20 ülkeden 67 devlet yetkilisi katıldı. Gruba katılmaya ilgi gösteren ülkeler arasında  Arjantin, Suudi Arabistan, Bolivya, Belarus, Küba, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Etiyopya, Honduras, İran; Filistin, Türkiye ve Venezüella.

Muñoz Torres, bazı ülkelerin olası katılımından sonra ortaya bazı değişikliklerin çeşitli alanlarda olacağına inanıyor. Örneğin, Küba ve Venezüella için, BRICS içinde olmak, ABD ablukaları tarafından uzun zamandır zayıflatılmış dış ticaretlerini genişletmelerine izin verecektir.

“Türkiye  ‘nin durumu  çok ilginç, çünkü sonuçta Batı’nın her zaman çok yakın gördüğü stratejik bir ülke. Ancak, Avrupa Birliği’nin kapılarını uzun zamandır  çalmasına rağmen üyeliğe kabul edilmemektedir. BRICS içinde yer alarak uluslararası sahnede önemli bir ağırlığa sahip olabilir.” diyor.

Ayrıca Suudi Arabistan’ın da bloka üye olması çıkarları ile enerji sektöründe daha fazla ticaret yapılmasını sağlayacaktır.

Angélica Ferrer, Rebelion, 26/08/2023

Arjantin

“Sağ toplumsal direnişle ancak durdurulabilir”

Neoliberal aday Milei, medya tarafından tanıtıldı ve herhangi bir siyasi görüş açıklamadan kampanya başlattı. O, ne Trump gibi geleneksel bir partiye, ne Kast’ın ideolojik-toplumsal tabanına ne de Bolsonaro’nun Evanjelik-askeri desteğine dayanıyor. Bu benzersizlik onu yıpratabilir veya güçlendirebilir henüz bilmiyoruz.”

“Ekim öncesi ve sonrası aktif direnişler, işçilere karşı bir sonraki saldırıyı kontrol altına almanın tek yoluydu,” diyor ekonomist ve araştırmacı Claudio Katz. Hem Milei hem de Bullrich’ten oluşan bir sağcı hükümetin, “halka karşı benzeri görülmemiş bir saldırganlık” anlamına geldiğini, çünkü “ikisi her şeye hazırlandığını” belirtiyor. İşçilerin ve halkın mücadelesinin vazgeçilmez olduğuna inanıyor, ancak bu ikilinin saldırganlığına karşı koymak için gereken güce ulaşmak zaman alacaktır.

Fakat ilk tur seçimlerdeki düşük katılım Milei veya Bullrich’in önünü açmıyor mu?

Evet. Bu, tek başına daha sağcı bir hükümete ve daha dramatik bir ekonomik-toplumsal bozulmaya yol açan pasif bir hoşnutsuzluktur. Bu sıkıntıyı önlemek için, Şili’de Kast’ın zaferini veya Brezilya’da Bolsonaro’nun yeniden seçilmesini engelleyen tepkiye benzer bir halk ve demokratik tepki gerekecektir.

Ve sağcı başkanlık tehdidini frenlemek ne yapılabilir?

Brezilya’da tartışılan benzer sorun ortaya çıkıyor: İlk turda Lula’ya verilen oy, Bolsonaro’ya karşı daha sonra zaferle sonuçlanacak bir ikinci turu garantilemenin tek yoluydu.

Ancak tartışılan başka seçenekler de var ve hiçbiri fikir düzeyinde kalmayacak. Farklı militan akımların toplantı ve meclislerine ihtiyaç var. Önümüzdeki haftalarda seçim senaryosunun netleşmesiyle birlikte şekillenebilir.

Ve acil…

Evet. Milei tehlikesi her geçen gün artıyor ve birçok sektörde hakim olan şaşkınlık, karamsarlık ve durgunluğun üstesinden gelerek inisiyatifi yeniden ele almalıyız. Ekim ayının iklimini, beklentilerini ve sonuçlarını değiştirecek siyasi önerilere ve eylemlere ihtiyacımız var.

Rebellion, 25.08.2023, Arjantin

GARETH DALE ILE RÖPORTAJ

Küçülme Politikası: Teknoloji, İdeoloji ve Ekososyalizm İçin Mücadele

Küçülme düşüncesi, son yirmi yılda Marksizm’de çevresel açılımlara neden oldu. Ancak, ekonomik büyümeyi psikolojik ya da kültürel faktörlerin ya da teorize edilmemiş sanayileşmenin ürünü olarak gören bazılarının aksine, Marksizm, büyüme paradigmasını kapitalist toplumun merkezi bir ideolojisi, birikim dürtüsüne demokratik giysi kazandıran karmaşık bir mit olarak teorize edebilir ve etmelidir.

PAUL FLECKENSTEIN, Vientosur, 26/08/2023

EKVADOR

“Yasuní, Korreismin ve Sağın sınırlarını gösteriyor”

Ekvador neoliberalizmi, toplumsal saldırı nedeniyle ve gerekli taşıyıcı gücü bulamadığı için kriz içindeki bir projedir. Ulusal burjuvazinin kurtarıcı bir projesi yoktur. Fernando Villavicencio’nun öldürülmesi, devletin zayıflaması ve mafyanın siyaset sektörlerine sızmasıyla kendisi güvenlik krizinin bir parçasına dönüşmüştür.

FELIPE GUTIÉRREZ RÍOS, Vientosur, 24/08/2023

Borçlar

Borç Sistemine Karşı Direnmek

Birleşmiş Milletler geçtiğimiz günlerde elli iki ülkenin veya gelişmekte olan ülkelerin neredeyse% 40’ının “ciddi borç sorunları” içinde sıkışıp kaldığını belirten yeni bir rapor yayınladı. Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası, talep ettikleri borcu ortadan kaldırmak için değil, daha fazla kredi vermek ve ödemelerini yeniden planlamak için yeniden müzakerelere başladı.

ASHLEY SMITH , Vientosur, 18.08.2023

Nükleer tehdit hala var

İlk atom bombasının 6 Ağustos 1945’te Hiroşima’ya ve üç gün sonra 9 Ağustos’ta Nagazaki’ye atılmasından bu yana 78 yıl geçti. Etkileri korkunçtu ve büyük çoğunluğu sivil olmak üzere yaklaşık 80.000 kişi öldü, yaralılardan ve hastalıklardan 250.000’den fazla kişi hayatını kaybetti, şehirlerin tamamen enkaz haline gelmesi ve uzun yıllar boyunca salınan radyasyon nedeniyle binlerce ve binlerce insanın sağlığında ciddi sonuçlar doğurmuştu.

Her yıl bu zamanda, iki Japon şehrinde işlenen vahşeti, kurbanlarla ve bunca acıyla kitle imha silahlarının ne anlama geldiğini ve hepsinin anlamsızlığını düşünmemiz gerektiğini hatırlıyoruz.

78 yıl sonra, yeni bir nükleer silahlanma yarışına tanık oluyoruz ve kendimizi benzeri görülmemiş bir nükleer tehditle karşı karşıya buluyoruz. Bu günlerde, Hiroşima ve Nagazaki’deki atom bombalarının yıldönümünde, The Lancet, British Medical Journal, New England Journal of Medicine veya JAMA da dahil olmak üzere dünyadaki yüzden fazla tıbbi yayın, onbir önde gelen derginin, Dünya Tıbbi Yayıncılar Birliği’nin ve Uluslararası Nükleer Savaşın Önlenmesi için Doktorlar Birliği’nin (IPPNW) editörleri tarafından ortaklaşa yazılan makalede “tehlike büyük ve büyüyor. Nükleer silahlı devletler bizi ortadan kaldırmadan önce cephanelikleri ortadan kaldırılmalıdır.”

JULEN REKONDO, Vientosur, 14/08/2023

About Mehmet Tas

Check Also

KÜRTLERİN TARİHİNE YOLCULUĞUM (3)-M. Taş

1.Meclis, Mustafa Kemal ve Kürt Özgürlük hareketi Balkanlar ve Ortadoğu bağımsızlık savaşlarıyla çalkalanırken Kürt ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com