LATİN AMERİKA’DAN (2)- M. Taş

Brezilya’daki zirvede Bolivya, Amazon’u korumak ve muhafaza etmek için yedi maddelik eylem planı önerdi

Bolivya Devlet Başkanı Luis Arce Amazon’un, sadece onu oluşturan sekiz ülke (Bolivya, Brezilya, Kolombiya, Ekvador, Guyana, Peru, Surinam ve Venezuela) için değil, bir bütün olarak insanlık için paha biçilmez bir miras olduğuna dikkat çekti.

Arce, Brezilya Federatif Cumhuriyeti’nin Belém şehrinde, 8 ve 9 Ağustos günlerinde gerçekleşen Amazon Taraf Devlet Başkanları IV. Zirvesi’nde yaptığı sunumda yedi maddelik bir eylem planı önerdi.

İlk eylem; Amazon toprakları için Amazon İşbirliği Antlaşması Örgütü’nün (ACTO) kurumsallığını güçlendirmeyi içeriyor.

İkincisi, geri ödemesiz ve doğrudan finansman; patent izni ile yenilikçi teknolojiler garanti etmek. Amazon bölgesini ve içinde yaşayan halkların gelişimini garanti eden kapasite geliştirmenin alt yapısını hazırlamak.

Üçüncüsü, Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğu (CELAC) gibi bölgesel entegrasyon mekanizmalarının, Amazon’u korumak için bilimsel araştırma ve teknolojik yenilik geliştirmek için aktif katılımını arttırmak.

Dördüncüsü, Amazon bölgesinde ormanın, yaşam sistemlerinin ve yerli halkların sürdürülebilir kalkınması için alternatif politikalarla ilgilidir. Orada yaşayan nüfusun gerçek ihtiyaçlarına dayanan yapıcı projeler üretmeye katkıda bulunmak.

Beşincisi, Amazon’da ulusal ve uluslararası düzeyde kapsamlı ve koordineli eylemler gerektiren kritik zorluklarla yüzleşmek için bölgesel entegrasyonu teşvik etmeyi önermektedir. “Ulusal politikalardan bölgesel politikalara geçmeliyiz.”

Altıncısı, Amazon’a Taraf ülkelerdeki farklı hedeflere sahip sivil toplum kuruluşlarının (STK’lar) herhangi bir yabancı militarizasyon veya müdahalelere karşı aktif olmayı içermektedir.

Ve yedincisi, yasadışı madencilik, uyuşturucu kaçakçılığı ve organize suçla mücadele etmek için alt bölgesel örgütlenmelerin inşasını önermektedir.

Arce, “Onu korumak ve muhafaza etmek bizim sorumluluğumuzdur, hükümetlerin, örgütlü sivil toplumun, yerel toplulukların ve uluslararası toplumun, bu paha biçilmez doğal mirasın şimdiki ve gelecek nesiller için korunmasında birlikte çalışma taahhüdünü ifade eder” dedi.

Bolivya devlet başkanı Arce harekete geçme zamanının geldiğini söyledi, “çünkü Toprak Ana daha fazla bekleyemez.” Bugün Amazon’un korunmasına olan bağlılık sağlam ve kararlı olmalıdır.

“Hiç şüphemiz yok ki, bu krizin ciddiyeti karşısında, her birimiz Toprak Ana’nın çığlığı doğrultusunda hareket edeceğiz. Toprak Ana’ya bakmak ve insanlığı savunmak, üstlenmemiz gereken iki gerekli ve acil tarihsel görevdir” dedi.

(La Epoca. 8 Ağustos 2023)

BRICS: Zorluklar, mitler ve gerçekler

Entegrasyonlar pazarları büyütmek değil, daha çok dünyada güçlü bir sese sahip olmak içindir (José Mujica)

BRICS, yirmi birinci yüzyıl boyunca yükselen piyasa ekonomilerinin güçlü bir ittifakı olarak ortaya çıkmıştır. Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dan oluşan, kısaltmasından da anlaşılacağı gibi, ekonomik sistemler açısından hem asimetrileri hem de çeşitliliği içerir. Batı’nın Rusya ve Çin ile artan jeopolitik gerilimleri, bu ülkeler grubuna hem tehditleri hem de ilerlemeyi yansıtmıştır.

22-24 Ağustos tarihleri arasında Güney Afrika’da yapılacak BRICS 2023 Zirvesi’ni beklerken, uluslararası yaptırımlar, iklim değişikliği, makroekonomik krizler, dünya ticareti, yatırım sorunları ve finansal yapı gibi iç zorlukların bazı kilit noktalarının çözülmesine ve yeni ortakların girişine yardımcı olacağı tahmin ediliyor. Şaşırtıcı bir şekilde, listedeki bu noktaların hiçbiri dünyanın gözünde çekici gibi görünmüyor. Birçokları için BRICS zirvesi, yeni bir para birimi önerisinin kalkınma finansmanı üzerindeki etkisi üzerine tartışma etrafında dönecek.

(Alejandro Marcó del Pont, Rabelion, 08/08/2023)

Kolombiya’yı Yönetmesine izin vermiyorlar

Petro yasadışı finansmanı reddediyor: “Eğer doğru olsaydı, çoktan istifa etmiştim”

Kolombiya’da aylardır, sağ siyaset ve onun kukla medyası Petro’ya ve hükümetine yönelik saldırıları, tam da Kolombiya tarihindeki ilk ilerici devlet başkanının seçim vaatleriyle hükümet planını yerine getirmek için reformları ve merkezi atamaları ilerletmeye çalıştığı sırada, iki katına çıkardı.

Petro yumuşak bir darbeden bahsetti. Bütün bunların, ölmeyi ve siyaset sahnesinden çekilmeyi reddeden, yeni kurumları ve değişim süreçlerini engellemeye çalışan, medyayı bir silah olarak kullanan oligarşik bir gücün direnişi ve sabotajlarıdır dedi.

Ocak ayında Hükümet karşıtı Semana Dergisi, yeni hükümete karşı acımasız bir kampanya başlattı. Dergi Silahlı Kuvvetlerin üst düzey subaylarının toplantıları, tartışmaları, pozisyonları, taktikleri ve hükümeti istikrarsızlaştırma önerilerin yer aldığı, çeşitli gerilla örgütleri, paramilitarizm ve uyuşturucu kaçakçılığıyla ilgili ve tamamı hükümetin barış stratejisine karşı kara propaganda yayınlayarak darbe çağrısı yaptı.

Kolombiya’nın 2.200 kilometrelik sınırı paylaştığı komşu Venezüella ile ilişkilerin tam olarak yeniden başlatılması ve topyekün barış politikasına, oligarşi (büyük toprak sahipleri ve büyük işadamları) ve onların siyasi ve askeri, taleplerinin propagandasını yapan medya ve sosyal ağları direniyor.

Unutulmamalıdır ki savaş, oligarşiği ve onların şirketlerini zenginleştirmeye onlarca yıldır hizmet etmiştir. Kukla hükümetler taleplerini karşılamakta başarısız olduklarında, paramiliterlere ya da uyuşturucu çetelerine yöneldiler ve bunlara ek olarak, sağcı politikacının mali desteği eksik olmadı.

İlerici hükümetin planlarına karşı sağ muhalefet sabotajlarla, Başsavcılıkla, Uribe gibi aşırı sağın tanınmış simgesinin eliyle, topyekûn barış çarkına engeller koymaya kararlıdır.

(Camilo Rengifo Marín, Rebelion, 08/08/2023)

Nijer’de darbe

Ağustos 2022’nin sonunda, birkaç yüz aktivist Nijer’in başkenti Niamey’deki Ulusal Meclis önünde gösteri yaptı. Amaçları, ülkedeki yabancı askeri müdahaleyi kınamak ve artan hayat pahalılığına karşı öfkelerini ifade etmekti. Bir anıta Rus bayrakları asıldı ve uluslararası gözlemciler, Rusya’nın Sahel’deki terörle mücadelede Batı’nın son müttefikini (Çad ile birlikte) istikrarsızlaştırmayı amaçlayan protesto gruplarını desteklediğini dile getirdiler.

Bir sonraki gösteri için aynı gözlemciler söylediklerini çabucak unuttular. Cumhurbaşkanı Mohamed Bazoum, 2021’in başlarında seçilmesinden bu yana, ülkesinde her şeyin yolunda olduğu izlenimini vermek için selefi Mahamadou Issoufou ile aynı propaganda araçlarını kullandı, birçoğu buna inanmak istedi.

Ancak Nijerya halkı sessizce de olsa öfkelerini ifade etmeye devam etti. Demokratik özgürlük eksikliği, Nijer’deki Fransız kuvvetlerinin varlığı, uranyum, petrol ve altın bakımından zengin bu ülkede sosyal medya ve özel mesajlaşma gruplarında yoksulluk ve aşırı ekonomik zorluk konusundaki hayal kırıklıklarını dile getiriyordu. General Abdourahamane Tiani liderliğindeki 26 Temmuz 2023 darbesi, gerçek bir değişim vaadidir. Halkın demokratik sisteme olan inançları uzun zaman önce söndü.

İklim acil durum ve çoklu küresel riskler karşısında yüksek düzeyde kırılganlık ve belirsizliklerle dolu  bir momenti yaşıyoruz. Son on yıllarda hegemonik aktörler tarafından dizayn edilen istikrar, ulusal ve küresel yönetişim anlatısı önce 2008 kriziyle, sonra COVID-19 pandemisiyle çöktü. Öngörülemezlik ve istikrarsızlık, yan yana getirilip güçlendirdikleri için artık eskisi gibi ele alınamayan derin krizler dizisi (sosyal, politik, sağlık, jeopolitik, ekonomik ve ekolojik) norm haline gelmiştir.

(Aoife mccullough-aziz garba, Rebelion, 05 Nisan 2023)

Arjantin’de seçimler

Ne Mauricio Macri’nin ne de Cristina Fernández de Kirchner’in oy pusulasında yer almayacağı 2023 seçimleri, ülkenin pan-Peronist bir cephe tarafından yönetilmeğe devam edip etmeyeceği veya merkez sağın iktidara geri dönüp dönmeyeceğini belirleyecek. Çok yüksek enflasyon, düşük işsizlik seviyeleri ve yüksek tüketim şüphesiz sandık sonuçları etkileyecek ve geleceğin politikalarına meşruiyet kazandıracaktır.

(José Natanson, New Society, Ağustos 2023)

About Mehmet Tas

Check Also

KÜRTLERİN TARİHİNE YOLCULUĞUM (3)-M. Taş

1.Meclis, Mustafa Kemal ve Kürt Özgürlük hareketi Balkanlar ve Ortadoğu bağımsızlık savaşlarıyla çalkalanırken Kürt ve …

One comment

  1. Emeginize saglik cok yararlandim.Saygilar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com