Japonya’yı büyüleyen Bir Marksistin yeşil manifestosu- Kohai Saito-çeviri

Kohei Saito’nun Karl Marx’ın çevre üzerine yazılarından esinlenen Antroposen’de Kapital kitabı Japonya’da sürpriz bir şekilde en çok satan kitaplar arasına girdi.

Marksizm ve çevre üzerine kitabı sürpriz bir şekilde çok satan Japon akademisyene göre, dünya kapitalizme “acil durum frenleri” uygulamadıkça ve “yeni bir yaşam tarzı” tasarlamadıkça iklim krizi kontrolden çıkacak.

Tokyo Üniversitesi’nde doçent olan Kohei Saito’nun mesajı basit: Kapitalizmin sınırsız kâr talebi gezegeni mahvediyor ve toplumsal üretimi yavaşlatarak ve serveti paylaşarak hasarı yalnızca “küçülme” onarabilir.

Pratik anlamda bu, seri üretime ve malların hızlı toplu tüketimine son verilmesi anlamına gelir. Saito ayrıca daha kısa çalışma saatleri ve bakıcılık gibi temel “emek yoğun” işlere öncelik vererek karbondan arındırmayı savunuyor.

Karl Marx’ın çevre hakkındaki yazılarından ilham alan kitap, Eylül 2020’de yayınlandığından bu yana yarım milyondan fazla satarak beklenmedik satış rekoru kırdı.

Saito, Guardian’a verdiği bir röportajda, “Bu, genel olarak iklim krizi ve bu konuda ne yapmamız gerektiği hakkında dünyada neler olup bittiğiyle ilgili” dedi. “Büyümeyi ve kapitalizmin ötesine geçmeyi savunuyorum.”

Dünya küçülmesinden bahsetmek bile, ekonomilerin küçüldüğü ve yaşam standartlarının düştüğü karanlık bir çağa giren zengin toplumların olumsuz imajlarını çağrıştırıyor. Saito, günümüzün hastalıklarına bir çözüm olarak Marksizm’den yararlanan kitabın, muhafazakar partinin 70 yılın büyük bölümünde siyasete egemen olduğu Japonya’da zorlu bir çözüm olacağını düşündüğünü itiraf ediyor.

“İnsanlar beni, feodal döneme geri dönmek istemekle suçluyor… ve bence aynı türden bir imaj İngiltere ve ABD’de devam ediyor” dedi.

35 yaşındaki yazarın radikal değişim dilini kullanma konusunda endişelenmesine gerek yok; dünya pandemiden çıkarken ve küresel ısınmanın yarattığı varoluşsal tehditle yüzleşirken, ekonomik statükoyla ilgili hayal kırıklığı ona açık bir izleyici kitlesi sağladı.

Pandemi, gelişmiş ekonomilerde ve küresel kuzey ve güney arasındaki eşitsizlikleri de büyüttü.

Saito, anlaşılması kolay bir hikaye anlatıyor. Kapitalizm hakkında iyi ve kötü şeyler olduğunu ya da onu reform etmenin mümkün olduğunu söylemiyor… sadece tüm sistemden kurtulmamız gerektiğini söylüyor.

“Gençler pandemiden kötü bir şekilde etkilendi ve çevresel yıkım ve yaşam krizleri gibi diğer büyük sorunlarla karşı karşıya kaldı, bu yüzden basit bir mesaj onlar üzerinde etki bırakıyor.

Saito, artan eşitsizliğin yazılarına daha fazla yakınlık kazandırdığını kabul ediyor. “Birçok insan işini ve evini kaybetti ve Japonya’da bile gıda bankaları gibi şeylere güveniyor. Bunu şok edici buluyorum. Ve düşük ücretli işlerde uzun saatler çalışmak zorunda kalan işçileriniz var, bunların marjinalleştirilmesi ciddi bir sorun haline geliyor.”

Covid-19’a verilen yanıt, hızlı değişimin sadece arzu edilir değil, aynı zamanda mümkün olduğunu da gösterdi, diyor.

“Pandemi sırasında öğrendiğimiz bir şey, yaşam biçimimizi bir gecede önemli ölçüde değiştirebileceğimizdir. Evden çalışmaya başlama, daha az şey satın alma, seyahat etme

ve daha az yemek yeme şeklimize bakın. Daha az çalışmanın çevre dostu olduğunu ve insanlara daha iyi bir yaşam sağladığını kanıtladık. Ama şimdi kapitalizm bizi ‘normal’ bir yaşam biçimine geri döndürmeye çalışıyor.”

‘Marx sürdürülebilirlikle ilgileniyordu’

Saito, iklim acil durumuyla mücadele için yaygın olarak kabul edilen bazı stratejilere derinden şüpheyle bakıyor. Marx’ın din görüşüne atıfta bulunarak, “Kitabımda, sürdürülebilir kalkınma hedeflerini kitlelerin yeni afyonu olarak tanımlıyorum” dedi.

“Ekonomik sistemle ilgili hiçbir şeyi değiştirmeden eko poşetler ve şişeler satın almak… ve her şeyi bireyin sorumluluğuna indirgerken, şirketlerin ve politikacıların sorumlulukları gizleniyor”

Saito, “Marx’ın sürdürülebilirlikle nasıl ilgilendiğini ve kapitalist olmayan ve kapitalizm öncesi toplumların nasıl sürdürülebilir olduğunu keşfettim, çünkü durağan ekonomiyi gerçekleştiriyorlar, büyüme odaklı değiller” dedi.

“Çok zor bir durumla karşı karşıyayız: pandemi, yoksulluk, iklim değişikliği, Ukrayna’daki savaş, enflasyon… ekonomiyi büyüterek sürdürülebilir bir şekilde yaşayabileceğimiz bir gelecek hayal etmek artık imkansız. “Ekonomik politikalar 30 yıldır başarısız oluyorsa, neden yeni bir yaşam tarzına imkan tanınmıyor.

– Justin McCurry,  ‘A new way of life’: the Marxist, post-capitalist, green manifesto captivating Japan (‘Yeni bir yaşam tarzı’: Japonya’yı büyüleyen Marksist, post-kapitalist, yeşil manifesto The Guardian, 9 Eylül 2022, Kısaltılmış hali

About Mehmet Tas

Check Also

KÜRTLERİN TARİHİNE YOLCULUĞUM (3)-M. Taş

1.Meclis, Mustafa Kemal ve Kürt Özgürlük hareketi Balkanlar ve Ortadoğu bağımsızlık savaşlarıyla çalkalanırken Kürt ve …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com