BASINDAN-Kemal Yılmaz

Çin, savaşa hazırlanıyor

Bazı Batılı siyasi ve iktisadi gözlemcilere bakılırsa, “Çin yönetimi ülkeyi savaşa hazırlıyor!”

Böyle iddialı bir yoruma dayanak teşkil eden son sinyallerden biri, altında Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in de imzası bulunan ve yakın bir tarihte Çin Komünist Partisi’nce yayınlanan bir iç yönerge oldu. Wall Street Journal gazetesinin 19 Mayıs 2022 tarihli haberine de konu olan Yönerge, Parti’nin en yüksek karar organı niteliğindeki Merkez Komitesi’nce alınmış. Yönergeye göre, kendisi olmasa bile eşleri ya da çocukları dolaylı ya da doğrudan şekilde yurtdışında herhangi bir gayrimenkul sahibi olan ya da yurtdışında yerleşik kuruluşlarda hisse sahibi olan bakanlık düzeyindeki üst düzey bütün parti yetkililerinin terfi etmelerinin önlenebileceğini karar altına alıyor.

Tayvan Savaşı sonrası isyanı önlemeye dönük”

Bazı Batılı siyasi gözlemciler ise, yönergenin gerçek anlamı konusunda biraz daha iddialı. Onlar bu gelişmeyi şöyle yorumluyor :

“Çin lideri biliyor ki, Tayvan ile savaş başladığında Çinlilerin ülke dışındaki mal varlıkları dondurulacak ve -adayı bir saldırı durumunda Beijing yönetimine karşı savunma sözü veren- Beyaz Saray’ın Batı dünyasına öncülük edeceği yaptırımlar, Parti’nin üst düzey yetkililerini ekonomik yönden çok sert bir şekilde vuracak. Onların hoşnutsuzluğu da içerde bir kargaşa ortamının doğmasına yol açabilecek.”

https://t24.com.tr/yazarlar/akdogan-ozkan/cin-savasa-hazirlaniyor,35444

Yunanistan’ın NATO askeri kanadına dönüşü tartışması- Vetonun kalktığından Dışişleri Bakanı Türkmen’in de haberi olmadı

Bu hadisenin düşündürücü bir tarafı, Türk diplomatların Ankara’da alınan bir kararı NATO’nun ABD’li Komutanı Rogers’tan öğrenmiş olmalarıydı.

https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/sedat-ergin/yunanistanin-nato-askeri-kanadina-donusu-tartismasi-vetonun-kalktigindan-disisleri-bakani-turkmenin-de-haberi-olmadi-42073754

“Z kuşağı” efsanesinde duvara toslayan genellemeler

Hakan Ural katıldığı bir sabah programında Z kuşağı hakkında “Eğer farkındalıkları yoksa çok rica ediyorum oy kullanmasınlar” gibi bir ifade kullandı. Daha sonra ciddi şekilde eleştirildi, ironi yaptığını ifade etti ve kastının bu olmadığını savundu.

Hakan Ural’ın ifadesinde ağır bir ilimsizlik ve bilimsizlik olduğu su götürmez.

Muhalefetin siyasetçileri Z kuşağına çok anlam yüklüyor. Z kuşağının özgürlükçü, demokrat ve modern olduğunu ileri sürüyorlar. Buradan çıkan sonuç da “Eh o halde Z kuşağı doğal olarak muhalefet partilerine oy verir” oluyor.

Anlayacağınız Cumhur İttifakı partileri kendilerinin ne olmadığını biliyor.

Muhalefet partileri kendilerini gerçekte olduklarından daha fazla demokrat ve özgürlükçü sayıyor.

https://m.haberturk.com/yazarlar/nihal-bengisu-karaca/3455769-z-kusagi-efsanesinde-duvara-toslayan-genellemeler

Kadınları yenemezsiniz!

…..

Yukarıda özetlediğimiz haberler şunu gösteriyor:

Bu ülkede kadınlar her şeye karşın yaşamın içindedir.

Kadınlar yaşam biçiminden ödün vermek istemiyor.

Öylesine yaman bir çelişki ki Türkiye kadın cinayetlerinin ve kadın direnişlerinin ülkesi!

Kadınları her türlü yöntemi kullanıp engellemeye çalışabilirsiniz…

Kadınlara olmadık yasaklar getirebilirsiniz…

Hatta öldürebilirsiniz…

Ama yenemezsiniz!

https://www.cumhuriyet.com.tr/yazarlar/mustafa-balbay/kadinlari-yenemezsiniz-1941636

Kübalı doktorlar, sağlık harcamaları, hekimler göçü…

Geçtiğimiz günlerde bir hastamla görüşürken aynı derdi 40 yıl kadar önce de çektiğini ve Kübalı doktorlarca tedavi edildiğini öğrendim. Sağlığın ekonomi politiğine ilgi duyan herkes gibi “Kübalı doktor” söylemine kayıtsız kalamazdım.

İngiltere büyüklüğünde 10 milyonu biraz geçkin nüfuslu Küba ilk bakışta ülkeciktir. Ama, iş sağlığa gelince Küba’nın şaşırtıcı şekilde devleştiği çoğu kimseyi şaşırtsa da konuya ilgi duyanları şaşırtmaz.

Altmış yaşını henüz geçmiş olan Küba, sağlıkta kendine yetmekle kalmaz. İspanyolca konuşan tüm çevre ülkelere de ışık yayar. Pek çok ülkenin gençleri Küba’da tıp okur ve ülkesine döner. Dünyanın sayısız ülkesinden hasta Küba’da sağaltım görür, iyileşir.

https://www.veryansintv.com/kubali-doktorlar-saglik-harcamalari-hekimler-gocu/

Ortaya karışık kimlik salatası

Özellikle otoriter yönetim geleneğinin baskın olduğu toplumlarda seçimler, güçlü ve karizmatik bir lideri başa getirme oyunu olarak algılanıyor. Kurtarıcı lider kültü, yelpazenin sağındaki kadar solundaki partiler için de geçerli. Yeni Türkiye’de parti içi demokrasinin ast-üst ilişkisiyle yürüdüğünü simgeleyen en moda sözcüklerden biri de ‘talimat’.

Düzen partileri sermaye sınıfının ideolojik hegemonyasını yeniden üretme işlevi görüyor. Buna karşı çıkan muhalif söylem ve eylemler ‘ideolojik’ ya da ‘marjinal’ diyerek tu kaka ediliyor. Doğrudan insan yaşamını biçimlendiren siyaset alanı, salt liderler ve partiler arasındaki kısır çekişmelere indirgenerek halktan koparılıyor.

Siyasal kimliğin temel göstergesi ideolojik tutarlılıktır. Kılıçdaroğlu’nun inisiyatifiyle kurulan altılı masada, ideolojik safı belirgin olmayan CHP dışındaki her parti kendine benziyor. Masada AKP-MHP seçmeninden oy alabilecek beş parti varken altıncısı olmaya çabalamak pasif bir tavırdır.

https://gazetemanifesto.com/2022/ortaya-karisik-kimlik-salatasi-491275/

About Mehmet Tas

Check Also

Gündemden Bir Demet/Politika/M.Aydin

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçimlerde alınan sonuçlarla DEM Parti’nin yeniden belirleyici …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com